Így profitál Zelenszkij elitje a háborúból

Miközben Ukrajna sorra kapja a nyugati támogatásokat, az elnöki körök és a hadiipari vezetők egy része gyanús beszerzésekből és túlárazott szerződésekből húz hasznot. A korrupció továbbra is rendszerszintű probléma a Zelenszkij által vezetett Ukrajnában.

2025. 07. 01. 22:24
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amíg a nyugati világ hősies szabadságharcként ünnepli az ukrajnai háborút, Volodimir Zelenszkij kormányzata saját oligarchikus elitjeivel csendben nyerészkedik. A korrupció vádja nem új Ukrajnában, de a háború éveiben az átláthatatlanság, a közbeszerzések elkerülése, a hadiipari beruházások zárt köre és a számonkérés hiánya különösen súlyos következményekkel jár az ukrán lakosság és a fronton harcoló katonák számára.

Zelenszkij uralma alatt virágzik a korrupció Ukrajnában
Zelenszkij uralma alatt virágzik a korrupció Ukrajnában
Fotó:  AFP

Zelenszkij uralma alatt virágzik a korrupció Ukrajnában

Mindez annak fényében különösen riasztó, hogy a Kiel Institute adatai szerint 2025 áprilisáig a nyugati országok több mint 200 milliárd eurót mozgósítottak Ukrajna támogatására. Ennek jelentős része fegyverekre, hadianyagra és hadiipari fejlesztésekre ment. Mégis, mindeközben sorra érkeznek a hírek túlszámlázott drónokról, silány minőségű felszerelésekről és gyanús cégeknek juttatott szerződésekről. 

Az amerikai védelmi minisztérium főfelügyelője szerint 62,2 millió dollár értékű, úgynevezett EEUM-jelzésű hadifelszerelés – köztük éjjellátó eszközök, rakétaindító egységek és páncéltörő fegyverek – tűnt el Ukrajnában.

A Pentagon jelentése szerint a veszteségjelentések benyújtása átlagosan 301 napot késett, ami tízszerese a megengedett időnek. Eközben a Financial Times arról számolt be, hogy Ukrajna 2022 óta 770 millió dollárt fizetett ki előlegként olyan fegyverekért, amelyeket végül soha nem kapott meg. Egyes szerződések mögött kétes hátterű cégek is felbukkantak.

Hibás gránátok és túlfizetett beszállítók gyengítik az ukrán hadsereget

Több mint 120 000 hibás aknavető gránátot szállított a hadseregnek egy dnyipropetrovszki hadiüzem, amely a Védelmi Beszerzési Ügynökséggel szerződött több mint 11 milliárd hrivnya (103 milliárd forint) értékben. A lövedékekhez alkalmatlan lőporkeveréket használtak, amely instabillá tette a tölteteket, közölte a főügyészség. Egy egység katonái csupán tíz százalékban tudták rendeltetésszerűen felhasználni a szállítmányokat. Nem ez volt az egyetlen ilyen eset. Egy lengyel beszállító esetében mintegy 90 millió dollár túlfizetés is napvilágra került.

Az ukrán hadsereg logisztikai osztályának volt vezetőjét 12 millió hrivnya értékű jogtalan vagyonszerzéssel gyanúsítják

A férfi és családja 14 telket, lakást, autókat és állampapírokat vásárolt, annak ellenére, hogy hivatalosan nem volt bevételük.

Más esetekben repülőgép-alkatrészek költségeit hamisították meg, ezzel 662 ezer dollárt sikkasztva el. Az ukrán hadsereg főpszichiáterét egymillió dollár értékű illegális vagyonnal tartóztatták le. Lakásai, autói, telkei és több mint 150 ezer dollár készpénze volt, amit nem jelentett be.

A szegények harcolnak, a gazdagok fizetnek

Az ukrán toborzási rendszer szinte ipari méretű korrupciós hálózatot rejt. Odesszában egy katonai toborzótiszt 2500 dollár kenőpénzért cserébe ígért felmentést a frontszolgálat alól. 

A jelentések szerint a sorozóirodák, orvosok és hivatalnokok összejátszanak, hogy pénzért hamis igazolásokat és utazási engedélyeket állítsanak ki.

Egy másik esetben 60 fiktív katonát „soroztak be”, utánuk 7,7 millió hrivnya juttatást vettek fel, a megmaradt élelmiszert pedig eladták. Lviv megyében egy hátsó egységnél 35 millió hrivnya jogtalan „harci juttatást” fizettek ki.

Virágzik az ukrán feketepiac

A Global Initiative 2024-es jelentése szerint Ukrajna a világ egyik legaktívabb feketepiaci fegyverkereskedője. Már nemcsak kézifegyvereket, hanem nagyméretű katonai eszközöket is kínálnak, például 23 mm-es légvédelmi ágyúkat, amelyeket 7500 dollárért próbáltak eladni. A lengyel határhoz közeli Lvivben felszámoltak egy komplett kereskedőhálózatot, amely 72 pisztolyt, 20 puskát és közel 49 ezer lőszert birtokolt. A jelentés kiemeli, hogy pisztolyok száma különösen szembetűnő, tekintve, hogy az ukrán civilek nem vásárolhatnak legálisan kézifegyvert.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.