Mahmúd Ahmadinedzsád nyerte az iráni elnökválasztást – jelentették be szombaton Teheránban. A belügyminisztérium közlése szerint az Iránban leadott összes szavazat összeszámlálása alapján Ahmadinedzsádra 17,21 millió, ellenfelére valamivel több mint tízmillió érvényes voksot adtak le. A 46,6 millió szavazásra jogosult közel hatvan százaléka vett részt a voksoláson. Az ellentábor már a szavazatszámlálás félidejénél gyakorlatilag beismerte vereségét. Rafszandzsani egyik, magát megnevezni nem kívánó tanácsadója csak annyit mondott: „mindennek vége, vesztettünk” – jelentette az MTI.
A 48 éves teheráni főpolgármester a vallásos szegények támogatásával aratott győzelmet a veterán politikusnak számító – a választások előtt Irán második legbefolyásosabb politikusának tartott – Rafszandzsani felett, aki mögött viszont a haladó politikai pártok és a jómódú irániak sorakoztak fel. A 48 éves keményvonalas politikus valaha a forradalmi gárdában is szolgált. Politikai elemzők első megjegyzései szerint várható, hogy az Iránban most kezdődő új politikai korszak bevágja az ajtót az Egyesült Államok és az ázsiai ország közötti kapcsolatokban remélt lényegi változás előtt. Más vélemények szerint a 67 milliós iráni nemzet megosztottsága még inkább elmélyül, hiszen az új elnök a Rafszandzsani mögött felsorakozott reformpárti politikusok, diákok, egyházi személyiségek és tudósok szerint a tekintélyuralmi kormányzás irányvonalát képviseli majd.
Ahmadinedzsád „meglepetésszerű” megválasztását követően Javier Solana, az Európai Unió külpolitikáért felelős első számú képviselője szombaton kijelentette, hogy az Európai Unió kész bármilyen olyan iráni kormánnyal együttműködni, amely nyitott az emberi jogokra, a nukleáris kérdésre és minden más, az uniót és Iránt kölcsönösen érintő témára. Solana sajnálatát fejezte ki, hogy a választásokon többen nem állhattak ki jelöltként, és hangsúlyozta annak fontosságát, amit az Európai Unió az iráni politikai és gazdasági reformoknak tulajdonít. Franco Frattini, az Európai Unió igazságügyi és biztonsági ügyekben illetékes biztosa szerint az Európai Uniónak követelnie kell az új iráni elnöktől az emberi jogok tiszteletben tartását, és garanciákat kell kérnie tőle Irán nukleáris programjának korlátozását illetően.
Ahmadinedzsád mindazonáltal leszögezte, hogy a békés együttműködés lesz kormánya külpolitikájának alapelve, és semmiféle szélsőségességet nem tűr el leendő kormányában.
Teherán nem vált. Az iráni külügyminisztérium hangsúlyozta, hogy az új elnök hivatalba lépésével nem változik meg az ország nukleáris politikája, és általában sem várhatók jelentős változások az ország külpolitikájában. Hamid Reza Aszafi külügyi szóvivő szerint alaptalan a Nyugatnak az az aggodalma, hogy az ország pénteken megválasztott új elnökének hivatali ideje alatt megkeményedik a teheráni álláspont az iráni nukleáris program korlátozásáról folytatott nemzetközi tárgyalásokon. Hozzátette: Irán folytatni fogja nukleáris kérdéseket érintő tárgyalásait az Európai Unió három vezető hatalmával, „de most erősebb pozícióban lesz, mint az elnökválasztás előtt, mert megmutatta az egész világnak demokráciája szilárdságát”. (MTI)