A Lakitelek munkacsoport, felrúgva az MDF belső demokráciáját, öntörvényűen, a pártnak ártalmas módon működik – fogalmazott Csáky András, a demokrata fórum országos választmányának elnöke a 13 parlamenti frakciótársa által létrehozott csoportosulás kapcsán. Lapunknak adott interjújában úgy vélekedett, az alapító nyilatkozatában megfogalmazottak ellenére a munkacsoport nem az MDF egységét segíti, Csáky mégis bízik abban, hogy a párt szeptemberi országos tisztújító gyűlése után lecsillapodnak a kedélyek és a lakitelekiek is kiveszik majd részüket a fórum programalkotó munkájából. Mint mondta, sok mindent megélt már az MDF-ben – utalt egyebek mellett Csurka István ügyére és az MDNP kiválására a pártból –, a Lakitelek munkacsoport létrejöttét azonban nem ítéli ilyen horderejű kérdésnek. Meggyőződése, hogy nem lesz komoly ellenfele Dávid Ibolyának a szeptemberi, pártelnöki székért folyó küzdelemben.
Csáky András állítja, nem indult hajtóvadászat a Dávid Ibolya pártelnököt bíráló MDF-esek ellen. Kérdésünkre, hogy akkor csupán a véletlen műve-e, hogy például rövid időn belül feloszlatták az elnök asszonyt nyílt levélben kritizáló sárospataki szervezetet és a II. kerületi fórumcsoportot, amelynek előzőleg néhány tagja etikai eljárást kezdeményezett Dávid Ibolyával szemben, Csáky András úgy válaszolt: természetes, hogy a kampányban a belső nézetkülönbségeket megpróbálták a színfalak mögött tartani, a választás végeztével azonban pontot kell tenni ezen ügyek végére.
– Egy kezemen meg tudom számolni, hogy az elmúlt 15 évben hány MDF-szervezetet oszlattak fel. Összesen talán három ilyen esetről tudok. Most egyszerűen úgy hozta a sors, hogy ebből kettő az utóbbi egy-két hónapban zajlott le – mondta, megjegyezve: más pártokban jóval gyakrabban élnek ezzel a lehetőséggel, e politikai erők hatékonyabban is működnek az MDF-nél, mert ott „nem létezik a belső demokráciából adódó folyamatos egyeztetési kényszer”.
A II. kerületi szervezetről szólva kifejtette: a párt budapesti választmánya elsöprő többséggel indítványozta a feloszlatást a budai csoport kampányban kifejtett tevékenysége miatt, illetve a Dávid Ibolya elleni etikai kezdeményezés okán. – Mit tehetett volna a végső döntésre jogosult országos választmány, amikor elénk tettek egy olyan javaslatot, amely szerint tarthatatlan a helyzet a II. kerületben? Ha leszavazzuk, megkérdőjelezzük a budapesti választmány döntését, amely igen sokat tett az európai parlamenti választás sikeréért – érvelt. Közbevetésünkre, hogy a II. kerületi szervezet a főváros egyik legjobb eredményét hozta az MDF-nek, annyit mondott: amenynyiben az MDF kampányában vettek volna részt, jobb eredményt is elérhettek volna. Annak kapcsán, hogy a budai fórumszervezet felszámolását többen a párt alapszabályába ütközőnek tartják, a választmányi elnök leszögezte: a döntéshozatal előtt kértek szakértői véleményt, amely szerint az előterjesztés jogilag korrekt volt.
A Lakitelek munkacsoport alapító nyilatkozata szerint többek között az MDF egykori fórumjellegét hiányolják. Ezzel összefüggésben Font Sándor, a csoportosulás szóvivője korábban lapunknak azt nyilatkozta, hogy a választmányi küldöttek sokszor az elnöki befolyás hatására, sodródva az eseményekkel hoznak meg, gyakorta vita nélkül, súlyos döntéseket. A választmányi elnök azonban azt mondta: egyszerűen nem igaz, hogy nincs lehetőség az üléseken az érvek ütköztetésére. Ha egyesek szerint mégis túl korán zárják le a vitát – magyarázta –, annak legfeljebb az lehet az oka, hogy úgy ítélik meg, nem vetődött fel új momentum a hozzászólásokban. Megjegyezte ugyanakkor, hogy szerinte nem vall korrekt politikai stílusra, amikor a nagy többséggel hozott választmányi döntéseket egyesek kívülről kritizálják, már csak azért sem, mert – mint mondta – a statisztikák azt mutatják: az oda delegált frakciótagok alig 30 százalékban vesznek részt a választmányi üléseken.
Megítélése szerint az MDF szűkebb vezetése által vitt politika és a lakitelekiek szorgalmazta irányvonal között az a legfőbb eltérés, hogy amíg Dávid Ibolya egy önálló, megerősödő párt mellett teszi le a voksot, amely a megalakuláskor hirdetett elveket vallja ma is, a munkacsoport lényegében egy Fideszbe történő beolvadás irányába mozdul el, még akkor is – vélte a politikus –, ha mást kommunikálnak. Márpedig ellenzéki pozícióban, Csáky úgy látja, nincs értelme a szoros szövetségnek.
– Nyilvánvaló, hogy ha úgy hozza a sors, illetve a politikai szükséglet, szakmai kérdésekben továbbra is lesz konzultáció az MDF és a Fidesz között. A választási kampányban azonban, ha nem is olyan értelemben, mint a jelenlegi kormánypártok, a nagyobbik ellenzéki párt is riválisa lesz a demokrata fórumnak – szögezte le.
– Az MDF az egyetlen párt, amely nem változtatott az ideológiai alapvetésén az elmúlt 15 évben – ezt arra reagálva mondta a politikus, hogy Font Sándor korábban úgy nyilatkozott: drámainak tartja, hogy mivel a nagypártoktól való egyenlő távolságtartást szorgalmazza a pártvezetés, az egyszerű választópolgár fejében kérdésként vetődhet fel, az MDF koalíciót köthet-e egyszer az MSZP-vel. – A szocialistákhoz való közeledés megalakulása óta visszatérő vád az MDF esetében. Ennek látszatát azonban csak az keltheti, hogy a hitvallásában stabil MDF körül igen nagy a mozgás a politikai palettán – vélekedett Csáky András.

Menczer Tamás: Minden jel arra mutat, hogy az ukránok és a Tisza Párt között az összekötő Ruszin-Szendi Romulusz