A szakma hiányolja a bérlakás-politikát

Csákó Attila
2005. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs bérlakás-politika, a lakbértámogatás pedig csak látszatmegoldás – mondta tegnap Gneth Zoltán. A Társaság a Lakásépítésért civil szervezet elnöke egy lakásügyi konferencián kifejtette: a bérlakások iránti igény kielégítésének két része van. Az egyik az építés, a másik a bérlők támogatása. Utóbbi azonban félreértésre adhat okot, s magában hordozza a korrupció veszélyét. A bérlakások nagyban segíthetnék a mobilitást és a munkanélküliek költözéssel megoldható állástalálását. Bérlakásra nagy az igény, s egy felmérésben a lakosság 29 százaléka azt mondta, el tudja képzelni, hogy ilyen ingatlanban éljen.
A Társaság a Lakásépítésért elnöke kiemelte: jelenleg hiányzik a teljes közhasznú bérlakásrend-
szer, a megfelelő jogi és szervezeti háttér. Ezért a jól működő európai rendszert kellene adaptálni. Sasvári Szilárd, a Növekedéskutató Intézet kutatási igazgatója kiemelte: az előre hozott vásárlói igények kielégítése miatt 2005– 2007 között a lakáspiac megtorpanása várható. A használt lakásokra felvehető támogatott hitelek limitjének ötmillió forintban való maximalizálása pedig e szegmens befagyását hozta. (Csabai Lászlóné korábbi lakáspolitikai kormánymegbízott is elismerte egy interjúban, hogy hibás lépés volt a használt lakások hitelkorlátját ötmillió forintban maximalizálni.)
Sasvári Szilárd szerint probléma, hogy az első lakásra vágyó fiatalok nem rendelkeznek önerővel, s a Fészekrakó program nem hozott megoldást. A gondok orvoslása érdekében a használt lakásoknál újra 15 millió forintra kellene emelni a felvehető támogatott hitelek maximális összegét. A fiataloknak egyszeri, vissza nem térítendő, kétmillió forintos támogatást kellene biztosítani új lakás vásárlásához. Ehhez azonban egy- éves előtakarékosságra lenne szükség. Sasvári a legfontosabb lépések között említette: otthonteremtési költségvetési keretben (OKK) kellene rögzíteni a lakáspolitikai támogatásra, otthonteremtésre fordítható éves keretösszeget. Ennek volumenét a GDP 1,5 százalékában kellene meghatározni, szemben a jelenlegi 1,1-1,2 százalékkal.
Továbbra is indokolt lenne önálló szakminisztérium felállítása. Városrehabilitációs alapot kell létrehozni 300 milliárd forinttal a nagyvárosi épületek megújítása érdekében, melyhez uniós pénzeket is meg lehet szerezni. A háttéripart – például a téglagyártást – évi százmilliárd forintos állami tőkejuttatással kellene megsegíteni az energiacsökkentő és környezetbarát technológiák elterjesztése érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.