Romlik a kisvállalkozások helyzete

Megnehezítik a hazai piacgazdaság tervszerű és folyamatos építését az egyszerű gazdasági logikát sem figyelembe vevő politikai szándékok – állapítja meg a Magyar Iparszövetség legújabb jelentése, amely szerint az államigazgatásban kevesebb pártkatonára és több szakemberre lenne szükség.

2004. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éles bírálatokat fogalmaz meg a kormány gazdaságpolitikájával kapcsolatban a Magyar Iparszövetség legfrissebb jelentése. A hazai vállalkozások versenyképességéről szóló elemzés hangsúlyozza: a gazdaság túlpolitizált, amely kedvezőtlenül hat a vállalkozások számára, mert az egyszerű gazdasági logikát is figyelmen kívül hagyó politikai szándékok megnehezítik a hazai piacgazdaság folyamatos építését. Az iparszövetség többek között azt kifogásolja, hogy jelenleg nincs olyan gazdasági program, amely a vállalkozók számára is elfogadható lenne.
Míg a GDP növekedésében és az exportpiacok kialakításában meghatározó szerepet vállaló multinacionális vállalatok magyarországi helyzete európai uniós összehasonlításban is kiváló, addig a nagyszámú hazai kis- és középvállalkozás versenyhelyzete kifejezetten rossz – állapítja meg a felmérés, hozzátéve: a kis- és középvállalatok részére biztosított pályázati támogatások ugyan segítséget nyújtanak, összességében azonban a cégek csekély hányadát érintik, hiszen a magyar vállalkozások alacsony jövedelemtermelő képessége nem nyújt fedezetet az államilag támogatott hitelfelvételekhez.
A kis- és középvállalatok versenyképességével kapcsolatban a jelentés megállapítja, hogy az adó és adójellegű elvonások súlyos terheket rónak a vállalkozásokra. Az iparszövetség arra hívja fel a figyelmet, hogy a jelenlegi 3,8 millió foglalkoztatottból mintegy másfél millióan részesülnek minimálbérben. A legnagyobb terhet és versenyhátrányt a százalékosan kivetett személyi jövedelemadó és társadalombiztosítási hozzájárulások jelentik a vállalatok számára.
A kedvezőtlen helyzetet súlyosbítja, hogy Magyarországon kirívóan alacsony az adót fizető munkavállalók száma és aránya: az iparszövetség adatai szerint jelenleg mintegy félmillió munkaképes korú ember nincs regisztrálva, míg a bruttó hazai össztermékhez viszonyítva mintegy húsz százalékra tehető a szürke- és feketegazdaság aránya. Az illegális gazdaság közvetlen gerjesztői a béreket és jövedelmeket sújtó adóterhek, a létbizonytalanság, a kialakult egészségtelen jövedelemarányok, valamint a gazdasági fegyelem és a fizetési morál romlása – állapítja meg a Magyar Iparszövetség, hangsúlyozva, hogy a túlszabályozott és bonyolult törvények, valamint ezek folytonos változásai szintén ideális táptalajt jelentenek a feketegazdaságnak.
A jelentés kitér az államháztartás átalakítására is, és megállapítja, hogy a 3,8 millió fős összfoglalkoztatottsághoz képest az államigazgatási szférában dolgozó nyolcszázezer munkavállaló aránytalanul magas terhet jelent a központi költségvetésnek. Pontosan és politikamentesen kell felmérni, hány ember szükséges egy hatékony államgépezet működtetéséhez, egy korszerű önkormányzati rendszerhez, valamint a működőképes és finanszírozható egészségügyi szolgáltatásokhoz. A jól működő államigazgatásban a vállalkozók is érdekeltek, hiszen ez a gazdaság versenyképességének egyik alapvető feltétele.
A Magyar Iparszövetség sürgeti az Európai Unión belül is alacsonynak számító hazai foglalkoztatási szint mielőbbi megváltoztatását, valamint a fekete- és szürkegazdaság visszaszorítására egyszeri 20–25 százalékos mértékű bértehercsökkentést és az egészségügyi hozzájárulás megszüntetését javasolja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.