Olimpiai békefelhívás
Brüsszel. Közös felhívással fordult az Európai Parlament képviselőihez Josep Borell, az EP elnöke és Schmitt Pál, a kulturális bizottság első alelnöke. A szocialista és a néppárti politikus arra kérte a képviselőket, hogy minél többen írják alá az olimpiai békefelhívást. Az ókori mintára létrehozott kezdeményezés annak az elképzelésnek a jegyében fogant, hogy a közelgő athéni játékok a békét és a szolidaritást erősítik majd. Schmitt Pál lapunknak elmondta: a kezdeményezéshez már csatlakozott mások mellett Kofi Annan ENSZ-főtitkár, II. János Pál pápa, az Egyesült Államok és Oroszország elnöke is. A felhívást az EP-képviselők többsége szintén ellátta kézjegyével. (R. O.)
Több robbantást terveztek Madridban
Madrid. A Real Madrid futballcsapatának stadionját is fel akarták robbantani azok az iszlám terroristák, akik március 11-én a madridi vonatmerényleteket elkövették – állította a spanyol csendőrség marokkói származású informátora. A csak „Victor ügynökként” azonosított csendőrtiszt egy parlamenti bizottság előtt elmondta: 5 nappal a vonatrobbantások után informátora elmondta neki, hogy az egyik fő gyanúsított a Santiago Bernabeu stadion felrobbantását is tervezte, hogy „megleckéztesse a spanyolokat” az Irak elleni amerikai invázió támogatásáért. (MTI)
Baleset okozta Kazemi halálát?
Teherán. Véletlen baleset okozta az iráni börtönben elhunyt Zahra Kazemi iráni–kanadai kettős állampolgárságú újságíró halálát a keményvonalas iráni igazságszolgáltatás szerint. Egy közlemény alapján csakis erre a következtetésre lehet jutni azután, hogy egy bíróság szombaton felmentette a riporternő „majdnem szándékos megölésével” vádolt egyetlen személyt, egy titkosszolgálati ügynököt. A teheráni kormány azzal vádolja az iráni igazságszolgáltatást: megpróbálja eltussolni az igazságügyi tisztségviselők felelősségét. Kazemi egyik ügyvédje, a Nobel-békedíjas Sirin Ebadi (képünkön) jelezte: szükség esetén nemzetközi jogi fórumok elé viszi az ügyet. (MTI)
Dél-Oszétia a „végsőkig kitart”
Moszkva. Dél-Oszétia a végsőkig kitart függetlenségi törekvése mellett – jelentette ki Eduard Kokojti, a Grúziától gyakorlatilag már elszakadt, de hivatalosan még senki által el nem ismert köztársaság elnöke. A politikus kilátásba helyezte, hogy – közelebbről meg nem nevezett formában – a nemzetközi közösséghez fordulnak, támogassa a Grúziától való elszakadást, s az Oroszországhoz tartozó Észak-Oszétiával való egyesülést, ami szerinte a dél-oszét lakosság 98 százalékának a leghatározottabb kívánsága. (MTI)

Júniustól nincs kímélet! Vagyonelkobzás, kitiltás, börtön vár a drogdílerekre