Az euróövezetben az EU statisztikai hivatalának becslése szerint júliusban átlagosan 2,4 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint tavaly júliusban, és az üzleti hangulat is jobb lett a vártnál. Az euróövezetben júniusban is 2,4 százalékos, májusban 2,5 százalékos, áprilisban 2 százalékos, márciusban 1,7 százalékos, februárban 1,6 százalékos, januárban 1,9 százalékos volt a tizenkét havi infláció. Korábban igazolódni látszott az Európai Központi Bank (EKB) őszi előrejelzése arra, hogy a tizenkét havi infláció az idén 2 százalék alatt marad az euróövezetben, de az olajpiaci fejlemények egyelőre keresztülhúzták a számítást.
Az EKB, amely tavaly június óta 2 százalékon tartja az irányadó, kéthetes refinanszírozási kamatminimumát, azonban továbbra is két százalék – vagyis az EKB célszáma – alá visszatérő inflációra számít már rövid távon, ha a bérmegállapodások mérsékeltek lesznek.
Az Európai Bizottság üzleti hangulatmutatója plusz 0,58 pontra emelkedett a júniusi plusz 0,43 pontról – közölték pénteken. A júliusi mutató a legjobb 2001 márciusa óta. A bizottság fogyasztói bizalmi mutatója mínusz 14 pontra emelkedett a júniusi mínusz 10 pontról az euróövezetre. Az átfogó gazdasági hangulatjelző értéke az euróövezetben 100,1 pont lett a júniusi 99,7 pont után.
Magyarországon az EU-bizottság átfogó gazdasági hangulatmutatója júliusra 95,2 pont lett a júniusi 102,1 és a májusi 96,9 pont után. Az ipari hangulatmutató mínusz 5 pontra süllyedt a júniusi nulla pontról, a szolgáltatók hangulatmutatója plusz 1 ponton változatlan maradt, a fogyasztói hangulatjelző mínusz 25 ponton ugyancsak változatlan maradt júniushoz képest, a kiskereskedők körében viszont kissé romlott a hangulat – írta az MTI–Eco.
Az átfogó gazdasági hangulat Lengyelországban és Magyarországon romlott a legjobban az EU-ban májusban. Lengyelországban 108,6 pontra esett az átfogó jelzőszám a júniusi 132,5 pontról, májusban 120,1 pont volt a mutató. Az átfogó üzleti hangulat Belgiumban és Írországban javult a legtöbbet az EU-ban júliusban.

Kémbotrány 6 lépésben: a legsúlyosabb válság a magyar–ukrán kapcsolatokban