Már a „narancssárga forradalom” győzelme után nyilvánvalóvá vált, hogy az új hatalom minden lehetőt elkövet azért, hogy megnyerje magának az elnökválasztás idején ellene agitáló kereskedelmi csatornák lojalitását, akár oly módon is, hogy a piac újbóli felosztásának kikényszerítésével a narancsos oligarchákhoz közel álló személyek kezére játssza át a legnépszerűbb csatornák, az Inter és az 1+1 Stúdió részvényeit. A lehetséges tulajdonosok között kezdték emlegetni többek között Petro Porosenkót, a nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkárát, Olekszandr Zincsenko államtitkárt, az elnöki titkárság vezetőjét, sőt felröppent Julija Timosenko kormányfő neve is. Ám időközben megjelent a színen az Inter csatornával kapcsolatba hozott Alekszandr Abramov, az orosz JevrazHolding bányászati és vaskohászati csoport társtulajdonosa.
A két vezető tévécsatorna megvásárlása üzleti szempontból is jó befektetés. A népszerűségi listán az Inter mögött második helyen álló 1+1 Stúdió múlt esztendei tiszta bevétele például több mint 53 millió dollárt tett ki. Úgy tűnik azonban, hogy a részvényekért folyó tolongásban a szemben álló feleket most elsősorban nem a rövid távon bezsebelhető gazdasági haszon, hanem a hosszú távon kamatoztatható politikai tőke motiválja. Kilenc hónap múlva ugyanis parlamenti választásokat tartanak Ukrajnában, amire elemzők szerint nem csupán a hazai politikai erők készülnek, hanem Moszkva is, amely ha okosan sáfárkodik lehetőségeivel, akár revánsot is vehet a múlt évi elnökválasztás során elvesztett befolyása miatt. Többek között a két legnépszerűbb tévécsatorna tulajdonjogának megszerzésével, amire minden esélye megvan. Az Interben ugyanis a részvények 29 százalékát birtokló orosz központi tévécsatorna, az ORT révén már amúgy is jelen van a Kreml, amely bizonyos érdekeltségi körök által igencsak közel áll a másik csatornához is.
Új fordulatot idézhet elő viszont a küzdelemben Ihor Pluzsnyikov parlamenti képviselőnek, az SZDPU(o) elnökhelyettesének a múlt heti halála. Elemzők szerint ugyanis egyáltalán nem lehet kizárni annak a lehetőségét, hogy az Inter részvényeinek 71 százalékát birtokló honatya váratlan távozása az élők sorából is része a narancsos üzletemberek és az orosz oligarchák közötti küzdelemnek. Az ereje teljében lévő, 47 éves honatyát ugyanis toxikus májgyulladás tüneteivel, már kómás állapotban szállították egy németországi klinikára, ám segíteni rajta már ott sem tudtak.

Elkészült a KEHI-jelentés: Közpénzen szivatta le a zsírját Ruszin-Szendi Romulusz