Kilenc önkormányzatnál öszszesen 24 fő felelősségét vetette fel az Állami Számvevőszék (ÁSZ), s bűncselekmény alapos gyanúja miatt három esetben tett feljelentést a gazdálkodási fegyelem sorozatos megsértése miatt – hangzott el az ÁSZ a helyi és a helyi kisebbségi önkormányzatok gazdálkodása átfogó ellenőrzésének eredményéről tartott legutóbbi sajtótájékoztatóján. Az államháztartás önkormányzati alrendszere alapvetően működőképes, de elengedhetetlen átfogó reformja – állapította meg a szervezet.
A legfőbb problémákról elmondták: az önkormányzatok a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos szabályokat nem vagy hiányosan rögzítették. A helyhatóságok csaknem fele a törvényi előírást megsértve nem a jóváhagyott költségvetési irányzaton belül gazdálkodott. Legkisebb arányban a pénzügyi-számviteli feladatok elvégzésének folyamatát szabályozták, s e szabályozási hiányosságok is hozzájárultak ahhoz, hogy a munkafolyamatba épített ellenőrzés színvonala nem javult.
Lóránt Zoltán, az ÁSZ főigazgatója szerint az önkormányzatok könyvviteli mérlegben kimutatott vagyona – amely 2003-ban elérte a 9235 milliárd forintot – 2003-ban 2811 milliárd forinttal nőtt. Ezt az emelkedést azonban a korábban érték nélkül nyilvántartott ingatlanok árának megállapítása és nyilvántartásba vétele eredményezte, azaz nem történt tényleges vagyongyarapodás.
A számvevők tavaly 350 helyi önkormányzat és 123 helyi kisebbségi önkormányzat gazdálkodásának átfogó ellenőrzését végezték el. Ennek során megállapították azt is: a 3187 helyi önkormányzat jelentős része népességmegtartó erejét az intézménystruktúra fenntartásában látja, ezért erőn felül próbálnak például általános iskolát működtetni.
Végezetül a főigazgató hangsúlyozta: az országosan összesített adatokból származó likviditási mutatók alakulása az önkormányzatok pénzügyi helyzetének folyamatos rosszabbodását jelzi.

Hármas karambol az M15-ösön Rajkánál