Megvennék a Jukoszt

Olaszországból származó sajtóhírek szerint egy magánbefektetőkből álló brit konzorcium kész lenne megmenteni a csődtől és a feldarabolástól az orosz olajipari cégóriást, a Jukoszt. Egy orosz lap viszont arról értesült, hogy a Rosznyeft orosz állami olajvállalat fog vásárolni a csőd szélén álló cég aktíváiból.

2004. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konzorcium az értesülések szerint azt ajánlotta az orosz kormánynak, hogy a Jukosz adósságának törlesztését vagyonrészekért cserébe vállalná át. Az Interfax jelentése a konzorcium szóvivőjét idézi, ám konkrét összegekről idáig nem esett szó. Erről egyelőre nem érkezett hivatalos reakció Moszkvától. Piaci információk szerint a brit cég kezdeményezése mögött egy korábbi Jukosz kisebbségi részvényes, Konsztantin Kagalovszkij állhat, de Nagy-Britanniából irányítja üzletét számos más befolyásos orosz nagyvállalkozó is, köztük Borisz Berezovszkij, illetve a Szibnyeft olajipari társaság résztulajdonosa, Roman Abramovics.
A Vedomsztyi orosz gazdasági lap hét végi értesülése azonban más befektetőről ad hírt: a lap szerint a Rosznyeft orosz állami olajvállalat fog vásárolni a csőd szélén álló cég aktíváiból. A Jukosznál lényegesen kisebb Rosznyeft valószínűleg az olajcég 71 százalékban tulajdonolt vállalatára, a kelet-szibériai olajvállalatra nyújtja be jelentkezését. Elemzők szerint ugyanakkor az sincs kizárva, hogy a Rosznyeft a Jukosz legnagyobb kitermelő vállalkozására, a Juganszkneftegazra is vevőként jelentkezik, de – a nagy értékre való tekintettel – másokkal közös konzorciumi formában.
Eközben a Jukosz adótartozásának végrehajtói közölték: múlt hét csütörtökig bezárólag mintegy tízmilliárd rubelt, azaz 350 millió dollárnyi pénzt koboztak el az olajcégtől és vállalataitól. A most beszedett összeg azonban a társaság korábbi évekről kifizetendő adó- és járuléktartozásának alig több, mint tíz százalékát jelenti. A végrehajtók vezetője azt is közölte az orosz Interfax hírügynökséggel, hogy a lefoglalt pénzből nyolcmilliárd rubelt az orosz adóügyi minisztériumnak utaltak át.
Pénteken újra kihallgatták Mihail Hodorkovszkijt, a Jukosz volt vezérigazgatóját és fő részvényesét. Hodorkovszkijt és Platon Lebegyevet, az olajtársaság másik fő részvényesét csalással, okirat-hamisítással, sikkasztással és adócsalással vádolják.
A nyersolaj szabadpiacán pénteken további mérsékelt áremelkedés következett be azután, hogy az előző nap közel két százalékkal drágultak az árak a Jukosszal kapcsolatos hírek hatására. Szakértők úgy vélik, hogy Oroszország legnagyobb olajipari vállalatának esetleges csődje komolyan visszavetheti az egész ország olajexportját. Árfelhajtó tényező továbbá, hogy a múlt héten a vártnál kisebb mértékben nőtt az amerikai gáztartalék, az előbbi hetek várakozásait felülmúló tartaléknövekedés után. Mindezt az OPEC főtitkárának bejelentése sem tudta ellensúlyozni, miszerint a piac ellátása megfelelő, s a szervezet tagországai napi kétmillió hordóval a megszabott napi 25,5 millió hordós kvóta felett termeltek júliusban. Egyes kereskedők arra számítanak, hogy az olaj ára hamarosan ismét 42 dollár fölé emelkedik.
A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate könnyűolaj a legközelebbi, szeptemberi határidőre pénteken 41,45 dollárba került hordónként a New York-i árutőzsde Szingapúrban folytatódó jegyzésében. Az ólmozatlan normál benzin augusztusra pénteken reggel gallononként 1,2600 dollár volt a szingapúri jegyzésben, amely szintén drágulást mutatott a New York-i záróértékhez képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.