Farizeus ajándék könyv Botkától

Botka Lászlónak, Szeged szocialista polgármesterének a személyes köszöntőjével kezdődő, Bálint Sándornak emléket állító kötetet kaptak a csongrádi megyeszékhelyen érettségiző diákok. Beárnyékolja a gesztust, hogy Szegeden múlt nyáron nagy felháborodást keltett, amikor a szocialista városvezetés semmit nem tett „a legszögedibb szögedi” szülőházának megmentéséért.

Bodacz Balázs
2005. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A centenáriumra (Bálint Sándor születésének évfordulójára – a szerk.) megjelent emlékkönyvet, „a legszögedibb szögediről készült kiadványt ajándékozom Önnek, a 2005. évi érettségi vizsgája emlékére”. E szavakkal köszönti Botka László a szegedi érettségizőket.
*
A szegedi szocialista polgármesternek az ajánlószövegen kívül is szerepel egy írása a kötetben. Nem áll viszont már a néprajztudós szegedi szülőháza, amelyet épp a múlt nyáron bontottak le.
A csongrádi megyeszékhelynek több lehetősége is adódott volna a ház megmentésére, de az önkormányzat végül semmit sem tett ennek érdekében. A házat lebontani szándékozó tulajdonos ugyanis – a centenáriumi események okán – megkereste a szegedi múzeumot, hogy a bontás előtt még lehetőséget biztosítson a szakembereknek a ház körbefényképezésére. Szabó László önkormányzati képviselő, a Szögedi Védegylet elnöke indítványban fordult a képviselő-testülethez, azt javasolva: mondják ki a ház helyi védettségét, megmentve ezzel a bontástól. Botka erre a néprajztudós házánál tartott sajtótájékoztatón úgy reagált: nincs szükség a helyi védettségre, a város meg fogja venni a házat.
A ház tulajdonosával folytatott tárgyalások eredményeként kialkudott 34 millió forintos vételárat – az SZDSZ-es Virág András vezette pénzügyi bizottság – végül soknak találta, ezért a házat nem javasolta megvételre. A házat azóta lebontották.
A város később – a szükséges legkisebb, egymillió forintos öszszeggel – alapítványt tett Bálint Sándor emlékének megőrzésére. A kuratóriumban helyet kapott Virág András is, a néprajztudós szülőházát megmenteni szándékozó két ellenzéki képviselő, Szabó László és Kohári Nándor viszont nem vehet részt az alapítvány munkájában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.