Széllel szemben

Nyugaton már tiltakoznak ellenük, idehaza még csak barátkozunk a szélerőműparkok gondolatával. A barátkozásra azonban nincs sok idő, mivel Magyarország vállalta, hogy 2010-ig hatszorosára emeli a megtermelt zöld energia mennyiségét.

Dévényi István
2004. 07. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon a szélenergia nem ügy. Pontosabban nem úgy ügy, mint a nyugat-európai országokban, hiszen míg a fejlettebb államokban immár lakossági tiltakozások kísérik az újabb beruházásokat, addig idehaza a legtöbb terv még az engedélyeztetési eljárás bürokratikus labirintusában bukdácsol. Pedig a környezetbarát zöld energia termelése egyre fontosabb tényezővé válik, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az egy hónappal ezelőtt tartott Megújuló energia, 2004 világkonferencia, amelyen százötvennégy ország energetikai vezetői s közel száz miniszter vett részt. A nemzetközi tanácskozás alapgondolatát Gerhard Schröder vetette fel még a 2002-ben Johannesburgban tartott Fenntartható fejlődés elnevezésű csúcskonferencián, így nem meglepő, hogy a megújuló energiával foglalkozó összejövetelen épp Schröder kancellár jelentette be a fejlődő országoknak szánt félmilliárd eurós hitelalap létrehozását. Mindez azt jelenti – legalábbis a konferencia elnöke szerint –, hogy megkezdődött a megújuló energia korszaka, s 2015-ig a fejlődő országokban ilyen forrásokból egymilliárd ember energiaellátását fogják biztosítani. De nemcsak a harmadik világ profitálhat az ágazat megerősödéséből, hanem a fejlett országok is, hiszen Németországban már manapság is 120 000 ember ténykedik a zöld energiához kötődő, hatmilliárd eurós iparágakban. Kérdés persze, hogy a megújuló energia korszaka vajon Magyarországon is idejében beköszönt-e, vagy lemaradásunk tovább fokozódik?
– A megújuló energiák bővülő hasznosítása az energiapolitika egyik fő célkitűzése. De az Európai Unió is előírja a zöld áram termelésének növelését 2010-ig, s az EU a tagországokra lebontva konkrét célszámokat is megállapított. Esetünkben ez 3,6 százalék, amelynek elérésében a szélenergia hasznosítása fontos és kikerülhetetlen – mondta el Poós Miklós, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) osztályvezetője, aki szerint azt is látni kell, hogy a zöld energiához kapcsolódó technológia széles körű elterjedése, illetve annak hazai gyártása, építése nemcsak energetikai, hanem jelentős nemzetgazdasági, foglalkoztatási hasznot is hozhat.
A GKM osztályvezetője úgy véli, hogy a megújuló energiára fordítandó összeg pontos meghatározása az év vége előtt elkészülő Nemzeti megújuló stratégiában szerepelhet, a tárca mindenesetre mintegy 150 milliárd forintra becsüli a teljes megújuló áramtermeléshez kapcsolódó beruházások összköltségét.
– Mivel a Magyarországon megvalósuló, a szélenergia hasznosításával foglalkozó beruházásokat energetikai szempontból sem a GKM-nek, sem a Magyar Energiahivatalnak – amely „normál” esetben az erőműveket engedélyező, szabályozó hatóság – nem kell engedélyeznie, a minisztériumnak nincs a tervezett építkezésekről hivatalos listája – állítja az osztályvezető. – A beruházások mindegyike egyébként is magánfinanszírozásban valósul meg, esetenként bizonyos állami támogatással, ami korábban közvetlen, vissza nem térítendő támogatást jelentett, ma pedig leginkább a ki nem bocsátott szén-dioxid értékesítését a nemzetközi piacon.
A szaktárca ugyanakkor természetesen több honi beruházásról is tud, a befektetők többek között Kisigmánd, Károlyháza, Tét, Rácalmás, Ostffyasszonyfa és Sopronkövesd mellett terveznek szélparkokat. Igaz, az viszont ma még kérdéses, hogy ezen elképzelések közül melyek valósulhatnak meg a közeljövőben. A Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Rt. (Mavir) azonban már készíti elemzését, amelyben a szakemberek arra a kérdésre keresik a választ, hogy a magyar villamosenergia- rendszer jelenlegi felépítésében hány darab nem szabályozható, vagyis véletlenszerűen termelő szélerőművet bír el nehézség nélkül. Minden szélerőmű vagy szélerőműpark telepítésénél figyelembe kell venni ugyanis, hogy a hálózatra kapcsolódás vagy szélcsend miatti leválás nem okoz-e műszaki, ellátási problémát.
A szélerőművek építésének azonban nem csak energetikai akadályai lehetnek. Több európai országban, így a szomszédos Ausztriában is a lakosság már tiltakozik az újabb szélparkok létesítése ellen.
– A szélerőmű is hatást gyakorol a környezetre, azonban ez a hatás összemérhetetlenül kisebb, mint a hagyományos erőműveké – véli a GKM illetékese. – Általában a vizuális hatást és a hangkibocsátást szokták az ellenzők emlegetni. Ám érdemes kettéválasztani a nyugati és hazai tiltakozásokat. Nyugaton több mint tízezer szélerőmű működik, így egyre nehezebb olyan helyet találni, ahol senkit sem zavar egy-egy újabb szélpark. Ezért ott ma már a tengerre is telepítenek ilyen létesítményeket. A hazai „ellenállás” viszont elsősorban az újdonságtól való félelmen alapul. A Magyarországon üzemelő hat darab szélkereket nehéz a környezet tönkretételével vádolni. Bár korábban olyan – meglehetősen naiv – véleményt is lehetett hallani, hogy a Balaton-felvidékre telepített szélfarm megfogná, leállítaná a balatoni szelet – szögezte le Poós Miklós.
Eleinte a 2001 tavaszán átadott kulcsi szélerőmű miatt is aggódtak a helybéliek. Amikor a létesítmény egy alkalommal elromlott, a kulcsi polgárok az elviselhetetlen hangokra panaszkodtak, bár az üzemeltető a hiba észlelését követően azonnal leállította az erőművet. Később pedig attól féltek a helyiek, hogy egy komolyabb üzemzavar miatt esetleg elszabaduló szélkeréklapátok súlyos károkat okozhatnak az ingatlanjaikban. Az aggodalmak túlzottnak bizonyultak, olyannyira, hogy immár a közeli Rácalmáson is hasonló létesítmény felépítését tervezik. De nincs új a nap alatt, Dániában például húsz esztendővel ezelőtt harcolták meg az energetikusok ugyanezen küzdelmeiket. Az északi országban még azt is be kellett bizonyítaniuk az illetékeseknek, hogy a szélkerekek forgása semmiféle káros hatást nem gyakorol az anyaméhben fejlődő magzatokra. Korábban az ellenzők ugyanis állították, hogy a forgómozgásból keletkező rezgéseket a magzatvíz közvetíti, így a szélerőművek környezetében élő terhes nők akaratlanul is veszélyeztetik megszületendő gyermekeik egészségét.
Az első, az újdonságtól való félelmek fázisán való túllépésre utal, hogy a magyar és külföldi gazdasági csoportok sorra jelentik be szélerőműpark-építési szándékukat. Ír befektetők a Bakonyba építenének először egy, majd esetleg több szélerőművet. A Zirccel együtt öt balatoni település által határolt 400 hektáros területen 20 milliárd forintból valósulna meg a beruházás – adta hírül néhány hete a Magyar Távirati Iroda. Az írek a kísérleti mérőtornyot már üzembe helyezték. Ha az egy évig tartó mérések kedvező adatokkal szolgálnak, akkor az elképzelések szerint 35–40 egyenként 80, illetve 100 méter magas széltornyot állítanának fel a kiszemelt területen.
De szélerőműparkot építene Békés város határában is egy magyar beruházó. A Goodwind Kft. ebbéli szándékáról Pataki István, Békés polgármestere nyilatkozott. A tervek szerint a várostól nyugatra, néhány száz méterre a település közigazgatási határától 35–40 darab torony fejlesztene elektromos áramot. Az írekhez hasonlóan a honi cég is több hónapon keresztül figyeli a térség szélviszonyait, s a megfelelő eredmények ismeretében kezd csak hozzá a tényleges fejlesztéshez.
Törökszentmiklós viszont három széltorony felépítésére kapott ajánlatot. A budapesti székhelyű Eurowind Hungary Kft. a település délnyugati részén, a 46-os út mellett húzná föl egyenként 100 méter magasságú széltornyait. Tavaly a törökszentmiklósi képviselő-testület már elvi hozzájárulását adta a 4,5 megawattos szélerőműpark létesítéséhez, a Hortobágyi Nemzeti Park engedélye és egy önkormányzati rendelet hiánya miatt azonban fél évnél is többet csúszhat a szélerőművek az idén nyárra tervezett üzembe helyezése.
A háromtornyos szélerőműpark összteljesítményét egyébként 4,5 megawattra, élettartamát 35 évre tervezik. Ezzel a teljesítménnyel a város számára szükséges energia mintegy egyharmadát termelik meg, amit azonban Törökszentmiklós közvetlenül nem tud megvásárolni, csak a területi áramszolgáltató hálózatán keresztül. A beruházó előzetes számításai szerint a széltornyok által termelt áram eladásából évente 220 millió forintos bevételre tehetnek szert, amely esetben a befogadó település ötmillió forint iparűzési adóra számíthat.



A bonni konferencia, amelyet június elején rendezett meg Németország a megújuló energia hasznosításának kérdéskörében, és amelyen 150 ország küldöttei vettek részt, óriási lökést adhat a megújuló energiaforrások terén folyó fejlesztéseknek.
A Nemzetközi Energiahivatal (IEA) felmérései szerint 1990 és 2002 között a szervezet 26 tagállama évi 900 millió dollárt költött a megújuló energiaforrások kutatására. Ez az összeg messze elmarad attól a 2,6 milliárd dollártól, amelyet ezek az államok az 1980-as csúcsévben fordítottak ilyen célra. Talán ennek tudható be, hogy az utóbbi tíz évben a megújuló energiaforrások részesedése az energiatermelésből szintén visszaesett: több energiát termeltünk ugyan ilyen formában, de a megnövekedett igények miatt ez arányaiban kevesebbet jelentett a hagyományos módszerekkel előállítottal szemben. Érthető, ha a konferencián megkongatták a vészharangot, s ennek hatására majd minden ország vállalta, hogy a víz, a szél, a nap és a biomasszából származó energiára nagyobb gondot fordít. Ugyanakkor a konferencián azt is rögzítették: az eltérő földrajzi viszonyok miatt nincs általános recept, amelyet minden ország egyformán követhetne. A szélenergiáról mindenesetre már bebizonyosodott: nemcsak tiszta, de versenyképes is az olyan hagyományos energiahordozókkal, mint amilyen a szén, hiszen – figyelmeztettek Bonnban – a szén ára rengeteg olyan rejtett költséget, állami szubvenciót tartalmaz, amely nélkül aligha lenne kifizetődő felhasználni az erőművekben.
Mindenesetre a tanácskozás nyomán több pénz áramlik majd az alternatív technológiák kifejlesztését célzó kutatásokba – nem utolsósorban a harmadik világ energiagondjainak orvoslása érdekében.
Magyarországon a kormány vállalása szerint 2010-re 3,6 százalékra kell emelni hazánkban a megújuló energiahordozók arányát. A gazdasági vezetés elképzelései szerint azonban ehhez nem a százszázalékosan tiszta energiaforrások szerepét kell megerősíteni, hanem biomassza- (gyakorlatilag fatüzelésű) erőműveket kell építeni. Több ilyen beruházás már megindult, a legnagyobb biomaszsza-erőmű Pécsett kezd termelni augusztusban. Fával tüzelnek már Ajkán, Kazincbarcikán, Mátészalkán, Szigetváron és Papkesziben – főleg a távfűtés biztosítására –, és hét további városban, Ajkán, Balassagyarmaton, Kazincbarcikán, Körmenden, Pécsen, Szentendrén és Szombathelyen tervezik a biomasszára való átállást.
A gazdasági minisztérium szerint a fatüzelésű erőművek jóval környezetbarátabbak a fosszilis energiahordozót égetőknél, mert igaz ugyan, hogy károsanyag-kibocsátásuk nem jelentéktelen, de szennyezésük új erdőtelepítésekkel leköthető.
Egyes szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy akár húsz–harminc százalékkal is növekedhet a tűzifa kitermelése Magyarországon a kormányzat ösztönzésére országszerte megkezdődő biomasszaerőmű-beruházások miatt. Miközben Nyugat-Európában biomasszán elsősorban mezőgazdasági hulladékot értenek, nálunk szinte kizárólag az állami erdőgazdaságok keményfáival számol a szakma, ami különös helyzetet eredményezhet: a hazai gyakorlatban a biomassza kifejezés a feldolgozóipar számára értékes faanyag felhasználását, elégetését jelenti majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.