VIP-bíróság terve

Különleges bírói tanácsok eddig ismeretlen eljárásban tárgyalnák és döntenék el a perek egyes csoportjait az Igazságügyi Minisztérium (IM) elképzelése szerint.

2005. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt a polgári perrendtartás módosításával kívánja elérni a szaktárca. A javaslat többek szerint alkotmányosan aggályos és az elitista felfogás szerint született.
A kiemelt ügyek három csoportját sorolja fel a tervezet. Elsőként az olyan vagyonjogi pereket említi, amelyekben a vitatott érték meghaladja a félmilliárd forintot.
*
A második kategóriába az ötvenmillió forint feletti perértékű ügyek tartoznának, ha nemzetközi áruszállítással, bank- és hitelviszonyokkal, biztosítással függnek össze. A harmadik csoportban olyan ügyek találhatók, amelyeket cégek vagy vezetőik ellen indítanak például leplezett osztalékfizetés miatt. A tervezet szerint az első tárgyalás helyett a bíró konzultációra hívná a feleket. Tisztáznák: mit is szeretnének elérni a perrel. Meghatároznák, mikor történjék a tanúk, a szakértők meghallgatása.
Különös az is, hogy első fokon egy bíró helyett háromtagú tanács ítélkezne, mégpedig kizárólag a Fővárosi Bíróságon, s legalább egy bírónak közgazdasági, bankjogi vagy más speciális szakképesítést is szereznie kellene. A per kezdete előtt lerovandó illetéket felemelnék, mert visszás, hogy a nagy perértékű ügyekben ma nem kell a teljes öszszeg után kifizetni a 6 százalékos illetéket, hanem azt 900 ezer forintban maximálja a jogszabály.
Bírósági szakemberek szerint a tervezet alkotmányos aggályokat vet fel: szakmai indok nélkül juttat kivételezett helyzetbe egyes ügyfeleket. A perek bonyolultsága ugyanis általában nem attól függ, mekkora a perérték. Az ügyek ilyen kategorizálása nem segíti a hatékonyabb ítélkezést.
A bírák azt szeretnék, ha a gazdasági társaságoknak a megyei bíróságokon megindított összes perét megújított szabály szerint folytathatnák. Ha nem elég egy bíró, akkor – német és az osztrák mintára – szakértő ülnököket alkalmaznának. A pert előkészítő beszélgetés helyett azt ajánlják, hogy a felek már a tárgyalás előtt teljeskörűen, írásban fejtsék ki álláspontjukat. A perelhúzó mulasztás járjon jogvesztéssel. Az informatika fejlesztésének örülnének a szakemberek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.