Technikailag és szakmailag kivitelezhetetlen a nagy értékű ingatlanok megadóztatása – nyilatkozta lapunknak Petrovszky Gábor, a Magyar Ingatlanszövetség alelnöke. Ismeretes, hogy a kormány jövő évtől különadót akar kivetni a 100 millió forint forgalmi értéket meghaladó luxusingatlanok után. A százmillió feletti rész után évi 0,5 százalékos adót kell fizetni az önkormányzatoknak, amiből a helyhatóságok húsz százalék engedményt adhatnak. Az alelnök aláhúzta: forgalmiérték-alapú adó nehezen alkalmazható hazánkban a megfelelő nyilvántartások hiánya, a piac rendezetlensége miatt. Az Amerikai Egyesült Államokban létezik ilyen adóztatás, de ott tisztább a piac, nem jellemzőek a valós értéknél alacsonyabb összegről szóló adásvételi szerződések. Petrovszky arra is rámutatott, hogy az ingatlanok ára emelkedik és emelkedhet, így kérdéses, hogy az „indexálást” kik és mi alapján végzik majd el évente. Más ingatlanszakértők azt nem értik, miért százmilliónál húzták meg az értékhatárt. Igazságtalannak tartják, hogy akinek például három 35 milliós épülete van, az nem fizet adót. Az adókulcs mértékét pedig egyenesen nevetségesnek titulálták, hiszen 105 millió forintos ingatlan után csupán 25 ezer forintot kell leróni.
Arra a más szakemberek által vázolt felvetésre, miszerint a száz-milliós ingatlan értéke papíron végrehajtott házastársi válással megfelezhető, Petrovszky azt mondta: ez igaz, sőt az ingatlan albetétesítésével is kijátszható a kötelezettség. Ugyanakkor az is komoly probléma, hogy sok, nyolcvanas években épült ingatlannál nem került sor erre, és megmaradt a közös tulajdon. Így ezeknek az épületeknek az értéke meghaladhatja a százmillió forintot.
A lapunk által megkeresett önkormányzati vagyongazdálkodási szakemberek szintén megvalósíthatatlannak nevezték az adó bevezetését, beszedését. Erre ugyanis a helyhatóságoknak sem emberük, sem pénzük nincs. Ugyanakkor adózási szempontból bevezethetőnek tartja az elképzelést Vadász Iván. A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke elmondta: Angliában kategóriákat állítottak fel, hat elemet alkalmaznak. Ha ezekből négy az adott ingatlanra illik, akkor értéke is meghatározható. Vadász ugyanakkor elképzelhetőnek tartja, hogy pereket indítanak azok az ingatlantulajdonosok, akik nem értenek egyet otthonuk hivatalosan meghatározott értékével.

Kisgyerekes apuka halt szörnyet az M3-ason