Lapunk információi szerint a felsőoktatási képzési normatívát 5-10, a fenntartási normatívát 20 százalékkal csökkentené a Pénzügyminisztérium (PM) a 2005. évi költségvetés tervezetében. A tanulmány szerint ráadásul minden egyetemnek és főiskolának a dolgozók körülbelül tíz százalékának az elbocsátásával kellene a jövő évi takarékos gazdálkodást segítenie.
Kalló Katalin, a PM sajtófőnöke kérdésünkre elmondta, egyelőre semmilyen konkrétumot nem tudnak mondani, hiszen a jövő évi költségvetés még kidolgozás alatt áll. Az Oktatási Minisztérium (OM) sajtóosztályán elmondták: az OM – a korábbi évek gyakorlatának megfelelően – szakmai megfontolások alapján készíti el a 2005. évre vonatkozó költségvetési javaslatát. Hozzátették, a felvetésben jelzett csökkentési szándékot illetően nem tárcájuk az illetékes. Úgy tudjuk: a rektorokat már előzetesen felkészítették arra, hogy a 2005. évi büdzsé szűkösebb lesz még az ideinél is.
Lapunknak nyilatkozva több szakértő is kételkedik a megszorítások sikerében. Hiszen az oktatók elbocsátása – a végkielégítés miatt – 6-8 hónapig az intézményeknek takarékosság helyett pluszköltségeket jelent. A fenntartási támogatás csökkentése pedig épületek bezárásához vezethet. Így a felsőoktatás jelentős részében a Magyar Akkreditációs Bizottság által előírt színvonalat sem tudnák tartani.
*
Továbbra sem lehet tudni, miből fizeti ki az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE) – amely az ország legnépszerűbb felsőoktatási intézménye – az év utolsó negyedében a dolgozók fizetését. Tavasszal már megírtuk: Klinghammer István, az ELTE rektora szerint csak a bérhiány, amit nem tudnak kigazdálkodni erre az évre, 600 millió forintot tesz ki, de igazából kétmilliárd forintra lenne szükségük a zavartalan működéshez. Bár azóta kormányszintű egyeztetések is folytak, de – az intézmény vezetője szerint – az udvarias válaszokon kívül konkrét ígéretet nem kaptak. Várhatóan szeptemberben az egyetemi tanács dönt a 370. tanévét kezdő, nagy hírű intézményt érintő konkrét lépésekről.
Klinghammer István az egyetemen belüli korábbi átcsoportosításokat ajánló oktatási minisztériumi javaslatról leszögezte: már általános iskolában megtanultuk, hogy a nullával nem lehet szorozni, hiszen az eredmény minden esetben nulla lesz. Hozzátette: a költségvetési hiányt nem maguknak okozták, hiszen a képzéshez és a fenntartáshoz szükséges eszközöket az egyetemek is csak világpiaci áron tudják beszerezni, így pusztán a béreken lehet spórolni.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére