Kitaszítottak és rabszolgák

k ö n y v e s h á z

2004. 07. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudom, száz-kétszáz év távlatából hogyan tekintenek majd arra a magyar lakosság elleni – békeidőben példátlan – támadásra, amely a múlt század ötvenes éveiben bontakozott ki a legerőteljesebben. Sőt azt sem tudom, hogy ma mennyire látjuk tisztán történelmünk e tragikusan abszurd fordulatát, de bizonyos, hogy a megértéshez és a történtek feldolgozásához mindenekelőtt megismerni és megismertetni kell a múltat. Minden kis adatra szükség van, de a rendszer sokáig titkolt és különféle módszerekkel leplezett bűneit legelőször is fel kell tárni. Nemcsak okulásul, hanem egész egyszerűen azért, mert a személyes emlékek összegyűjtésére nem lesz mindig lehetőség.
A közelmúltban Saád József szerkesztésében megjelent visszaemlékezés- és dokumentumgyűjtemény ilyen vállalkozás. A kötet a Hortobágyra kitelepített családok kálváriáját dolgozza fel. Mondhatjuk rá: megrázó, de nem ez a leginkább jellemző vonása a kötetnek. Hátborzongató kalandokat, megrendítő leírásokat olvashatunk, a brutalitás és az emberség, a féktelen gyűlölet és az önzetlen segíteni akarás megannyi példáját. Életek sokaságát tették tönkre. A társadalom új urainak a permanens háború fenntartása volt az érdekük, az általános megfélemlítés légköre, melyben mindenki retteg, mindenki bizalmatlan, ezért mindenki ellenőrizhető és irányítható.
Hogyan segíthetünk ma rajtuk – tette fel a kérdést az elhurcolt zsidók sorsán töprengő Pilinszky a hatvanas években. Nos, a költő válasza minden meghurcoltra, minden méltánytalanságra érvényes. Recskre, Hortobágyra éppúgy, mint Auschwitzra. Hogyan segíthetünk ma azon, akinek minden ingóságával együtt elvették a gyermekkorát, a családi boldogságát, a munkáját, a múltját és a jövőjét? Akit megöltek, akit kitaszítottak, akit rabszolgasorba kényszerítettek a XX. század közepén az emberségesebb társadalom megteremtésének jegyében?
Tökéletes társadalmi elégtétel persze nem lehetséges, legföljebb a hazai suta megoldásoknál jobb. A kötet azonban nem erről szól, hanem arról, ami megtörtént. Ami bűn, amennyiben megtörténhetett, és szent, amennyiben megtörtént. Mint a történelem minden botránya. „A kónyai tábor közepén ma egy kopjafa áll – fejezi be visszaemlékezését a kitelepítés borzalmának egyik szemtanúja. – Egy jel. Miért?”
(Telepessors. Szerk.: Saád József. Gondolat Kiadó, Budapest, 2004. Ára: 3490 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.