Miközben évről évre növekvő igény mutatkozik a gyorsposta-szolgáltatások iránt, az ily módon továbbított termékek nem okozhatnak növekvő biztonsági kockázatokat. A biztonságra a szolgáltatók is odafigyelnek, a rendvédelmi szervek pedig minden törvényes eszközt bevetnek az illegális csomagok kiszűrése érdekében. A magyar vámosok eltérő módon „kezelik” az unióból és a közösségen kívülről gyorspostával hazánkba érkező árukat. Míg az Európai Unióból érkező csomagok prioritást és gyorsabb kontrollt kapnak, a közösségen kívüli ellenőrzés szigorúbb. Elekes Csaba, az 1. Repülőtéri Vámhivatal parancsnok-helyettese lapunknak elmondta: a magyar külkereskedelem négyötöde az unióval zajlik, ám a reptéri forgalomban ez az arány mindössze 65-70 százalék. Vagyis az átlagnál magasabb a tengeren- túlról, unión kívülről érkező áruk volumene.
A pénzügyőrök az ellenőrzés során a sikeres kockázatelemzési módszert is alkalmazzák, amelynek során bizonyos áruk, országok magasabb kockázati csoportba tartoznak. Nagy szerepe van a pénzügyőrök tapasztalatának, megérzéseinek is. A vámosok a papírok ellenőrzésén túl tételes vámvizsgálat mellett is dönthetnek. Ez esetben a címzett vagy az általa megbízott fuvarozó jelenlétében bontják fel a küldeményt. A felderítésekben sokszor segítenek egymásnak a különböző országok vámszervei, de a magyar határőrséggel is jó a kapcsolatuk. Ezenfelül munkájuk hatékonyságának növelése érdekében más csatornákon is szereznek be értékes információkat.
A vámtiszt konkrét példát is említett: egy cég feljelentette vetélytársát a hatóságnál, mert az érintett vállalkozás kizárólagos magyarországi forgalmazási jogot szerzett az adott termékre, s tudomására jutott, hogy a másik vállalat is importálja az árut.
Elekes hangsúlyozta: munkájuk során gyakran derítenek fel illegális csomagokat. Ezekben hamis iratokat, gépjárműokmányokat, bankkártyákat vagy hitelkártya-másológépeket küldenek a bűnözők. A veszélyes, sugárzó anyagokat sugárkapukkal, a robbanószereket, kábítószereket kutyákkal és röntgennel is keresik. A kisméretű csomagokról röntgenfelvételt készítenek, átvilágítják, s a legkisebb gyanú esetén már hívják is a tűzszerészeket. A repülőkre kerülő csomagok mennyiségét, adatait, címzettjét ők is rögzítik, nem csak a légi társaságok. A felderítés során előfordult már, hogy az illegális csomag címzettje ismeretlen maradt. Az utcanév, a házszám vagy a személy ugyanis fikció volt. Ez esetben viszont erős a gyanú, hogy a csomag célba juttatását valakinek belülről kellett volna segíteni. Százszázalékos biztonság nincs, csak a veszély mértékét lehet redukálni. Ismeretes, hogy 2001. szeptember 11-e, az Egyesült Államokat ért terrortámadás után például az ottani hatóságok előírták, hogy csak úgy vesznek fel küldeményt repülőre, ha a csomag lezárásakor a hatóság vagy a futárszolgálat egy embere is jelen lehet – mutatott rá a parancsnokhelyettes.

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül