Hazánknak és az Európai Unióhoz újonnan csatlakozott többi országnak a legrosszabb kompromisszum is jobb, mintha az EU-nak 2007-től nem lesz költségvetése – jelentette ki a külügyminiszter tegnap Budapesten. Somogyi Ferenc elmondta: fontos, hogy minél hamarabb kialakítsák az Európai Unió költségvetését, akár a július elsején kezdődő brit elnökség alatt, vagy ha ez nem sikerül, az „eredeti tervezési időszak lerövidítésével”.
Mint mondta, Magyarország ezért három évre szóló, átmeneti költségvetési tervet fogalmazott meg budapesti formula, vagy más néven budapesti kompromiszszum elnevezéssel. Országunk ebben indítványozza, hogy ha a brit elnökség idején nem sikerül az eltérő álláspontok közelítésével a hét évre, 2007–2013-ig szóló költségvetést elfogadtatni, akkor a britet követő osztrák elnökség idején dolgozzanak ki egy három évre szóló átmeneti költségvetési tervet – mondta sajtótájékoztatóján a külügyi tárca vezetője, aki egyúttal emlékeztetett arra, hogy a formulát az európai szocialisták pártjának pénteki, bécsi megbeszélésén mutatta be először Gyurcsány Ferenc miniszterelnök – jelentette a távirati iroda.
Somogyi elmondta azt is, hogy Magyarország a másik három visegrádi országgal – Csehországgal, Szlovákiával és Lengyelországgal – egyeztet majd a formuláról, amelyről természetesen az EU tagországait, az Európai Bizottság illetékeseit és a két tagjelölt országot, Romániát és Bulgáriát is tájékoztatják.
Somogyi szerint a budapesti formula abból a felismerésből indul ki, hogy a költségvetésnél nem „egyszerű rutinszerű alkudozásról van szó”, hanem az „egyes államok álláspontja mögött elvinek minősülő különbségek és álláspontok” is vannak.
A szocialisták tervezetét kemény szavakkal bírálta az Európai Néppárt oldaláról Surján László, aki szerint „a budapesti kompromisszum fejetlenség és kapkodás eredménye”. A magyar kormány e téren mindeddig meglehetősen passzívan viselkedett, s a mostani tervezet voltaképpen az eddigi teljesítmény hiánya utáni „tipikus kontármunka” – mondta lapunknak a Fidesz delegáltja.
A két párt egyetért abban, hogy rossz lenne, ha soros elnökként a briteknek nem sikerülne elfogadtatni a 2007–2013-ra szóló költségvetést. Surján László szerint azonban a jelenlegi budapesti formula két szempontból is rossz: egyrészt tartalmát, másrészt a formalitásokat illetően. Minthogy a formula nem tartalmaz konkrétumokat, és a hiányos tartalom miatt komoly problémák merülhetnek fel – tette hozzá Surján László. A néppárti politikus szerint emellett egyeztetnie kellett volna a szocialista delegációnak az Európai Parlamentben is külhoni képviselőtársaikkal is.

Gyerekek sérültek meg a halálos, frontális karambolban