Nemzetközi befektetőházak és elemzők éles bírálatokat fogalmaztak meg a magyar gazdaságra vonatkozóan, miután a Pénzügyminisztérium szerdán nyilvánosságra hozta az államháztartás első féléves adatait. A jelentés alapján az államháztartás hiánya június végére elérte az 1040 milliárd forintot, mely azt jelenti, hogy a teljes idei évre előirányzott deficit 87 százaléka már teljesült is az első fél évben. Az MTI által megkérdezett valamennyi szakember úgy ítéli meg, hogy a magyar költségvetési politika hitelessége forog kockán. A feltörekvő piacokért felelős elemzők szerint a Pénzügyminisztérium által meghatározott államháztartási hiány tartása irreális további megszorítások bevezetése nélkül.
Jens Nordvig, a Goldman Sachs pénzügyi befektető cég kelet-közép-európai stratégája hangsúlyozta: az év végére tervezett, 4,6 százalékos GDP-arányos deficit csak abban az esetben teljesíthető, ha a kormány „túlteljesíti” a harmadik negyedévet, a szakember azonban jelenleg a pénzügyi tárca által előirányzottnál magasabb, ötszázalékos hiányt tart reálisnak.
*
A Goldman Sachs elemzője a magyar gazdasági helyzetről szólva arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi kilátások rendkívül bizonytalanok, s a piacon sokan még az ötszázalékos előrejelzést is optimistának tartják. A jövő évre tervezett államháztartási deficittel kapcsolatban Nordvig kijelentette, hogy ennek a célnak a hitelessége a következő néhány hónap költségvetési teljesítményén múlik.
Ralph Sueppel, a Merrill Lynch európai feltörekvő piacokért felelős elemzője kifejtette: a most nyilvánosságra hozott adatok arra utalnak, hogy a magyar deficitfolyamatok mindinkább eltávolodnak a kijelölt irányvonaltól. A szakértő szerint félő, hogy az eredményszemléletben kalkulált év végi államháztartási hiány közel lesz a hat százalékhoz. A Merrill Lynch elemzője a legfontosabb kérdésnek jelenleg a magyar költségvetési politika hitelességét nevezte, ennek eldöntését pedig szerinte az idei évre vonatkozó deficit alapján ítéli meg a piac.
Éles kritikákat fogalmazott meg a magyar gazdaságpolitikával kapcsolatban a Fitch Ratings intézet is. Európa legnagyobb hitelminősítőjének jelentése arra figyelmeztet, hogy az idei évre kitűzött hiánycél „sokat követelő”, s további kiigazítások nélkül – a Magyar Nemzeti Bank és a Nemzetközi Valutaalap becsléseinek megfelelően – elérheti a GDP 5,3 százalékát. A Fitch Ratings úgy véli, a célok elérésében eddig felmutatott teljesítmény gyenge, így a hitelesség megőrzése miatt Magyarország számára most már életbevágóan fontos lenne az idei évre meghatározott cél teljesítése.
Szerdai közleményében a Fitch felminősítette a balti államok és Szlovénia szuverén küladósi besorolását az országok közeli eurócsatlakozásának jó kilátásaira hivatkozva. Hazánkra vonatkozóan a jelentés ugyanakkor azt írja, hogy a jelentős strukturális államháztartási hiány miatt valószínűtlen, hogy hazánk 2010 előtt be tudja vezetni az eurót. Hazánk „A mínusz” szintű küladósi besorolását a tegnap közölt jelentésében sem javította a nemzetközi hitelminősítő, így – a magas államháztartási és folyó fizetési mérleg hiány miatt – továbbra is a visszaminősítést valószínűsítő negatív kilátás maradt érvényben hazánk szuverén államadósságára vonatkozóan. A Fitch mostani értékelése egyben azt jelenti, hogy Magyarország az egyetlen új európai uniós tagállam, amely leminősítést valószínűsítő kilátással szerepel a hitelintézet ranglistáján.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével