Valójában nem nevetséges, hanem siralmas, ami a 2006-os budapesti Európa-bajnokságra épülő uszoda ügyében eddig történt. A múlt év elején hónapokig vitatkoztak arról, hogy a világverseny lebonyolítására is alkalmas korszerű sportuszoda hol épüljön fel Budapesten, végül a lágymányosi helyszínt választották. Azután Gyurcsány Ferenc sportminiszter bejelentette, hogy egy több a háromnál, vagyis a nemzetközi szintű vízicentrum helyett csak egy kisebb uszoda épül Lágymányoson, emellett viszont bővítik és korszerűsítik a Hajós Alfréd és a Kőér utcai uszodát is. Aztán a háromból az idén ismét egy lett, takarékossági okok miatt egyelőre csak a margitszigeti létesítmény fejlesztése kezdődhet el. Mindezt Gyurcsány úgy próbálta beállítani, hogy ez nem visszalépés az eredeti tervtől, neki, úgy látszik, egy több a háromnál.
A Magyar Úszószövetség vezetése a sorozatos változtatások ellenére nagyon diplomatikusan viselkedett, csendben beletörődött a fejlesztések fokozatos csökkentésébe, s nem állt ki a tavalyi kormánydöntés következetes végrehajtása mellett. Szerencsére a szövetség szakemberei is átnézték a győztes tervpályázatot – amely tíz vetélytársat megelőzve a szakmai bírálóbizottság döntése alapján egyhangúan első lett –, s így kiderült, hogy a Hajós Alfréd uszoda melletti területen tervezett 50 méteres, 10 pályás szupermedence nemzetközi versenyek rendezésére alkalmatlan. Információink szerint a problémát az jelentette, hogy az 50 méteres medencéhez túl közel lett volna a tribün, s a tervező nem hagyott elég területet a versenyzők felvezetésére, a versenybírók működésére, a lebonyolításhoz szükséges gépek és a reklámtáblák elhelyezésére.
Gyurcsány Ferenc mellett szponzorok hada tanulmányozhatta májusban a madridi Európa-bajnokságot, pedig talán hasznosabb lett volna, ha a tervezők nézik meg élőben, hogy miként lehet lebonyolítani egy kontinensbajnokságot. A szövetség a volt kapitányt, egyetemi tanárt, Tóth Ákost bízta meg, hogy tárgyaljon az Építész Stúdió Kft. képviselőivel a hibás terv kijavításáról. Az egyeztetés eddig eredményes volt, a tervezők hajlandóak a módosításra, habár mást nem nagyon tehetnek, ugyanis a több milliárd forintos beruházás elsődleges célja, hogy a Hajós Alfréd uszodában egy olyan létesítményt építsenek, amelyben megrendezhető a kontinensbajnokság. Igaz, elsőre, s egyben utoljára is, mert a májusi madridi Eb tapasztalatai alapján az európai szövetség vezetői is úgy határoztak, hogy a világbajnokságokhoz hasonlóan a jövőben csak fedett uszodában lehessen Európa-bajnokságot rendezni. Téves tehát az a minisztériumi ígéret, amely szerint a megnövelt területen végrehajtott létesítményfejlesztés eredményeként olyan korszerű uszodakomplexum épül a szigeten, amely világbajnokság rendezésére is alkalmas. A több milliárd forint beruházás ellenére Budapestnek továbbra sem lesz korszerű, jól megközelíthető uszodája. Egyre kevesebb a remény arra is, hogy a terveknek megfelelően már a jövő nyári ifjúsági Európa-bajnokságra elkészüljön az új tízpályás medence. Persze, ha a sportminisztérium továbbra is ilyen „hatékonyan” dolgozik, akkor még a 2006-os felnőtt-kontinensbajnokság megrendezése is bizonytalan.
Becsapták Európát
2002. december: Bartolo Consolo, az Európai Úszóliga olasz elnöke szerint Budapest győzelmében Eindhovennel szemben sokat jelentett, hogy a magyarok kormánygaranciát tettek le az asztalra. A szavazást döntően befolyásolta, hogy a tervek alapján Európa egyik legmodernebb uszodája épülhet fel Budapesten.
2003. január: Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke: „Tudom, 2006-ban nincs úszó Európa-bajnokság Magyarországon, ha Jánosi György sportminiszter nem jön el a kormány- és a tévégaranciával személyesen Berlinbe, hogy azt átnyújtsa az európai szövetség vezetőinek. Nem akarunk mást, mint a legjobb helyen a legszebb uszodát felépíteni, és a legnagyszerűbb Európa-bajnokságot megrendezni.”
2003. május: A kormány néhány hete úgy döntött, Lágymányoson, a Műegyetem területén épül fel a több mint hétmilliárd forintba kerülő létesítmény. A döntés után azonban az ELTE részéről ellenérvek hangoztak el, így Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke – konzultálva Gyurcsánnyal és Bartolo Consolóval, az Európai Úszóliga elnökével – új elképzeléssel állt elő. Ezek szerint habár Lágymányoson is épülne egy uszoda (persze kisebb), ám az Eb-t a felújított margitszigeti Hajós Alfréd uszodában rendeznék meg, bónuszként pedig a Bp. Spartacus kapna egy nyitott ötvenes medencét.
2003. július 18.: A budapesti Eb-vel kapcsolatos feladatokra a kormány 7,2 milliárd forintot különített el. Ezt az összeget a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium három év alatt, 2004 és 2006 között kapja meg a központi költségvetésből.
2004. február: A tárca mintegy 25 milliárd forintos költségvetéséből 2,97 milliárd forintot zároltak erre az évre. A legnagyobb összegeket a tárca a kábítószer-ellenes nemzeti stratégiától, a gyermek- és ifjúsági feladatokkal kapcsolatos előirányzatoktól, valamint a költségek átütemezésével, a 2006-os úszó Európa-bajnoksághoz kapcsolódó létesítményfejlesztéstől vonja el.
2004. április: Gyurcsány Ferenc a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy fantasztikus Európa-bajnokságra számít a kibővülő, átalakuló, korszerű margitszigeti létesítményben, körülbelül negyedannyiból, mint azt egy évvel ezelőtt gondolta.