A miniszterelnök szerint a lépések ezermilliárd forintos tehercsökkenést jelentenek fele-fele arányban a lakosságnak és a vállalkozásoknak, míg a program nettó államháztartási egyenlege 809 milliárd forint. A bejelentett adómódosítások költségvetési hatásának kompenzálására jövőre mintegy 200-250 milliárd forinttal fogják vissza a központi igazgatási kiadásokat – közölte Gyurcsány Ferenc.
Jövőre a legmagasabb, 25 százalékos áfakulcs 20-ra csökken, a személyi jövedelemadó (szja) felső, 38 százalékos kulcsa pedig 36 százalék lesz. Az szja alsó kulcsának határa jövőre 1,5 millió forintról 1,55-re emelkedik, s 2010-ig évenkénti folyamatos emeléssel hárommillióra nő. A társasági adó kulcsa – bizonyos esetekben – pedig ötmillió forintig tíz százalék lesz. Az iparűzési adó 2008-tól szűnik meg, helyette egyszázalékos helyi adót kell fizetni. Megadóztatnák a 100 millió forint forgalmi érték feletti ingatlanokat, valamint a kamat- és tőzsdei árfolyamnyereséget is. A minimálbér a jövő évtől többszintű lesz. Féloldalasnak nevezték a bejelentett változtatásokat a lapunk által megkérdezett gazdaságkutatók, akik szerint az ellentételezésről, a kiadáscsökkentő intézkedésekről is tájékoztatnia kellett volna a kormánynak a közvéleményt.
A koalíciós pártok támogatják a javaslatcsomagot. Áder János (Fidesz) viszont kiemelte: számításaik szerint a kormány az eltelt két évben ezermilliárd forintot vett ki az adófizetők zsebéből, s ezek után beszél adócsökkentésről. Az ötéves tervezés „merész gondolatkísérlet”, mivel Gyurcsány Ferenc még tíz hónapig lesz miniszterelnök – tette hozzá. A Pénzügyminisztérium szóvivője ismertette, hogy még az idén további intézkedések várhatók, amelyek a központi kiadásokat hivatottak csökkenteni.

Gyerekek sérültek meg a halálos, frontális karambolban