A konzorcium az értesülések szerint azt ajánlotta az orosz kormánynak, hogy a Jukosz adósságának törlesztését vagyonrészekért cserébe vállalná át. Az Interfax jelentése a konzorcium szóvivőjét idézi, ám konkrét összegekről idáig nem esett szó. Erről egyelőre nem érkezett hivatalos reakció Moszkvától. Piaci információk szerint a brit cég kezdeményezése mögött egy korábbi Jukosz kisebbségi részvényes, Konsztantin Kagalovszkij állhat, de Nagy-Britanniából irányítja üzletét számos más befolyásos orosz nagyvállalkozó is, köztük Borisz Berezovszkij, illetve a Szibnyeft olajipari társaság résztulajdonosa, Roman Abramovics.
A Vedomsztyi orosz gazdasági lap hét végi értesülése azonban más befektetőről ad hírt: a lap szerint a Rosznyeft orosz állami olajvállalat fog vásárolni a csőd szélén álló cég aktíváiból. A Jukosznál lényegesen kisebb Rosznyeft valószínűleg az olajcég 71 százalékban tulajdonolt vállalatára, a kelet-szibériai olajvállalatra nyújtja be jelentkezését. Elemzők szerint ugyanakkor az sincs kizárva, hogy a Rosznyeft a Jukosz legnagyobb kitermelő vállalkozására, a Juganszkneftegazra is vevőként jelentkezik, de – a nagy értékre való tekintettel – másokkal közös konzorciumi formában.
Eközben a Jukosz adótartozásának végrehajtói közölték: múlt hét csütörtökig bezárólag mintegy tízmilliárd rubelt, azaz 350 millió dollárnyi pénzt koboztak el az olajcégtől és vállalataitól. A most beszedett összeg azonban a társaság korábbi évekről kifizetendő adó- és járuléktartozásának alig több, mint tíz százalékát jelenti. A végrehajtók vezetője azt is közölte az orosz Interfax hírügynökséggel, hogy a lefoglalt pénzből nyolcmilliárd rubelt az orosz adóügyi minisztériumnak utaltak át.
Pénteken újra kihallgatták Mihail Hodorkovszkijt, a Jukosz volt vezérigazgatóját és fő részvényesét. Hodorkovszkijt és Platon Lebegyevet, az olajtársaság másik fő részvényesét csalással, okirat-hamisítással, sikkasztással és adócsalással vádolják.
A nyersolaj szabadpiacán pénteken további mérsékelt áremelkedés következett be azután, hogy az előző nap közel két százalékkal drágultak az árak a Jukosszal kapcsolatos hírek hatására. Szakértők úgy vélik, hogy Oroszország legnagyobb olajipari vállalatának esetleges csődje komolyan visszavetheti az egész ország olajexportját. Árfelhajtó tényező továbbá, hogy a múlt héten a vártnál kisebb mértékben nőtt az amerikai gáztartalék, az előbbi hetek várakozásait felülmúló tartaléknövekedés után. Mindezt az OPEC főtitkárának bejelentése sem tudta ellensúlyozni, miszerint a piac ellátása megfelelő, s a szervezet tagországai napi kétmillió hordóval a megszabott napi 25,5 millió hordós kvóta felett termeltek júliusban. Egyes kereskedők arra számítanak, hogy az olaj ára hamarosan ismét 42 dollár fölé emelkedik.
A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate könnyűolaj a legközelebbi, szeptemberi határidőre pénteken 41,45 dollárba került hordónként a New York-i árutőzsde Szingapúrban folytatódó jegyzésében. Az ólmozatlan normál benzin augusztusra pénteken reggel gallononként 1,2600 dollár volt a szingapúri jegyzésben, amely szintén drágulást mutatott a New York-i záróértékhez képest.

Bennfentes kereskedelemért akár öt évet is kaphat Magyar Péter