Kettős mércével mérik a posta ingatlanügyeit

A Sas utcai ingatlanon kívül minden eszközét kivonta a Magyar Posta (MP) Rt. a Sas Kft.-ből, mielőtt azt eladta volna 700 millió forintért a luxemburgi Central Europe Holdingsnak (CEH). Most a szintén fővárosi Verseny utcai ingatlan eladása van napirenden – tudta meg a Magyar Nemzet.

Hommer Tibor
2004. 07. 31. 17:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellentmondó hírek láttak napvilágot, hogy van-e elfogadott stratégiája, s ezen belül ingatlanhasznosítási elképzelése a MP Rt.-nek. A tavasszal lezárult számvevőszéki vizsgálat jelentésében az áll, hogy a posta nem rendelkezik ilyen stratégiával, a cég kommunikációs vezetője szerint viszont az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. elfogadta a posta hosszú távú stratégiáját. Ez azért lényeges szempont, mert stratégia híján a posta vezetői voltaképpen nem értékesíthetnék a posta tulajdonában álló rendkívül értékes, több száz millió forintos ingatlanokat. Jogászok hívták fel rá lapunk figyelmét, hogy a postastratégiát nem is fogadhatná el az ÁPV Rt. mindaddig, amíg a kormány – a postatörvényben előírt módon – meg nem alkotja a nemzeti postapolitikát.
A szóban forgó Sas utcai ingatlant egy 2002 novemberében készült felmérés 695 millió forintra becsülte. Tomecskó Tamás postai szóvivőtől megtudtuk, az ingatlant hétszázmillió forintért értékesítette az MP Rt. idén tavasszal. Érdeklődésünkre, hogy miért nem növelte meg a posta legalább az ingatlanpiacon mért, minimálisan tízszázalékos inflációs szinttel a vételárat, Tomecskó Tamás azt mondta: mert így is alig akadt vevő az ingatlanra, az eladási folyamat – szavai szerint – egy évig tartott. Közölte azt is, hogy a Verseny utcai postaingatlan eladása is napirenden van.
A posta korábbi vezetését éles politikai és ennek megfelelően sajtótámadások érték amiatt, hogy a Sas Kft.-hez hasonló módon eladta az úgynevezett Klotild-palotát. Érdemes megjegyezni, hogy a Klotild-palotáért legfeljebb 1,3–1,5 milliárd forintot remélt az MP Rt. akkori tulajdonosa, s ehhez képest a sokat támadott Kalmár István-féle vezetés kétmilliárd forintért értékesítette a rendkívül rossz műszaki adottságokkal rendelkező épületet. Ezzel kapcsolatban Podolák György, a Magyar Szocialista Párt gazdasági munkacsoportjának vezetője nem- régiben külön közleményt adott ki, amelyben ismételten elmarasztalta a korábbi vezetést a Klotild-palota eladása miatt, holott azt legalább félmilliárd forinttal magasabb áron értékesítette a posta korábbi vezetése annak becsült értékéhez képest, szemben a Sas utcai ingatlan eladásával, amelyet legfeljebb névértéken adott el a mostani, Szabó Pál-féle postai vezetés. Ugyanakkor a Klotild-palotából származó bevételt nem élte fel a posta, hanem egy korszerű, Szugló utcai ingatlanba fektette, tehát nem történt vagyonvesztés.



Podolák rágalmazott? Több ízben is valótlan állításokat közölt, vagy valós tényeket tüntetett fel hamis színben Podolák György szocialista országgyűlési képviselő, amikor a posta korábbi vezetőségére bíráló megjegyzéseket tett – állítja Kalmár István, a posta volt elnök-vezérigazgatója. Mint megírtuk, Podolák ellen kijelentései miatt a posta volt elnök-vezérigazgatója feljelentést tesz. A Magyar Nemzet meg akarta kérdezni Podolák Györgyöt, hogy lemond-e az országgyűlési képviselőket megillető mentelmi jogáról annak érdekében, hogy jogi úton tisztázható legyen állításainak igaza, de a képviselő kérdésünkre azt üzente: ezzel nem kíván foglalkozni, mert pihenőszabadságát tölti. (H. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.