Kötéltáncosok a Szent István téren

Hanthy Kinga
2005. 06. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerencsés írónak mondhatja magát az, akinek sikerül bejuttatnia magát és új könyvét a médiába. Most ne feltétlenül Albert Györgyire gondoljunk, aki módszeresen járja a rádió- és tévéműsorokat, hogy depressziójáról és magánéletéről szóló könyvének közszolgálati mázzal leöntött reklámot csapjon, mert az már nem a média ingerküszöbének átlépése, hanem az ismeretségek gátlástalan használata. A könyvhét kapcsán figyeljünk inkább azokra az írókra, akik nem kizárólag lapokat írnak tele, hanem egyúttal műveket is alkotnak.
A könyvhét az alapító Supka Géza szándéka szerint valamikor a kortárs magyar szépirodalom ünnepe volt, amíg le nem győzte a piac. Ennek parancsára kerültek fel a listára előbb a szépirodalmi művek mellé, később már helyett is a láb- és virágápolási szakmunkák, a fogyókúrareceptek és a politikai tartalmú kiadványok. Az áttekinthetetlen mennyiségű és minőségű könyváradatból egyes kiadók már a könyvhetet megelőző könyvfesztiválra menekítették ki fontosabbnak gondolt köteteiket, de valószínűleg ez a gyakorlat sem folytatható sokáig. Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének elnöke ezért is fogadkozott megnyitóján a Magyar Rádió mikrofonja előtt, hogy véget vetnek a burjánzásnak, jövőre viszszatérnek a supkai gondolathoz.
Lássuk be, hogy a jó könyv is kimúlik ebben az áradatban, ha nem kap megfelelő propagandát. (Albert Györgyi-recept.) Mostanában pedig a közszolgálati rádió az egyetlen olyan fórum, amelyik valóban szolgálni próbálja a míves irodalom ügyét, hiszen műveket mutat be, könyvekről beszél rendszeresen – könyvhét idején még intenzívebben –, s egy-egy mű rádiós megjelenése a példányszám jelentős növekedését is eredményezheti. Bevett gyakorlata van már annak, hogyan teszik a dolgukat a rádiós szerkesztők ilyenkor. Ami a Vörösmarty, ma pedig a Szent István téren helyszíni programkínálat, egyben rádióműsor is.
Mély vízbe dobták a rádiósokat, akik hozzá vannak ugyan szokva, hogy avatott közönség előtt trécseljenek írókról, irodalomról, a zsibongó, hullámzó emberáradatból azonban nem könnyű akár csak egy kicsi figyelmet is kicsiholniuk. A főként asszonyokból álló csapat (Kövesdy Zsuzsanna, Liptay Katalin, Jósfai Lídia, Kulcsár Katalin, Filippinyi Éva, Bán Magda) – megerősítve Antal Istvánnal és Németh Gáborral – azonban profi. Írók jönnek-mennek a mikrofonjuk előtt, akik biztosak lehetnek abban, hogy beszélgetőpartnerük nemcsak olvasta, de meg is értette a művüket, s nem fog megválaszolhatatlan szamárságokat kérdezni. Lehet vitatkozni azon, hogy ki és mi alapján kapja meg ezt a nagy kincsnek tekinthető figyelmet, a nyilvánosság reklámját. De nem kétséges, hogy itt valóban irodalomról, és nem csak pszeudoirodalomról esik szó, s hogy jelenleg a közszolgálati rádiónál jobban egyetlen médium sem szolgálja az irodalom ügyét.
(Ünnepi könyvhét – Kossuth rádió.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.