Kannibálok

k ö n y v e s h á z

Kő András
2004. 07. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kerékpársportnak mije is a Tour de France? Világbajnoksága? Olimpiája? Mindkettő igaz is, meg nem is. Valaki egyszer így fogalmazott: a kerékpársport Tour de France-a egyszerre olimpia, labdarúgó-világbajnokság és egy hét végi krikettparti Angliában. Százéves története pedig hősi eposz. Talán egyetlen sportesemény sincs a világon, amelynek annaleseiben annyi drámát, tragikus fordulatot, heroikus küzdelmet (és krimit!), ugyanakkor azonban megmosolyogtató helyzeteket és kivételes egyéniségeket találhatunk, mint a Tour elmúlt évtizedei alatt. Találó elnevezés porfelhőlovagoknak hívni őket, jóllehet a mai utak már nem hasonlítanak azokhoz, amelyek régebben ezer veszéllyel vártak rájuk. Mondják, a Tourt a hegyi szakaszok avatták a világ egyik legnagyobb sporteseményévé. Kétségtelen, hogy ezek a szakaszok kívánták a versenyzőktől a legnagyobb próbatételt. Nem csoda hát, hogy a hősöket (a túlélőket) szinte bálványozták minden időben, Ottavio Bottecchia (az 1924-es győztes) biciklikerekei elé például rózsákat szórtak fiatal leány rajongói. De éppen ő volt az, aki különös módon végezte. Szőlőt csemegézett út közben, amikor a gazda egy kővel fejbe dobta. Így halt meg. S a gazda csak sok évvel később, a halálos ágyán vallotta be vétkét.
A Tour száz éve most egy szép album segítségével követhető nyomon. Aki szereti a kerékpársportot, a kétkerekűt, lapozzon bele, s ha már megtette, attól a pillanattól fogva a könyv rabja lesz. És nemcsak a nagyszerű képek miatt, hanem a stílus is magával ragadó, ahogy az író a történéseket taglalja. A lényeget emelve ki, a jelzőkkel operálva, az olvasó türelmét is szem előtt tartva. Az ötszörös Tour-győztes belga Merckxről például így ír Marguerite Lazell: „… csak kannibál néven emlegették. Nemcsak azért, mert felfalta ellenfeleit, hanem azért is, mert ha igazán éhes volt, egészben nyelte le őket.” A Tour nagy figurái vonulnak el a szemünk előtt, akik csak imperativusban tudtak fogalmazni, ezért lettek a versenyek győztesei, a legendárium hősei. „Vagy ebben az évben sikerül, vagy soha” (Bernard Thévenet, 1975). „Míg élek és lélegzem, hajrázok” (Bernard Hinault, ötször nyert a Touron; 1981–86).
Dicséretes a szerkesztői munka is, így aztán méltán kerülhet a magas polcra a kötet, de oda, ahol még létra nélkül elérhető.
(Marguerite Lazell: Tour de France, a verseny százéves története. Kossuth Könyvkiadó, Budapest, 2004. Ára: 5990 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.