Kinek a zsebébe vándorolt a haszon az óvodák számára jóval áron felül vásárolt számítógépekből? – tette fel a kérdést Rogán Antal, a parlament informatikai bizottságának fideszes elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján.
A politikus hangsúlyozta: a számítógépek a speciális programokkal és felszerelésekkel együtt is legfeljebb ötszázezer forintért beszerezhetők lettek volna, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) viszont egymillió forintos áron vette, így a háromszáz darab gép összesen háromszázmillió forintba került. Rogán azt is kifogásolta, hogy a nyílt közbeszerzési pályázatot egy cég egy bizonyos termékére írta ki a minisztérium, így semmi értelme nem volt a pályáztatásnak. Emlékezetes, hogy lapunk számolt be először a beruházásról, amelynek kapcsán több településen elégedetlenek voltak az óvodák vezetői, mivel volt olyan intézmény, ahol csupán egy darab számítógépet kaptak.
A fideszes képviselő a beruházás irreálisan magas összegéről szólva példaként elmondta, hogy a tárca által a „specialitások” között említett „kakaóbiztos” billentyűzet 6875 forintért megvásárolható bármelyik informatikai áruházban. Erről egy számlát is bemutatott a sajtótájékoztatón, majd próbának vetette alá a klaviatúrát, amely valóban állta a ráöntött kakaót, és továbbra is működött. Rogán Antal tudni szeretné, mi kerül az óvodásoknak juttatott gépeken egymillió forintba. Kérdésünkre hozzáfűzte: ha nem kap megfelelő választ, akkor parlamenti vizsgálatot kezdeményez, illetve megfontolja, hogy az ügyészséghez forduljon a gyanús ügylet miatt.
Az IHM válaszul közleményében leszögezte: a szállítás és az üzembe helyezés, valamint az óvónők oktatása szintén része volt a pályázaton elnyerhető adománynak. A tárca a Brunszvik Teréz program keretében összesen 269 hátrányos helyzetű település óvodájának adott összesen mintegy háromszázmillió forint értékben speciális, a gyerekek életkori sajátosságainak megfelelően kialakított számítógépet. A minisztérium hangsúlyozta: a program keretében szakértőik magyar pszichológusok és számítógépes grafikai tervezők bevonásával létrehoztak egy teljes egészében magyar fejlesztésű szoftvert is, amit valamennyi óvoda számára hozzáférhetővé tettek.

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre