Brit sajtóinformációk szerint London terveket készít koszovói csapatainak megerősítésére. Úgy tudják, még ezer brit katonát küldenek az ENSZ-igazgatás alatt levő tartományba. Nagy-Britannia szerint a Koszovó-tárgyalások közeledtével nő a fegyveres konfliktus kirobbanásának veszélye. Az erőszakhoz a tartomány északi részén élő szerbek nyúlhatnának, s ebben támogatnák őket a szerbiai nacionalisták. Hírszerzői forrásokra hivatkozva a brit sajtó nem zárja ki az albánok lázadását sem, mint amilyen a tavaly márciusi bosszúhadjárat volt. Természetesen minden attól függ, hogy milyen irányt vesznek majd a tárgyalások, és melyik fél érzi vesztesnek magát.
A koszovói szerbek képviselői nem tartják reális veszélynek az erőszak kiújulását. Oliver Ivanovics koszovói szerb politikus arra gyanakszik, hogy a briteknek más szándékaik vannak a csapaterősítéssel. A feszültség biztosan fokozódni fog a tartomány jogállásának meghatározásakor, s lesznek olyanok, akik erő alkalmazásával igyekszenek majd jobb tárgyalási pozíciót elérni. A helyi szerbek egyébként is bizalmatlanok a britekkel szemben, mert azt tartják róluk, hogy Koszovó függetlenségét támogatják.
Senki sem tart attól, hogy Szerbia fegyveresen beavatkozna. Még azt sem merné megkockáztatni, hogy paramilitáris csapatokkal próbálkozzon. A harcias nyilatkozatokat nem kell komolyan venni, hiszen elsősorban a hazai közvéleménynek szólnak, a figyelmeztetések pedig, hogy a független Koszovó destabilizálja a térséget, a hatalmaknak. Vuk Draskovics, aki tegnap kétnapos „magánlátogatásra” utazott Koszovóba, azt állítja, hogy a tartomány elszakadása Szerbiától magával vonná a Szerb Köztársaság kiválását is Boszniából. Helyzetük ugyanis a belgrádi diplomata szerint ugyanaz: amit a koszovói albánok megkapnak, jár a boszniai szerbeknek is. A külügyminiszter ezt a lehetőséget már ismertette a nemzetközi közösséggel is. Nagyon rossz megoldásnak találná, ha a koszovói függetlenség elfogadását ráerőszakolnák Szerbiára, mert szerinte ez biztosan megrázkódtatásokat idézne elő Szerbiában, Macedóniában, Boszniában és Albániában – figyelmeztet Draskovics.
Ásványvízháború. Belgrádban politikai indíttatásúnak értékelték a podgoricai döntést, hogy a szerbiai ásványvizeket egészségügyi okokból kivonják a forgalomból Montenegróban az idegenforgalmi idény küszöbén. A megromlott viszonyok miatt mind kevesebb szerb utazik a montenegrói tengerpartra, s akik mostanában ott jártak, arra panaszkodnak, hogy ellenségesen fogadták őket. Az államközösség két tagja az utóbbi napokban még távolabb került egymástól.