Bolgár patthelyzet

György Zsombor
2005. 07. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bulgária modernizációs és integrációs törekvéseinek aligha kedvez, hogy Szófiában a pártok immár hetek óta nem képesek megegyezni a kormánykoalíció részleteiről. A balkáni országban június 25-én tartottak választásokat, melyet a posztkommunista Bolgár Szocialista Párt nyert meg, elvéve ezzel a kormányzás folytatásának lehetőségét az excár Szimeon Szakszkoburggotszkitól. A baloldal rádöbbent, hogy a török kisebbség pártjával szövetkezve sem lenne többsége a parlamentben, ezért nagykoalícióra tett javaslatot. Mindössze egy dolgot zártak ki határozottan, azt, hogy a szélsőségesnek tartott, ám a választáson meglepő sikert aratott Attaka tömörülés is kormánytényező lehet. Az egymással szöges ellentétben álló két párt együttműködése ugyan meglepő, ám az eddig kormányzó tömörülés mégis igent mondott az ajánlatra.
A választásokon még a legnagyobb ellenségeknek mutatkozó két párt a törökök Mozgalom a Jogokért és Szabadságokért nevű tömörülésével együtt a múlt héten már meg is kötötte a kormányalakítási megállapodást. A szocialisták tegnap Szergej Sztanyisevet, a párt első emberét nevezték meg miniszterelnök-jelöltjükként, pedig néhány napja Szakszkoburggotszki még úgy gondolta, hogy a következő négy évben a kényelmes, abszolút többségen nyugvó kormányzásért cserébe ő kéri kormányfői megbízatást. Belső információk szerint azonban a volt cár lemondott erről az óhajáról, és jelenleg már a miniszteri tárcák elosztásával foglalkoznak a parlamenti képviselők – igaz, itt még nagyon sok érdekesség történhet.
Valóságos csapdahelyzet ez Bulgária számára, hiszen ha létrejön a nagykoalíció, az minden bizonnyal óriási feszültségekkel lesz terhelt, szocialista kisebbségi kormány alakulása esetén – mivel ez sem zárható ki – viszont az ország nagy eséllyel elvesztegetné a következő négy évet. Bulgária pedig nincs abban a helyzetben, hogy ezt megengedhesse magának, hiszen az országban az egykori keleti blokk államainál is lassabban zajlik az átmenet. Georgi Parvanov államfő éppen ezért azt kérte a pártoktól, hogy kompromisszumkészségüket kimutatva „lépjenek egy lépést hátra, hogy Bulgária egy lépést előre léphessen”. Ám ha a folyamat tovább fékeződik, akkor az nemcsak az európai uniós csatlakozást nehezítené meg, hanem a lakosságot is távolra repítené álmaitól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.