Ammóniát talált a Mars atmoszférájában az európai űrkutatási ügynökség (ESA) Mars Expressz szondája. Az ammónia vulkáni tevékenység következményeként a légkörbe kerülhet ugyan, ám működő tűzhányónak a Mars-kutatás néhány évtizede alatt nem sikerült a nyomára bukkanni a vörös bolygón. Mivel pedig a nitrogén- és hidrogéntartalmú ammónia néhány óra alatt alkotóelemeire bomlik, jelenléte arra mutat, hogy nincs köze a vulkánokhoz. Folyamatos újratermelődésére csak egy lehetséges magyarázat marad: mikrobák anyagcsere-folyamatai hozzák létre – adta hírül a BBC.
A szonda 2003 decembere óta kering a Mars körül, és spektrométere néhány hónappal ezelőtt metánt is kimutatott a légkörben. Ennek a gáznak az eredetére is ugyanaz a két lehetséges magyarázat adódik, mint az ammóniáéra. A metán azonban jóval lassabban bomlik fel, mint az ammónia, nem lehetett kizárni, hogy a most megtalált molekuláit még néhány száz évvel ezelőtt lökte az atmoszférába a vulkáni aktivitás. A két gáz együttes jelenléte viszont már meggyőzően bizonyítja: van élet a Marson. Az ESA műholdjának műszerei korábban az élet egyik legfontosabb feltételét is megtalálták: vízpárát is észleltek a Mars kialudt tűzhányói fölött.
Az ammónia jelenlétéről már tudnak egy ideje a tudósok, ám a szonda által küldött adatok nyilvánosságra hozatala előtt azt a lehetőséget is megvizsgálták: nem származhat-e a gáz a Mars Expressz landolás közben eltűnt leszállóegységének, a Beagle 2-nek a légzsákjaiból. Ez a variáció kizárható, ezért a kutatók hamarosan részletesen is beszámolnak felfedezésükről.

Nézőpont Intézet: Orbán Viktor csapdába csalta az ellenzéket