A tízmilliárd euróból létesülő reaktor helyszínéért Tokió is versenyben volt, a tegnap Moszkvában aláírt szerződés alapján azonban az ázsiai ország megelégszik azzal, hogy japán személy töltheti be az ITER irányítására megalakított szervezet főigazgatói tisztét, náluk valósul meg számos fúziós kutatással kapcsolatos beruházás, és Japán adja a majdani tudományos kutatócsoport húsz százalékát is.
Mint arról lapunk előző hét végi Magazin mellékletében beszámoltunk, a Nap energiatermeléséhez hasonló módon működő fúziós erőművek biztonságos és környezetbarát energiatermelésre adnak lehetőséget, ráadásul örök energiaforrást nyújtanak majd. Az építési munkálatok várhatóan hét-nyolc évig tartanak a dél-franciaországi Cadarachéban, ezt ugyanennyi ideig kísérletek követik még.
Az Atomenergia Kutatóintézet igazgatóhelyettese, Vidovszky István az MTI-nek nyilatkozva tegnap reményét fejezte ki, hogy a reaktorban magyar kutatók is dolgozhatnak majd.
Egy nappal korábban a New York Times arról írt, hogy a hidegháború lezárása óta először ismét 238-as izotópszámú plutónium előállítására készül az Egyesült Államok. A lap tudni véli, hogy a veszélyes anyaggal hírszerzési berendezéseket erősítenek majd.

Videón az öngyilkos manőver: így ne előzz, ha élni akarsz