Vérfürdőt helyezett kilátásba Ausztráliának és Olaszországnak szombati internetes nyilatkozatában egy csoport – amely magát az al-Kiada európai fiókszervezeteként tünteti fel – arra az esetre, ha a két ország nem vonja ki katonáit Irakból. Egy héten belül ez volt a második közleménye a korábban ismeretlen Tauhíd (egyistenhit) nevű csoportnak, amely szerdán lépett a nyilvánosság elé, terrorcselekményekkel fenyegetve meg az iraki stabilizálásban részt vevő Bulgáriát és Lengyelországot, ha nem vonja ki katonáit az arab országból. „Megrengetjük a földet a lábatok alatt, ahogy azt Indonéziában is tettük, s vége nem lesz az autóbombás merényleteknek, Isten akaratából” – fűzi hozzá a nyilatkozat, utalva a két éve elkövetett, 202 ember halálát okozó bali merényletre. Alexander Downer ausztrál külügyminiszter visszautasította a fenyegetőzést, ugyanakkor a terroristák bátorításával vádolta meg a Fülöp-szigeteket és Spanyolországot, amelyek – engedve a terroristák zsarolásának – kivonták katonáikat Irakból.
Növelték éberségüket a Mexikó északkeleti részén lévő Tamaulipas szövetségi állam határvédelmi erői, mert olyan jelzések érkeztek, hogy egy szaúdi születésű férfi, aki kapcsolatban áll az al-Kaidával, bejutott a közép-amerikai országba. Ennek nyomán a mexikói főügyész fokozott készültséget rendelt el az illetékes szerveknél, a határőrségen kívül a bevándorlási hivataloknál, és a hadseregnél is. Egy kuvaiti belügyi illetékes közben szombaton bejelentette: a Kuvaitban letartóztatott, az Irakban állomásozó amerikaiak elleni akciókhoz harcosokat toborzó al-Kaida-szimpatizáns csoport tagjai kuvaiti célpontok ellen is készültek támadásokra. Az öböl menti állam hatóságainak szombati bejelentése szerint a múlt hét óta összesen tizenkettő, al-Kaida-kapcsolatokkal gyanúsított személyt vettek őrizetbe, és még további kettőt keresnek. Marokkóban ezalatt – az El País című spanyol lap beszámolója szerint – szem elől tévesztették a hatóságok az ország négyszáz olyan állampolgárát, iszlám szélsőségeseket, akikről úgy tudják, hogy afganisztáni, boszniai vagy csecsenföldi al-Kaida-táborban kaptak kiképzést.
Közben különleges biztonsági intézkedéseket vezettek be Bostonban, ahol ma kezdődik a Demokrata Párt elnökjelölő konvenciója. Korábban olyan hírek láttak napvilágot, miszerint egy helyi csoport robbanó- vagy gyújtóanyagokkal támadásra készül a nagygyűlésről tudósító újságírók, tévés forgatócsoportok járművei ellen.
Szigorítás. Rendkívüli biztonsági intézkedéseket vezettek be az egyik legnépszerűbb törökországi üdülővárosban, Antalyában. Szombat óta a korábbinál háromszázzal több rendőr járőrözik a külföldiek által igen kedvelt földközi-tengeri fürdőhelyen, s szigorúan ellenőrzik a városba vezető mindhárom utat. Egyetlen nap alatt ezernél több gyanús személyt igazoltattak. Azt nem erősítette meg a rendőrség, hogy a szigorításnak köze lenne ahhoz a robbanáshoz, amely péntek este történt a pár kilométerre fekvő Kemer egyik szállodájában. A hotelben az eddigi tájékoztatás szerint baleset történt: egy oxigénpalack robbant fel, 21 személy könnyebben megsérült. Ugyanakkor a rendőrség még tegnap sem adott ki közleményt a történtekről, s az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség tudósítójának érdeklődésére semmit sem voltak hajlandóak közölni a robbanásról, a sérültekről. (MTI)