Ha a sajtó vagy a közvélemény fejvadászoknak nevezi őket, nem sértődnek meg a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) célkörözési alosztályának munkatársai. A rájuk ragasztott jelző pontosan kifejezi munkájuk lényegét: aki célkeresztjükbe kerül, az ellen hajtóvadászat indul – nyilatkozta lapunknak Csizner Zoltán, az NNI különleges osztályának vezetője. Az őrnagy által irányított szervezet három egységre tagolódik. A műkincsvédelmi, az erőszakos bűncselekményekkel foglalkozó és a célkörözési alosztályra. Az utóbbi tevékenysége az elmúlt hónapokban többször is a figyelem középpontjába került, amikor külföldről hoztak haza bűnözőket. Egy szökésben lévő, tizenhét évre elítélt gyilkost, egy régóta keresett gazdasági bűnözőt, legutóbb pedig az aszódi pénzszállító elleni támadás egyik főszereplőjét sikerült ismét a hazai hatóságok rendelkezésére bocsátaniuk.
A célkörözési alosztály büntetőeljárásban nem vesz részt, az ügy vizsgálati folyamatába nem kapcsolódik be, hanem a hatályos elfogatóparancsból indul ki, amely szerint akár külföldön, akár itthon bujkál, elő kell keríteni a célszemélyt, hogy megkezdődhessen vagy folytatódhasson ellene az eljárás. Az NNI szóban forgó osztálya általában a kiemelt bűncselekmények elkövetőivel foglalkozik. Ide tartozik az emberölés, a fegyveres rablás és a zsarolás. A kisebb súlyú bűnesetek tetteseinek az aktája is hozzájuk kerül, ha a társadalmat valamilyen okból felzaklató cselekményről van szó, vagy ha régóta rejtőzködik valaki.
Az országban 15-20 ezer körözés van érvényben. Ekkora tömeg kezelhetetlen lenne az NNI számára, fejvadászai rendszerint mintegy tucatnyi ember után kutatnak. Közülük jelenleg Farkas Róbertnek, a zálogházi fegyveres rablássorozat résztvevőjének az előkerítése a legnagyobb erőket megmozgató feladat. A nyilvántartásból egyébként kétféle módon kerülhet ki a bűnöző: ha meghal, vagy ha olyan országban talál menedéket, amellyel Magyarországnak nincs kiadatási egyezménye.
– A célkörözési nyomozók első teendője, amikor megkapják a parancsot valaki tartózkodási helyének a felderítésére és az illető elfogására, hogy minél többet megtudjanak a keresettről – mondta Csizner Zoltán. Tanulmányozzák a periratokat, elemzik a korábbi viselkedését, feltárják szokásait. Megpróbálnak az ő fejével gondolkodni, és valami újat kitalálni, hiszen azért került az ügy a célkörözésre, mert a hagyományos módszerek nem vezettek eredményre.
– Az aszódi rablók például rengeteg munkát adtak nekünk. Szerencséjük is volt sokszor, és olyasmit is bevállaltak, hogy mentsék a bőrüket, amit más nem. A nyomozóknak figyelembe kell venniük, hogy a másik oldalon lévőkre esetleg húszéves börtönbüntetés vár, ha lefülelik őket, és ezért mindent elkövetnek a menekülés érdekében. Az a feladatunk, hogy szakszerű intézkedéssel keresztülhúzzuk a bűnözők számításait – jelezte az NNI különleges osztályának vezetője.
A magyar nyomozók külföldön nem végeznek klasszikus értelemben vett nyomozást, és főszabályként fegyvert sem vihetnek magukkal idegenbe. Ugyanez vonatkozik a hazánkba érkező külhoni rendőrökre is. Az NNI munkatársai, bár a közelmúltban jelen voltak magyar bűnöző külföldi elfogásakor, operatívan nem intézkedtek. Nem ők csengettek be a szökésben lévő lakásába, nem ők igazoltatták, a bilincset sem ők tették rá. Elsősorban tájékoztatják, információkkal látják el a jogsegélyt nyújtó állam rendőreit, továbbá segítenek az azonosításban. Jellemzően a környező országokban és az Európai Unió területén végeznek a nemzetközi egyezményeken alapuló akciókat.
Különleges ügyek. Nincs arról törvényi szabályozás, hogy melyik bűncselekmény tartozik a különleges ügyek körébe. Ez a besorolás függhet a végrehajtás módjától, a felderítés várható nehézségeitől, a közigazgatási határoktól és még sok egyéb szemponttól. Vezetői döntést után kerülhet egy ügy különleges kategóriába. Általában akkor, amikor szakmailag indokolt a nyomozás egy kézbe vétele. Az NNI-nek nincsenek erősebb jogosítványai, mint egy megyei főkapitányságnak vagy egy városi, kerületi kapitányságnak. Az iroda munkatársai a valamilyen megfontolásból kiemelten lényegesnek tartott eseteket vizsgálják. Azonban mentesülnek a más rendőri szervekre háruló mindennapi rutinfeladatoktól és kötelezettségektől.