Nem hibáztatják a bírót

Nem terheli felelősség a bíróságot és a büntetés-végrehajtást – a két szervezetnél lefolytatott belső vizsgálat eredménye szerint – a hétfőn elítélt férfi öngyilkossága miatt. Az ügyvéd kitart védence ártatlansága mellett, és azt állítja, hogy ügyfele a zárka borzalmai helyett választotta a halált.

Zsilka László
2005. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli esemény miatt rendeltek el belső vizsgálatot a hétfőn öngyilkosságot elkövető vádlott ügyében a Fővárosi Bíróságon (FB). A fegyelmi felelősség fel sem vetődött, a tárgyalást vezető bíró nem hibázott, amikor engedélyt adott az első fokon tíz év fegyházbüntetéssel sújtott D. Szabolcsnak, hogy a terem erkélyéről telefonáljon – nyilatkozta lapunknak Gatter László, az FB elnöke. A bíró az ítélet kihirdetése után, az ügyész indítványára elrendelte az orvos előzetes letartóztatását, amely a jelentős időtartamú szabadságvesztésre tekintettel indokolt volt. A tárgyalóterembe megérkeztek a büntetés-végrehajtás (bv) őrei, a bíró az intézkedéshez szükséges aktákat töltötte ki, amikor a férfi telefonon elbúcsúzott az édesanyjától, és levetette magát a második emeletről. Gatter László elmondta: a vádlott a tárgyalás alatt mindvégig nyugodtan viselkedett, semmi nem utalt későbbi cselekedetére. Az erkélyre is többször kimehetett a szünetekben. Az FB elnöke szerint a körülmények szerencsétlen összejátszása tette lehetővé D. Szabolcs öngyilkosságát, amikor szembesült azzal, hogy hosszú időt kell fegyházban töltenie.
A büntetés-végrehajtás országos parancsnoka soron kívüli vizsgálatot rendelt el az öngyilkosság körülményeinek tisztázására – közölte lapunkkal Kiss Gábor, a szervezet sajtóosztályának munkatársa. A vizsgálat megállapította, hogy a bv állományát nem terheli felelősség a haláleset miatt.
– Védencem halála után is azt állítom, hogy fizikailag nem volt képes és alkalmas a terhére rótt bűncselekmény elkövetésére, amely miatt elítélték – mondta a Magyar Nemzetnek Léhmann György, D. Szabolcs ügyvédje. A jogi képviselő szerint a korábban már nyolc hónapot előzetes letartóztatásban töltő, majd szabadlábra helyezett ügyfele nem bírta elviselni annak a lehetőségét, hogy ismét visszakerül a zárkába. Fogolytársai ugyanis minden elképzelhető módon zaklatták őt, rendkívüli bántalmazásokat és megaláztatásokat szenvedett el a cellában. Az őrök megjelenése a borzalmakat idézte fel védencében, aki az eljárás megindítása előtt egy gyógyszeripari cégnél orvosként dolgozott. Havonta hétszázezer forint volt a fizetése, de olykor egymilliót is keresett. A 31 éves férfit azért ítélték el, mert a vád szerint 2002 októberében elkábított egy ötvenkilenc éves nőt, majd elhurcolta és megerőszakolta. Ezután a férjétől kétmilliós váltságdíjat követelt.
Az elsőfokú ítéletet a haláleset ellenére írásba foglalják. Miután a védelem fellebbezett, az iratot felterjesztik a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtáblára, ahol az elkövető halála miatt megszüntetik az eljárást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.