Hatalmas világgazdasági növekedés várható az idén, amely húsz éve nem látott mértékű is lehet annak ellenére, hogy az energiaárak soha nem látott mértékben emelkedtek – állítja elemzésében a J. P. Morgan. A befektetési tanácsadó cég elemzőrészlegének harmadik negyedévi globális előrejelzése szerint a világgazdaság idei növekedése jó eséllyel el fogja érni a 4,1 százalékot; ekkora ütemet a 80-as évek óta nem mértek. Jövőre valószínűleg 3,5 százalékra mérséklődik a globális növekedés, de ez is meg fogja haladni a 90-es évek átlagát. Emellett a legnagyobb gazdasági központok növekedési ütemei a korábban vártnál sokkal gyorsabban közelítenek egymáshoz.
A J. P. Morgan becslése szerint idén az amerikai gazdaság kibocsátási értékének reálnövekedése 4,4 százalékos, Japáné 4,8 százalékos, az euróövezeté 2,1 százalékos lesz a tavalyi 3,1, 2,5 és 0,5, illetve a két évvel ezelőtt mért 2,2, –0,3 és 0,9 százalék után. A világgazdasági átlagon belül idén a feltörekvő Ázsia, illetve Európa növekszik majd a leggyorsabban, 7,0, illetve 6,1 százalékkal, s még jövőre is 5,9, illetve 5,1 százalékos lesz az ütem e két térségben a 3,5 százalékra jósolt globális növekedésen belül. A jelentés szerint a világgazdasági növekedés bázisa mind az ágazatokat, mind a térségeket tekintve olyan széles, hogy az energiahordozók és egyéb beszerzési oldali termékek meredek áremelkedése sem befolyásolta alapvetően a növekedési kilátásokat. Az elemzés szerint az energiaárak a belátható időben jórészt stabilak maradnak.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb olajpiac-figyelője nemrégiben kiadott előrejelzésében azt írta: ha a szabadpiaci olajár tartósan 40 dollár felett marad, akkor hamarosan 50 dollár fölé kerül, mert a 40 dolláros felső ellenállási szintek most alsó alátámasztási szintekké váltak.

Szaftos ítéletet mondott Gyurcsányról az internet népe