Költségvetési adósságrekord

Bár a kormány a makrogazdasági mutatók folyamatos javulásáról tájékoztatja a közvéleményt, a Pénzügyminisztérium legújabb költségvetési beszámolójának adatai negatív csúcsot döntenek. A jelentés szerint az államháztartás hiánya június végére elérte az 1040 milliárd forintot, ami azt jelenti, hogy a teljes idei évre előirányzott deficit 87 százaléka már teljesült is az első fél évben.

2004. 07. 08. 20:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A most nyilvánosságra hozott hiányadat nemcsak az esztendő egészét nézve kedvezőtlen, de az államháztartás egy évvel ezelőtti helyzetéhez képest is siralmas képet mutat: tavaly június végén a deficit mértéke még 601 milliárd forintot tett ki, tehát az idei hiány a tavalyihoz képest 73 százalékkal nagyobb.
A deficithez hozzájárultak hazánk megnövekedett államadósságának kiugróan magas törlesztési terhei is. Mint ismeretes, a kormányváltás óta több mint harminc százalékkal nőtt hazánk államadóssága és adósságtörlesztési terhei. Az idei év első öt hónapjában csupán adósságszolgálatra 374 milliárd forintot kellett költenünk, az éves kamatfizetési kötelezettség pedig a pénzügyi tárca előrejelzése szerint eléri a 875 milliárd forintot.
*
Az első féléves adatok ismeretében az elemzők úgy vélik, hogy a pénzügyi tárca második hat hónapra meghatározott hiánytervét teljes bizonytalanság veszi körül, mivel az előirányzat nem egészen kétszázmilliárdos hiányt enged meg a fennmaradó időszakra. Hazai és külföldi szakértők egyaránt további megszorításokat tartanak valószínűnek annak érdekében, hogy az idei évre meghatározott deficitcél teljesülhessen. A Morgan Stanley befektetési bank hazánk gazdaságával foglalkozó legutóbbi felmérése szerint a magyar kormány által meghatározott 4,6 százalékos GDP-arányos deficit elérése nem reális újabb intézkedések nélkül. A jelentés ugyanakkor hangsúlyozza: a további megszorításokhoz jelentős politikai kockázat kapcsolódik.
A Magyarországon befektető külföldi cégek vezetői szerint a stabil pénzügyi politika hiánya, a túlzott bürokrácia, valamint a nem megfelelő munkaerő akadályozza leginkább a gazdaság fejlődését – derül ki a hazánkban működő európai kereskedelmi kamarák és egyéb üzleti szervezetek állandó bizottsága, valamint a Synovate piackutató cég tegnap ismertetett felméréséből. A 240 Magyarországon működő, külföldi érdekeltségű cég felső vezetőinek bevonásával készült jelentés hangsúlyozza: a kormány kiszámíthatatlan politikai döntései és a pénzügyi szolgáltatások magas költségei szintén a fejlődés hátráltató tényezőjének minősülnek.
Fehér Miklós, a Synovate kelet-európai vezetője elmondta, hogy a piackutatásban részt vevő külföldi cégek a 200-as kormányzati indexen 124 pontra értékelték a hivatalban lévő kormány teljesítményét, míg a szintén 200-as gazdasági környezetmutatón átlagosan 156 pontot adtak a magyar gazdaság helyzetére vonatkozó várakozásoknak. Arra a kérdésre, hogy mit kellene a kormányzatnak tennie a hazai cégek versenyképességének javításához az Európai Unióban, a válaszadók több mint húsz százaléka azt felelte, hogy szolgáltasson több információt, míg majdnem kilenc százalékuk úgy gondolja, hogy a kabinetnek semmit nem kell tennie, „mert most már túl késő”. A megkérdezett vállalatvezetők szerint hazánk jól teljesít a bankszektor fejlettsége és a hazai menedzserek képzettségének tekintetében, ugyanakkor jelentős elmaradás figyelhető meg a külföldi befektetők számára nyújtott kedvezmények területén a kelet-közép-európai régió többi országával összehasonlítva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.