Átfogó, valamennyi adónemet érintő adóreformot indít a kormány a következő öt évre. Ezt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jelentette be az MSZP országos választmányának szombati ülésén. – Mi nem ígértünk korábban átfogó adóreformot, nem volt ilyen a választási programunkban. Szeretném jelenteni, most 2005-ben a következő öt évre átfogó, valamennyi adónemet érintő, alapirányát tekintve az adóterheket és a járulékterheket csökkentő, a gazdaság versenyképességét és a társadalmi igazságosság növelését egyaránt szolgáló adóreformot fogunk elindítani – fogalmazott. Szavai szerint „2005 az az időpont kell hogy legyen, amikor figyelmünk most már nem vagy gazdaság vagy szociális igazságosság kérdése alapján oszlik meg, hanem gazdasági dinamizmus és szociális igazságosság együtt”. Gyurcsány ezután azt ecsetelte, hogy az elmúlt években példátlan módon emelkedtek a bérek, s hozzátette: a reáljövedelmek több mint 30 százalékkal fognak nőni. Szerinte Orbán Viktor két hete azon „sápítozott”, hogyan lehet megélni 70 ezer forintból, miközben ma Magyarországon egy átlagos fizikai munkás nettó jövedelme 74 ezer forint. – Ha nem tudja, hogyan lehet megélni 74 ezer forintból, akkor hogyan lehetett megélni az ő kormányzása alatt 54-ből, mert ennyi volt egy átlagos fizikai munkásnak a bére – érvelt Gyurcsány, nem térve ki az inflációs tényezőre.
*
Gyurcsány Ferenc arról is beszélt a választmányi ülésen: aki a kormány szemére veti, hogy túl sokat költ társadalompolitikára, az nyilván nem ért azzal egyet, hogy nőttek a nyugdíjak, a bérek. Az a gátlástalanság politikája – magyarázta –, hogy valakit zavar az, hogy a közösből mi erre költöttünk, de nem meri kimondani, hogy egyébként vissza akarja venni. Elmondta: július első felében jelentik be a mezőgazdaságra vonatkozó elképzeléseket, augusztusban pedig az átfogó vidékpolitikai terveket. Augusztus után a következő tíz év programjához látnak neki, amelynek pillérei az oktatás, a világos fejlesztési prioritások és az élhető környezet.
Annak kapcsán, hogy a miniszterelnök bejelentette, ma a parlamentben előterjeszti a 2006 és 2010 közötti időszakra vonatkozó adócsökkentési javaslatait, Áder János, a Fidesz frakcióvezetője közölte: azt kéri Gyurcsány Ferenctől, hogy ezt ne tegye meg, tervezzen csak a következő 10 hónapra, mert 2006 májusától nem ő lesz Magyarország miniszterelnöke, így fölösleges ötéves terveket készítenie. – Az adócsökkentés programja láthatóan a következő polgári kormányra marad – tette hozzá Áder, azt javasolva a kormányfőnek: ha csak az áfa csökkentésére akarnak koncentrálni, fogadják el a Fidesz korábbi javaslatát, amely szerint 5, 10 és 19 százalékos lenne a három áfakulcs, a közüzemi díjakat, valamint a gázt és a villanyáramot 10 százalékos áfa terhelné. Ennek bevezetésével a kormány jóvátehetne valamit abból, amit az adófizetők ellen tett, hiszen tavaly és idén is 500-550 milliárdot vett ki a zsebükből. Arra szólítja fel a Fidesz a kormányt, hogy radikális adóreformba, az adórendszer átfogó átalakításába már ne fogjon bele, mert az úgysem fog sikerülni. – Mindent, amihez a kormány eddig nyúlt, elrontott, ez sem fog sikerülni nekik, tehetsége, ideje se nagyon van már rá, ezért várjuk meg ezzel a következő parlamenti választásokat, várjuk meg, amíg új kormány alakul, amely hitelesen és szakértő módon tud az adócsökkentés kérdésével is foglalkozni – fogalmazott. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kabinet eddig minden évben adócsökkentésről beszélt, azonban ennek mindig adóemelés vagy új adónem bevezetése lett a vége. A kormány három éve „játssza ugyanazt a műsort”, amivel azonban Gyurcsánynak „a nagycirkuszban kellene fellépnie”.
Az MDF szerint a Gyurcsány által felvázolt adóreform az MSZP kevés realitást tükröző választási programja. – A valós adóreformhoz társadalmi, gazdasági és politikai konszenzus kell. Ilyen ötletelést nem lehet csinálni és nem is lehet komolyan venni – olvasható az MDF közleményében, amely szintén emlékeztet: az MSZP–SZDSZ-koalíció 2003 óta minden évben emelte az adóterheket, és rontotta az adórendszer igazságosságát, sőt a 100 lépés program is a közterhek emeléséről szól.
Háromévnyi ígérgetés után halasztás. Veres János pénzügyminiszter a múlt hét elején ismerte el: ebben a ciklusban már nem kerül sor az ígért adócsökkentésekre és az ezzel járó reformokra. Az SZDSZ politikusai ezt elfogadhatatlannak nevezték, és azt ígérték: tovább tárgyalnak koalíciós partnerükkel az adók mérsékléséről.