Medgyessy Péternek színt kell vallania, hogy ígérete szerint csökken-e a heti munkaidő – mondta Palkovics Imre azzal kapcsolatban, hogy egyes német szakértők szerint a versenyképesség megőrzése érdekében átmenetileg akár ötvenórás munkahetet kellene bevezetni Németországban. A Munkástanácsok elnöke szerint rossz előjel, hogy a legerősebb német szakszervezet kénytelen volt elfogadni a munkaidő harmincöt óráról negyvenre emelését a Siemensnél. Úgy vélte, mivel az elmúlt két évben nem történt előrelépés az ügyben, Medgyessynek döntenie kell, hogy a negatív tendenciák ellenére tartja-e szavát, vagy a politikai deficitet vállalva visszavonja ígéretét. – A magyar munkavállaló nem a törvényben előírt negyven, hanem negyvenkét órát dolgozik átlagosan egy héten – mondta az Autonómok elnöke. Medgyessy ígéretére hivatkozva Borsik János kijelentette, 2006. januártól harmincnyolc órára kell csökkennie a heti munkaidőnek, vita csak a bevezetés módjáról, ütemezéséről lehet.
– Mivel a kormányprogram is tartalmazza, készek vagyunk tárgyalni a munkaidő csökkentéséről, ugyanakkor nem tartjuk időszerűnek a kérdést – mondta lapunknak Károly Miklós. A Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének főtitkára hangsúlyozta, Nyugaton is ellenkező folyamatok zajlanak, noha ott kevesebb munkaidő mellett is nagyobb a termelékenység. Az Európához való felzárkózást inkább a technológia fejlesztésével, képzéssel kellene megkezdeni – vélte Károly Miklós.
– A kormány nem akar egyedül dönteni, így elsősorban a munkaadói és a munkavállalói szervezeteknek kell megegyezniük – mondta Herczog László. A munkaügyi tárca helyettes államtitkára közölte, a kormányprogram nem rögzít sem mértéket, sem időpontot, csak azt, hogy tárgyalások kezdődnek a munkaidő-csökkentésről.
A kormány újra ígér a közszférának. A szakszervezetek követelése ellenére a kormány idén nem vezeti át a bértáblán a közalkalmazottak béremelését – értesült lapunk. A közszféra bérkorrekciójáról szóló háttértárgyaláson viszont továbbra sem született konkrét megoldás arról, hogy – a rendvédelmieket leszámítva – idén miként és miből valósul meg több százezer közalkalmazott mindössze hatszázalékos béremelése.