Vihart kavart a Bóly Rt. értékesítése

A Fidesz szerint a gyors privatizáció egyik oka néhány kormánypárti politikus mohósága. Rogán Antal a Bóly Mezőgazdasági Rt. eladásáról szólt, amelynek körülményeit lapunk tegnapi számában közöltük. Az ellenzéki párt felkérte a kormányt, hogy ne írja alá a vállalat privatizációs szerződését.

Kis Ferenc
2004. 07. 31. 17:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak a költségvetés, hanem az egyes kormánypárti politikusok mohósága is fellelhető a felgyorsított privatizáció mögött – hangsúlyozta Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezető-helyettese tegnap az ÁPV Rt. épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján. Elmondta, hogy a privatizációs szervezet a nyár folyamán gyorsított eljárásban döntött számos cég értékesítéséről. Ezek között az egyik legjelentősebb és legértékesebb a Bóly Mezőgazdasági (Bóly) Rt., ahol egyetlen pályázó volt, aki el is nyerte a privatizálás jogát. Rogán hozzáfűzte: az ÁPV Rt. döntését tartalmazó iratokból kiderül, hogy a privatizáció jogát elnyerő Invest Group Rt. tulajdonosi körébe tartozik az a Szabadszentkirályi Mezőgazdasági és Szolgáltató Rt., amelynek igazgatótanácsi elnöke Gráf József. – Ő nem más, mint Szigetvár korábbi szocialista országgyűlési képviselője, aki jelenleg is a parlament tagja és a mezőgazdasági bizottságban tölt be tisztséget – fogalmazott a fideszes politikus. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Bóly Rt. vezetése korábban sem nélkülözte a szocialistákat, hiszen az a Varga Péter, aki jelenleg a Bóly Rt. vezérigazgatója és a privatizáció egyik legnagyobb haszonélvezője, Gráf Józseffel együtt a Baranya Megyei Közgyűlés szocialista képviselője. Rogán Antal további érdekességként megemlítette, hogy a Bóly Rt. felügyelőbizottsági tagja az MSZP pénztárnokának, Puch Lászlónak a sógora is.
– A felsorolt összefüggések alapján adódik a kérdés, hogy miért volt szükség a felgyorsított privatizációra – tette fel a kérdést Rogán, aki szerint felvetődhet annak a gyanúja is, hogy a Bóly esetében kialakított mintegy egymilliárdos vételár nem felel meg a valóságnak, hiszen az rt. portfóliójába tartozik egy értékes dunai kikötő, az rt. több malommal is rendelkezik, vagyis nem kizárt, hogy a szocialista érdekkörök nyomására alultervezték a vételárat. A Fidesz arra kéri a kormányt, hogy ne írja alá a cég privatizációs szerződését, hanem várja ki az ezzel kapcsolatos vizsgálatokat. Rogán ezzel kapcsolatban elmondta, a Fidesz szeretne betekintést kapni a vagyonértékelésbe és annak körülményeibe, és ha a képviselőcsoport indokoltnak látja, akkor kezdeményezi a költségvetési bizottság összehívását.
Gráf József az MTI-nek azt nyilatkozta: soha nem értékesített az ÁPV. Rt. még olyan magas áron állami agrárcéget, közöttük a Bóly Rt.-t is, mint most.
Mint mondta, a céget a vagyon 85-86 százalékáért adják el, a részvények névértékéért 165 százalékot kell fizetni, s két év alatt az új tulajdonosnak 1,1 milliárd forintos tőkeemelést kell végrehajtania.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.