Jelenleg több a kihívás, mint a válasz az Európai Unió működésében – szögezte le tegnap Gyurcsány Ferenc, miután John Prescott brit miniszterelnök-helyettessel tárgyalt az Országházban. A magyar kormányfő úgy vélte, a stabilitás, a dinamizmus és a reformok egyaránt fontosak, de látnunk kell azt is, hogy a jövő stabilitását a versenyképesség megőrzése jelenti. Megerősítette, azt szeretnénk, hogy amennyiben nem léphet életbe a hétéves költségvetés, legalább az átmeneti formulát sikerüljön megvalósítani. – Ha felnyitjuk a mezőgazdasági fejezetet, fel kell nyitni a koppenhágai megállapodást is – mondta a kormányfő, kiemelve, hogy ez a vélemény egybeesik a brit állásponttal. – Az uniós válság nyomán újra kell éleszteni az európai identitást, különben a közösség az önzés csapdájába kerül. Annyit lehet elhozni Brüsszelből, amennyit beteszünk a közös Európába – jelentette ki végül Gyurcsány.
John Prescott elmondta, tájékoztatja Tony Blair kormányfőt az átmeneti uniós költségvetésre vonatkozó budapesti javaslatról, amelyet szerinte az Európai Tanács napirendjére kell tűzni. A brit miniszterelnök-helyettes kifejtette: a London számára fontos pénzügyi visszaigénylés szorosan öszszefügg a Magyarországnak is fontos közös agrárpolitikával, a kettőt együtt kell kezelni. Az unió soros elnöki tisztét július elején átvevő Nagy-Britannia kormányfő-helyettese szerint London igyekszik megismerni a tagállamok álláspontját a brüsszeli csúcs után kialakult helyzetben, és arra törekszik majd, hogy az érintett felekkel együttműködve sikerüljön megoldást találni a nehézségekre.
A brüsszeli kudarc fő okozójának mindazonáltal egyértelműen a szigetországot tekintik, így Prescott közép- és kelet-európai körútját sokan a feszültség elsimítását célzó mosolyvizitnek tartják.

Káosz és bizalmatlanság: belülről rohad a Tisza Párt?