Tusnádi köszöntés: Egészséget, autonómiát!

2004. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három hónap telt 1990 fekete márciusa után, amikor az első bálványosi tábort megszervezték fiatal magyar politikusok és romániai – magyarok és románok vegyesen – barátaik. Akkor ez több volt, mint bátorság: az etnikai konfliktus után égető szükség volt a görcsök és fóbiák nélküli román–magyar párbeszédre.
Az első táborban még mindenkinek volt saját sátra, a rövidnadrágos politizálást követő bulik pedig tábortüzek mellett zajlottak. A próbálkozás hagyománnyá érett, a publicisták már bálványosi folyamatról kezdtek beszélni, amit az sem zavart meg, hogy a tábor – miután kinőtte a helyet – pár kilométerrel arrébb költözött. A nevét (vagy annak egy részét) magával vitte, ugyanis hivatalosan bálványosi tábor ma is, de a résztvevők zöme csak Tusványosként emlegeti.
Egy évvel a költözés után, 1998-ban megtörtént a csoda: a valamikori táborlakók jó része immár felelős kormányzati pozícióból érkezhetett meg a tusnádfürdői kempingbe, hiszen Bukarestben és Budapestben is pártjaik voltak kormányon. A szabadegyetem műhelyei katalizátorai voltak a két ország közötti együttműködés fejlődésének, hiszen itt beszéltek először azokról a dolgokról, amelyek akkor álomnak minősültek, mára azonban megvalósultak vagy épp most folyik a megvalósításuk: a Nagyvárad–Brassó autópálya, romániai magyar egyetem, kormányszintű stratégiai együttműködés, erdélyi magyar televízió és egyebek.
2000 óta diáktáborként is működik a rendezvény. Azóta nemcsak politikusok, közéleti emberek és újságírók, hanem diákok és érdeklődők ezrei kíváncsiak a programokra. A polgári körök megjelenésének köszönhető Erdély-divat óta gyakorlatilag megtelt a tábor, hiszen már a második naptól szabályozni kellett a gépkocsibehajtást a kemping területére. A magyarországi szervező, vagyis a Pro Minoritate Alapítvány munkatársa, Tárnok Mária szerint az idén a tavalyinál másfélszer többen, huszonöt-harminc ezren vettek részt a programokon. Abból pedig volt bőven, hiszen a nagysátorban napjában háromszor akadt munkájuk a tolmácsoknak, emellett tizenkét műhelyben és számtalan más helyen várták a látogatókat. A regisztrált résztvevők között egyre nagyobb arányban találunk anyaországiakat – már tavaly többen voltak, mint a helyiek –, de ebben az évben sokan jöttek Nyugat-Európából is. Az esemény vonzerejére jellemző, hogy más jellegű hivatalos delegációk is ehhez igazítják programjukat: a táborban írták alá például a testvérvárosi szerződést Harkány és Tusnádfürdő polgármesterei.
Tusványos felnőtt: van napilapja és sajtóirodája – ahol szombat délig százhatvan újságíró regisztráltatta magát –, gyermekjátszóháza és filmklubja, nagy sikerű színházi előadásai és szerepjátékai. Vannak kávézók és borkóstolók, sportversenyek és vizespóló-bajnokság a lányoknak, hogy a nagy sikerű koncerteket ne is említsük. Idén több premier is volt: először lépett fel, de több ezer ember tetszését nyerte el az etnorockot játszó moldvai Zdob si Zdub, a magyarországi Emil. RuleZ! alternatív zenekarnak pedig ez volt az első fellépése az anyaország határain túl. És ne felejtsük el a legnagyobb dobást, az utolsó napi Ákos-koncertet, ahol több mint tízezren tomboltak az Erdélyben soha nem látott fény- és hangtechnikát felvonultató igényes muzsikára. A közönség igényességére jellemző, hogy Nagy Feró nemzeti érzelmű rockműsora ugyanakkora sikert aratott, mint a többször visszatapsolt, hagyományos erdélyi vonós tánczenét játszó szászcsávási cigányzenekar.
A tábor nagy előnye – mondták sokan –, hogy itt olyasmit is meg lehetne kérdezni a politikusoktól, amiről a sajtóban vagy a hivatalos eseményeken nem beszélnek. Egy kürtőskalács mellett belepillanthatunk például az OTP romániai bankfelvásárlásának kulisszatitkaiba, vagy emlékfotó készülhet a korábbi külügyminiszterről, amint Magyar Nemzetből hajtogatott csákóval a fején menekül az eső elől. Ebben az évben nem volt hiány külföldi előadóból sem (olyan nap is akadt, amikor három jutott egy magyarra), a hét második felében pedig anyaországi polgármesterek voltak a vendégek, Debrecen első embere, Kósa Lajos mellett Kaposvár, Karcag, Esztergom, Mórahalom és más települések vezetői is hivatalosak voltak. A szervezők fórumot akartak teremteni az erdélyi magyar–magyar párbeszédre is, de míg a konkurens ifjúsági szervezetek le tudtak ülni egy asztalhoz, a Magyar Polgári Szövetség–RMDSZ-párbeszéd meghiúsult, mert Markó Béla nem tett eleget a meghívásnak, és beosztottjai sem értek (érhettek?) rá a tusnádi programokra.
Az utolsó nap eseményeit nem- csak a rendezvény résztvevői, hanem egész Székelyföld figyelemmel kíséri, olyannyira, hogy messzi tájakról is eljönnek meghallgatni a két ország egykori vezetőinek előadását. A Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármester által közel háromezer ember előtt moderált vitán Smaranda Enache emberjogi aktivista, a Pro Europa Liga társelnöke magyar nyelven fejtette ki, hogy pártja, a Népi Akció nem fél a magyarokkal történő (akár választási) együttműködéstől. Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke nyilvánosan megkövette a politikus asszonyt Markó Béla korábbi kijelentéséért, aki a helyhatósági választások kapcsán azt mondta: aki Kolozsváron Smaranda Enachéra szavaz, az Funarra szavaz. A püspök szerint a székelyföldi utak olyanok, mint a román politika útjai: gödrösek és kacskaringósak. A jelenlegi politikai helyzet középtávon nekünk kedvez – folytatta a püspök –, az anyaországi EP-választáson előretört a Fidesz, Romániában pedig az ellenzék csúfos csapást mért a szociáldemokratákra és szövetségesükre, az RMDSZ-re. Tőkés László szerint az RMDSZ tagsága nem azonos a párt vezetőivel, akik az MSZP és a román utódpárt közé szorították be a magyarságot. Mielőbb távozniuk kellene, mielőtt magukkal rántják az egész romániai magyarságot – fejezte be gondolatát.
Emil Constantinescu korábbi román elnök szerint az országnak mély erkölcsi változásra és a politikai élet reformjára van szüksége ahhoz, hogy csatlakozhasson Európához. Az emberek nyolcvan százaléka az integráció mellett van, de csak azért, mert a politikusok nem világosították fel őket a csatlakozás áráról. A kettős állampolgársággal kapcsolatban kijelentette: a román alkotmány elfogadja ezt a megoldást, hiszen a Moldvai Köztársaságban élő románok is román útlevelet kaphattak, ezért a a magyarokkal sem lehet különbséget tenni. A politikus támogatja az önrendelkezés jogának megadását a magyaroknak, mert így megmaradhatnak szülőföldjükön.
A legnagyobb érdeklődéssel várt előadó, Orbán Viktor örömét fejezte ki, hogy májusban tizenegymillió magyar belépett az Európai Unióba, ám kiemelte a belépettek felelősségét a kintmaradtak iránt. Történelmi lehetőséget szalasztanak el azok, akik Románia csatlakozása előtt nem tesznek meg mindent az erdélyi magyarság autonómiájának kivívása érdekében – fejtette ki. A többségnek az önrendelkezéshez való viszonyát taglalva elmondta, hogy aki a nemzetállam szétesésétől fél, az nem érti a modern világot, hiszen az egyesült Európában a nyelvhatárok például sokkal fontosabbak a politikai határoknál. A Fidesz elnöke szerint a magyar nemzet határokon átívelő egyesítése a lelkekben már megtörtént, és ennek következtében az egész Kárpát-medencei magyarság együtt mozog politikailag: a romániai döntésektől nem lehet független a budapesti politika sem, és fordítva. Az autonómia nem jön magától, azt ki kell erőszakolni, ki kell követelni – fejtette ki a volt miniszterelnök. Orbán személy szerint támogatja a kettős állampolgárságot, de elismerte, hogy a párton belül is vannak ellenvélemények. Az ellenzék csak a nyilvánosság erejével tud fellépni a határon túliaknak juttatott támogatások megkurtítása ellen, tudatosítva a polgárokban, hogy az efféle juttatás nem támogatás, hanem befektetés, ugyanis a határon túli magyar közösség az anyaország erejéhez járul hozzá. – Ez nem azt jelenti, hogy ugyanazt a tortát kell többfelé szétosztani, hanem azt, hogy amennyiben tisztességesen, törvény szerint összeszervezzük erőinket, akkor nagyobb tortát tudunk sütni – mondta.
Az idei tábor méltó folytatása volt a korábbi tizennégynek. Az időjárás kegyes volt, a sör hideg, a lányok pedig még szebbek, mint tavaly. Szilágyi Zsolt parlamenti képviselő úgy búcsúzott el a jövőre viszszavárt hallgatóságtól, hogy addig is „egészség legyen és autonómia!

Úgy legyen!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.