Politikai korrektség Google módra

Nemzetközileg csak részben elismert, nem szuverén vagy nem létező államokat is ingyenes kereső- vagy hírkereső szolgáltatással jutalmaz a Google, ugyanakkor kínai weboldalának hírszolgáltatását a pártállam utasítására továbbra is szűri.

Munkatársunktól
2005. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Külön zászlót kapott a Mountain View-i cégóriás weboldalának nyelvi beállításaiban többek közt Grönland, a Norfolk-szigetek, a brit és amerikai Virgin-szigetek, Montserrat; ezen felül saját (Kínáétól független) hírkereső szolgáltatással rendelkezik Tajvan és Hongkong. Ha csak Tajvan esetét vesszük szemügyre, első megközelítésben azt állapíthatjuk meg, hogy a szigetlakók rosszul jártak a Google-lal, mert a hírkereső szolgáltatás – szemben a kínaiak 1000 on-line lapjával – csak 350 lapból szemléz (mellékesen szólva az angol Google 4500 újságból válogat, a magyarnak pedig egyáltalán nincs hírkeresője). A nagy számok azonban nem feltétlen a jó tájékozódást segítik, ugyanis az internetes újságok legtöbbször csupán ismétlik az egynéhány helyről érkező információt, amelyet pedig szigorú kapuőrök felügyelnek. Így például a kínai Google hírkeresője nem szemlézi a fekete bárányként kezelt Amerika Hangja vagy Epoch Times lapcsalád tagjait, hiába válogat csaknem háromszor annyi újság közül (szemben a tajvani és hongkongi Google-lal).
A kaliforniai cég politikai korrektségét jelzi, a jól ismert magyar keresőben felajánlja a lehetőséget, hogy magyar nyelven vagy Magyarország területéről mutasson weboldalakat. Hasonlóan jár el még Svédországban, Németországban, Spanyolországban vagy Franciaországban, azonban a harmadik világban nyelvpolitikailag vitatható, sok tényező által befolyásolt döntéseket hozott a cég. Az indiai és pakisztáni Google alapbeállítása angol, sőt hírkeresőjük is az, amíg Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek keresőjének a nyelve arab.

Kínai internetboom. Átlépte a százmilliós határt a kínai internetezők száma – tudósított néhány napja a pekingi Xinhua hírügynökség. Amíg egy éve csak nyolcvanmillióan interneteztek, a becslések szerint ez év végére százhúszmillióra emelkedhet a kínai szörfölők száma. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.