A meggytermelők közül szinte senki sem érti, hogy miért ilyen alacsony a meggy idei felvásárlási ára, annak ellenére, hogy az idei termés rendkívül jó minőségű. A termelők nem fogadják el azt a magyarázatot, hogy a német vállalatok akarják tavaly elvesztett vásárlóbázisukat visszaszerezni. Tavaly ugyanis magas volt a meggy ára, s egy 500 grammos meggybefőtt több mint egy euróba került. Az idén viszont a 720 grammos kiszerelésért kevesebb mint 0,8 eurót kérnek a vásárlóktól. A német kereskedők és felvásárlók, illetve feldolgozók ehhez az árhoz mérten számolták vissza a számukra kedvező felvásárlási árat, ami 80-90 forintra jön ki.
Mindezt az érintett termelők és Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet ügyvezetője is elmondta munkatársunknak. A termelők szerint azonban a fán lévő meggy kilójának önköltsége 90-100 forint, a szedés díja 30-40 forint, amihez képest a 80-90 forintos felvásárlási ár a kevésnél is kevesebb. Egy neve elhallgatását kérő termelő elmondta, hiába faggatják a magyar felvásárlókat, azok mindig német partnereikre hivatkoznak, ha az alacsony árakról esik szó, s azok kilétét nem hajlandók közölni. Pedig a termelők nagyon szeretnék felvenni a németekkel a kapcsolatot a közvetlen tárgyalások és a magasabb árak kialkudása érdekében.
Mártonffy Béla arra hívta fel a figyelmet, hogy bár túltermelés nincs, de mindenhol van meggy. Sőt, most itthon komoly tételek jelennek meg a piacon. Ha a lengyel meggy is megjelenik, az még lejjebb szoríthatja a felvásárlási árakat. Ha pedig a hazainál rosszabb minőségű német meggy is érni kezd, az még nagyobb bajt hozhat a hazai termelőkre. Azonnali megoldást nem tudott említeni az ügyvezető, de véleménye szerint korszerűsíteni kell a magyar ültetvényrendszert, meg kell szabadulni a régi, öreg ültetvényektől, az újakat pedig úgy szabályozni, hogy legalább részben kiszámíthatóvá váljék a piac. Mindeközben pedig el kell indítani az étkezési meggy marketingjét is. Mártonffy Béla elmondta azt is, hogy a meggyszezon befejeztével árkiegészítési kérvénnyel fordulnak az unióhoz, kérve az esetleges árkompenzációt. Ehhez azonban meg kell állapítani a fedezeti pontot, azaz az önköltséget, ami egyáltalán nem biztos, hogy meghaladja a jelenlegi felvásárlási árak színvonalát.

Itt van Orbán Viktor és a BYD vezérének legújabb bejelentése – élőben az Origón