Ismeretes, a miniszterelnök július 16-i hatállyal felmentette tisztségéből Czukor Józsefet, az Információs Hivatal vezetőjét, aki a jövőben – a hivatalos tájékoztatás szerint – külszolgálatban dolgozik tovább. Czukor utódjául Zsohár Istvánt, az NBH jelenlegi főigazgatóját javasolja kinevezni a polgári titkosszolgálatokért is felelős kancelláriaminiszter, Kiss Péter. Az NBH főigazgatója pedig Galambos Lajos jelenlegi főigazgató-helyettes lenne. Gál J. Zoltán kormányszóvivő a „megváltozott nemzetközi környezetből fakadó új biztonsági kihívásokra való felkészüléssel”, valamint „az európai uniós tagságunkból következő hazai és nemzetközi együttműködés erősítésével” indokolta Czukor felmentését.
Demeter Ervin (Fidesz) lapunknak úgy fogalmazott: a bizottság mai ülésén mindenképpen magyarázatot várnak a személycserékre, amelyekre idáig nem hangzott el érdemi indok. Kifejezte aggodalmát, hogy a szocialisták választási veresége utáni belső pártharcok áldozatává válhatnak a szolgálatok. Elmondta: gyanújukat az alapozza meg, hogy a hírszerzés új főigazgató-jelöltje eddig feltétel nélküli politikai lojalitásával, és nem a szakmai hozzáértésével hívta fel magára a figyelmet. Hangsúlyozta: fontos, hogy a nemzetbiztonsági bizottság ellenzéki tagjai is el tudják fogadni az új vezetőket, mert a parlament ezen testületének „extra” ellenőrzési jogköre van a szolgálatok fölött, így lényeges a megfelelő, bizalmi viszony. Hozzáfűzte: egyelőre nem tudják, hogy támogatják-e Zsohár István kinevezését, ez a kérdéseikre adandó válaszok függvénye.
Úgy tudjuk, titkosszolgálati berkekben már a kormányváltáskor köztudott volt, hogy Zsohár az IH főigazgatói tisztségére pályázik, ám a miniszterelnök akkor mégis Czukor Józsefnek szavazott bizalmat. Azt még nem lehet tudni, hogy valójában mi áll a viharos gyorsasággal meghozott kormányfői döntés hátterében, ám tény: amíg a fiatalabb generációt képviselő Czukor József nem tartozik a politikailag elkötelezett titkosszolgálati szakemberek közé, addig a korábban orosz vonalon mozgó Zsohár egyértelműen pártbizalminak számít.

Menczer Tamás: Minden jel arra mutat, hogy az ukránok és a Tisza Párt között az összekötő Ruszin-Szendi Romulusz