Július 12-ig, azaz hétfőig kell befizetni az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) második negyedévi előlegét azoknak az egyéni vállalkozóknak, gazdasági társaságoknak, akik/amelyek bejelentkeztek az eva hatálya alá. Múlt évben hatvanezer vállalkozó választotta ezt az adózási formát, számuk idén húszezerrel bővült.
Ismert, nemrég az EU kifogásokat emelt az evával kapcsolatban. A bizottság nem az eva elvét kérdőjelezi meg, hanem az áfakérdést, mert szerintük az evások kevesebb áfát fizetnek be, mint a más adózási módot választók. Ezzel pedig sérülnek a versenyszabályok. Az áfabizottság elé ismét ősszel kerülhet a kérdés. Az unióban az adózás nemzeti keretek között történik, csupán általános normák érvényesek közösségi szinten. A pénzügyi tárca tapasztalatai kedvezőek az evával kapcsolatban, hiszen több adóbevételt realizáltak, mint a prognosztizált. Tavaly a tervezett 20 milliárd forinttal szemben 48 milliárd folyt be a büdzsébe. Idén az evás cégek adóalapja 45 százalékkal növekedett, ami azt bizonyítja, nőtt ezen vállalkozások gazdasági aktivitása. A növekményt segíthette, hogy a bevételi maximum 25 millió lett. Kormányzati szakértők szerint az eva fennmarad. A Fidesz viszont már az eva bevezetésekor felhívta a figyelmet arra, ezen adózási forma szabályozása nem uniókonform, így kialakításakor erre gondolni kellett volna, s akkor a rendszer léte nem válna bizonytalanná.
A közelmúltban Major István, a külügyi tárca helyettes államtitkára és Lars-Olof Lindgren, a svéd külügyminisztérium kereskedelempolitikai főigazgatója között egyetértés volt abban, hogy a magyar adórendszer összességében nem ad alapot az egyes uniós tagállamokban hangoztatott versenytorzító aggodalmaknak, sőt ellenkezőleg, hozzájárul a versenyképesség növeléséhez.

QR-kódos csalás terjed parkolóautomatáknál