Megfogták a kínai növekedést

Munkatársunktól
2004. 07. 17. 19:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden várakozást alulmúló növekedést ért el a kínai gazdaság az idei év első felében – jelentette a pekingi statisztikai hivatal. A délkelet-ázsiai ország gazdasága 2004. január–június időszak alatt 9,7 százalékkal bővült, az érték azt mutatja, hogy a gazdaság túlhevülését visszafogó intézkedések célt értek. A statisztikai hivatal által közzétett adatok szerint a gazdaság ugyan sokkal gyorsabban bővült, mint a 2004-re hivatalosan célul kitűzött hét százalék, de alatta maradt a szakértői jóslatokban szereplő 10,6 százalékos tempónak.
A kínai vezetőket aggodalommal töltötte el, hogy a túlságosan gyors ütemű bővülés felfűti az inflációt, és pénzügyi gondokat okoz. Ezért szigorították a hitelfelvételi lehetőséget, és országszerte felülvizsgálták a fejlesztési projekteket, hogy gátat szabjanak a spekulációs célú fejlesztéseknek. A fogyasztói árak az év első felében 3,6 százalékkal álltak a 2003. év azonos időszakának szintje felett. Júniusban az árak még öt százalékkal nőttek.
Még áprilisban közölte a kínai központi bank, hogy a gazdaság túlfűtöttségét vissza kell fogni, arra intézkedési tervet kell kidolgozni. A kínai GDP 9,7 százalékkal bővült a márciussal záruló tizenkét hónapban – közölték akkor egyszersmind. Kína gazdasági teljesítménye tavaly is rendkívül gyors ütemben, 9,1 százalékkal bővült az előző évi nyolcszázalékos ütem után.
Tavaly az utolsó negyedévben a növekedés 9,9 százalékra gyorsult a harmadik negyedévi 9,6 százalék után az egy évvel korábbihoz képest. Az 1997 óta leggyorsabb, tavalyi növekedés pillérei a befektetések voltak és a külkereskedelem. A gyors gazdasági növekedés miatt sebesen nő Kína olajimportja, amely az utóbbi hónapokban már a világpiaci áremelkedés egyik fő tényezője. A kínai statisztikai hivatalban kedden úgy becsülték, hogy 2020-ig az ország nyersolajimportja több mint megkétszereződhet, napi 12,74 millió hordóra. A kínai energiafelhasználás forrásai között jelenleg 22 százalékkal szerepel a kőolaj, ez az arány 2020-ra 31 százalékra nőhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.