Milyen messze van a távmunka?

Varga Klára
2004. 07. 27. 15:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány éve egy színes női magazinban rövid cikkecske jelent meg a távmunkáról. A munkavállalói igényekre, az országos érdeklődésre jellemző, hogy még azóta is akad, aki a lap munkatársaitól igyekszik megtudakolni, hogyan is juthatna távmunkához. Ennek ellenére, az amerikai munkaerőpiac egyharmadával és az európai tizenhárom százalékos átlaggal szemben a magyar munkavállalók mindössze egy százaléka – úgy százezer ember – szerzi jövedelmét vagy annak egy részét ilyen módon.
Pedig azon cégek, amelyeknél a dolgozók egy része otthon vagy a telephelytől távol végzi digitalizált munkáját, esküsznek a távmunkára. Tapasztalataik szerint a munkavégzés hatékonyabb, nem megy el az idő az utazgatással, többet tudnak a családjukkal lenni, a dolgozók nyugodtabb környezetben dolgoznak, kevesebb stressz éri őket. A vállalat szemszögéből nézve kisebb iroda, kevesebb berendezés is elég, a rezsiköltségek csökkennek. Ebben a formában egyetemisták, fogyatékkal élők, kismamák, gyermeküket egyedül nevelők, munkanélküliek, elmaradott, távoli térségekben élő értelmiségiek is foglalkoztathatók. A DJ Edwardsnál 25, az American Expressnél 43 százalékkal bizonyultak hatékonyabbnak a távmunkások, mint a hagyományos formában foglalkoztatottak.
Brüsszelben 2002. július 16-án fogadták el az európai fejlesztési stratégiát, amelynek célja, hogy a hatékonyság mellett minél szélesebb körű legyen a foglalkoztatás az EU határain belül. 2005 végéig minden tagállamnak meg kell hoznia a távmunkára vonatkozó törvényt. Nálunk e törvény május elsejével lépett életbe. A rendelkezés tartalmazza többek közt, hogy a munkaadónak és a munkavállalónak meg kell egyeznie a munkavégzés helyéről, idejéről, a kapcsolattartás módozatairól, a vállalati adatokkal kapcsolatos titoktartásról, arról, hogy kinek a tulajdonában lévő eszközökön folyik a munka, mire és mikor használható, és mire nem a cég tulajdonát képező felszerelés, ki milyen arányban fedezi a költségeket. A törvény szabályozza, mi minősül üzemi balesetnek, mikor jár kártérítés baleset vagy az eszközök károsodása esetén. A bejáró dolgozó maga is kérheti a munkahelyén, hogy távmunkásként végezze a munkáját. A cég az ajánlatot nem köteles sem elfogadni, sem döntését indokolni, viszont 15 napon belül a jelentkezésre választ kell, hogy adjon.
Senkit sem lehet azonban kötelezni távmunka vállalására. A Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium, illetve az Informatikai és Hírközlési Minisztérium közösen kiírt egy pályázatot, amely előnyt ad a fogyatékkal élőknek, romáknak, a 45 éven felülieknek, a gyermeküket egyedül nevelőknek, vagy azoknak, akik hátrányos helyzetű térségben élők foglalkoztatását vállalják. A pályázat 324 nyertese 1300 ilyen munkahely létesítését vállalta, amihez hivatalosan 677 millió forint támogatást kaptak. A kormányzat 2006 végéig a munkavállalók 5 százalékára, az évtized végéig tíz százalékára szeretné föltornázni a távmunkások arányát. A minőségi eszközök kínálata, az információs hálózat elvben már nemzetközi szinten is adott ma Magyarországon a távmunkához, azonban a távközlési társaságoknak nem érdeke, hogy a legkisebb falvakban is maximális legyen a lefedettség. A telefondíjak és internet-hozzáférési díjak magasak. A háztartások 73 százalékában egyáltalán nincs számítógép. Internetre is egyelőre kevesen fizetünk elő.
A magyar vállalati vezetők egy része azonban azért is zárkózik el ettől a foglalkoztatási formától, mivel meg kellene tanulni, hogyan kell képezni, szervezni, ellenőrizni a távmunkásokat. A képzési és ellenőrző programok készítésével egyébként a NeGRAL Kft. már foglalkozik. Például olyan szoftverprogramot dolgoztak ki, amelynek lényege, hogy amikor az alkalmazott elér egy ellenőrzőpontot, hozzájut egy információhoz, amelyet egyébként nem tudhatna. A Kőbányai Kenyérgyár két területi képviselője gyorsan le is bukott a rendszer bevezetésekor. Mivel éppen az ellenőrzés és nyomon követhetőség kérdése volt sokáig a távmunka Achilles-sarka, sok vezető most fellélegezhet, a túl szoros, túl gyakori ellenőrzés azonban megszüntetheti a távmunkának azt az előnyét, hogy az alkalmazott a maga ritmusában dolgozhat. Így – pszichológiai felmérések szerint – csökkenhet a munkakedv és a teljesítmény is. A Matáv egyébként elektronikus önértékelési rendszert alkalmaz. Évente kétszer a dolgozó értékeli saját teljesítményét, egy alkalommal pedig a vezető.
A rendszerváltás előtti negyven év során kialakult, máig ható sajátos szocialista munkaerkölcs is kerékkötője lehet a bizalomnak. Hiszen azokban az évtizedekben nem a minőségi munkavégzés, hanem a teljes foglalkoztatottság volt az elsődleges cél. A különösen elmaradott térségekben nem mindenki képes alkalmazkodni a megváltozott feltételekhez. Hátrányként szokás emlegetni azt is, hogy a távmunkás kikerül a közösségből, elszigetelődik. A Matávnál, ahol ma 280-an dolgoznak otthon, úgy oldották meg ezt a problémát, hogy a távmunkások két napot a munkahelyükön töltenek, három napig pedig otthon dolgoznak. Míg mások mindössze heti kétszer fél napon át tartózkodnak a munkahelyükön. (Amerikában egyébként a távmunkások 42 százaléka legalább heti egy napot dolgozik otthon, 22 százalékuk pedig szinte minden napot otthon tölt munkával.) Nagyné Hertelendy Antónia a Matáv képviseletében egy nemrégiben tartott informatikai konferencián azt is megemlítette, hogy 2000-ben, amikor a cég az első 250 munkahelyet népszerűsíteni kezdte, sokan attól féltek, hogy az otthoni munka a leépítés előszobájának bizonyul. Más cégek dolgozói is hasonlóan gondolkodhattak. Akadt például valaki, aki a laptopjával mindennap reszketve besétált a vállalatához, és leült a portásfülke mellé dolgozni. Egészen addig, amíg meg nem értette, hogy senki nem szándékozik kitenni a szűrét a munkahelyéről.
Távmunkás persze nem csak az lehet, aki bejáróként éveket töltött egy vállalatnál. Ilyenfajta jövedelemforrást, fő- és részmunkaidőset egyaránt, az interneten lehet találni. Ajánlott az óvatosság, mivel az ellenőrzések tanúsága szerint több weblap működtetői nem feltétlenül megbízhatók. Előfordulhat, hogy a pénzünkért csak tapasztalathoz jutunk, munkához nem. Akadnak persze tisztességes, ráadásul ingyenes távmunka-közvetítők is szép számmal. A kezdet azért is nehéz, mert a távmunkát kínáló cégek elsősorban olyanokat alkalmaznak, akiket már valahonnan ismernek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.