Eltűnt: háromszázezer

Stefka István
2005. 07. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatvan év elteltével sem sikerült megnyugtató módon tisztázni a szovjet hatóságok által elítélt magyar politikai foglyok sorsát. 1991. október 18-án a Szovjetunió legfelsőbb tanácsa törvényt alkotott, amelyben elrendelte, hogy az 1917. október 26. (november 7.) után hozott minden politikai indíttatású pert, valamennyi szereplőjének ügyét felül kell vizsgálni, és az eredményről értesíteni kell a túlélőt, illetve halála esetén a hozzátartozóját határozati igazolással. Moszkvából már több ezer volt magyar politikai elítélt bírósági semmisségi határozata érkezett meg, ám veszélybe került több száz okmány kézbesíthetősége.
Hogy mi ennek az oka? Egyrészt az, hogy a Központi Kárrendezési Iroda kárpótlási társadalmi kollégiumának működésére a továbbiakban nem tart igényt a jelenlegi magyar kormány. Másrészt a több ezer igazolásból csaknem nyolcszázat nem lehetett eddig kézbesíteni. Oka lehetett továbbá az is, hogy a magyar neveket helytelenül írták le az oroszok, valamint az eltérő anyakönyvvezetéssel magyarázhatók a félreértések. Közismert, hogy más a magyar anyakönyvezés rendszere, mint a szovjeté. A szovjet anyakönyv-vezetési rendszer nem tartalmazza az anya nevét mint fontos azonosítót. Az apa nevét használja származási forrásnak. Menczer Gusztáv, a Központi Kárrendezési Iroda kárpótlási társadalmi kollégiumának elnöke tehát attól tart, hogy abbamarad a kutatás, és nem lesz olyan szervezet, amely felkutatja az igazságtalanul, ártatlanul elítélteket vagy hozzátartozóikat.
A kárpótlási társadalmi kollégium tizenöt éve működik, Antall József miniszterelnök bízta meg Menczer Gusztávot a vezetésével, aki politikai elítéltként maga is tíz évet raboskodott a Szovjetunióban a gulág táboraiban. A kollégium eddig alapos munkát végzett. A magyar és az orosz illetékesek megállapodása szerint a végrehajtással megbízott orosz katonai főügyészség felülvizsgálta a magyar peranyagot, határozatot hozott, és eljuttatta a magyar főkonzul révén, a Külügyminisztérium konzuli főosztályán keresztül a kárpótlási társadalmi kollégiumhoz. Ezek fontos dokumentumok, mert bennük találhatók azok az adatok, hogy mikor és hol tartóztatták le az illetőt, mivel vádolták, és melyik bíróság mikor ítélte el. De tartalmazzák azt is, hogy bizonyíték vagy bűncselekmény hiányában nyilváníttatnak-e semmisnek az ítéletek. A szovjet katonai hatóságok koncepciós ítéleteinek kilencven százalékát Magyarországon bűncselekmény hiányában hozták meg. A perbe fogottak hat százalékát bizonyíték hiányában ítélték el. Az összes per három-négy százalékában valójában köztörvényes bűncselekmények miatt ítélkeztek, mégis politikai okból hozták meg az ítéletet. Így ez utóbbi kategóriába tartozó emberek a mostani katonai főügyészségtől nem kaptak felmentő határozatot. Menczer Gusztáv szerint ezek az esetek sem a klasszikus bűncselekmények fajtájához tartoznak, mivel megtörtént, hogy zabrálás vagy nőkkel való erőszakoskodás közben érték tetten a szovjet katonákat, akiket a magyar lakosság önvédelemből vagy más indíték alapján megölt. Az önvédelem jogosságát itt természetesen nem vették figyelembe, mert bárki bármiért lépett fel a megszálló Vörös Hadsereg ellen, annak tettét politikai bűncselekménynek minősítették.
A magyar politikai elítéltekre vonatkozó bírósági semmisségi határozatnak elsősorban erkölcsi értéke van. Hiszen a szovjet börtöntáborok túlélője vagy az egykori fogoly hozzátartozója végre megkapja azt a határozatot, amelyben bizonyíthatóan igazolják, hogy az illető semmi törvényelleneset nem tett, ártatlanul, bűncselekmény hiányában ítélték halálra, vagy kapott tíz–huszonöt év közötti börtönbüntetést. Tehát ártatlanul hurcolták el több ezer kilométerre a hazájától.
A kárpótlási társadalmi kollégium elnöke hangsúlyozta, hogy az elmúlt években nemcsak a Szovjetunióba hurcolt politikai elítéltek ügyével foglalkozott, hanem a Magyarországról „malenkij robotra” elvitt polgári személyek és a hadifoglyok sorsának alakulásával is. Részben történészi kutatásaira, részben a Szovjetunió levéltáraiban talált dokumentumokra hivatkozva Menczer Gusztáv igazoltnak látja, hogy több mint hétszázezer magyar került ki a szovjet területekre. Moszkvai levéltári források is bizonyítják, hogy ötszázhatvan–ötszáznyolcvanezer magyar hadifoglyot tartottak fogva vagy hurcoltak el a szovjetek. A legnagyobb bajnak azt tartja a kollégium elnöke, hogy semmiféle adat nincs kétszázötven–háromszázezer magyar sorsáról. Mi történt velük, hol haltak meg? Ugyanis a letartóztatás, az elfogás és a számbavétel között olykor több hónap is eltelt. Ezeket a civileket, hadifoglyokat gyalog vezényelték át egyik gyűjtőtáborból a másikba. Legalább hat olyan gyűjtőtábor volt – például a temesvári vagy a focsani-i –, amelyben tífuszjárvány tombolt. Ezeken a helyeken tízezrek haltak meg és kerültek névtelenül a tömegsírokba, mivel nem vezettek róluk nyilvántartást. Csak mikor a „végső” állomáshelyre, a lágerbe megérkeztek az emberek, akkor állítottak ki nekik személyi adatlapokat. Ez vonatkozott a polgári személyekre, a leventékre, a munkaszolgálatosokra és a katonákra egyaránt. Tehát ha azt mondjuk, hogy hétszázötvenezer magyart elhurcoltak a Szovjetunióba, akkor az eltűnt két–háromszázezerrel együtt ez a szám megállja a helyét. A politikai elítéltek személyi adatait már a letartóztatásuk pillanatában rögzítették, és fogva tartásuk végéig dossziét vezettek róluk.
Menczer Gusztáv nemcsak mint a Központi Kárrendezési Iroda kárpótlási társadalmi kollégiumának elnöke, hanem mint volt politikai elítélt is kötelességének tartja, hogy a több ezer semmisségi határozatból a fennmaradt közel nyolcszáz okmány eljusson az érintettek hozzátartozóihoz. Feleségek, gyermekek, unokák érdeklődnek még ma is, mi történt családtagjaikkal. Valóban elkövettek-e valamit? Ezeknek az embereknek erkölcsi megnyugvást jelent, ha végre kiderül az igazság.
A kollégium foglalkozott a deportáltak, a gettóba kerültek, a munkaszolgálatosok, valamint a deportálás során életüket vesztettek kárpótlásával, a Magyarországon életüktől és szabadságuktól megfosztott ezrek ügyével is.
Információink szerint a hétfős kárpótlási társadalmi kollégiumot – a Központi Kárrendezési Irodával együtt – az év végén átszervezik. Ezzel tizenöt kilométernyi kárpótlási irattári anyag, több százezer, számítógépre vitt adat megmaradása, biztonsága kerülhet veszélybe. Itt őrzik például Kádár Gyula volt vezérkari tiszt és Kovács Béla kisgazda főtitkár elhurcolásának dokumentumait. S csaknem nyolcszáz, hatvan éve ismeretlen helyen tartózkodó politikai elítélt vagy hozzátartozóinak felkutatása válik bizonytalanná az átszervezéssel. Kérdés kérdést követ. Mi lesz a huszadik század egyik legdrámaibb történéssorozatának feltárt anyagával, a bolsevik diktatúra borzalmait túlélők vallomásaival? Kiknek a kezébe kerülnek a kordokumentumok, milyen szervezet fennhatósága alá, és milyen érdekek követelik meg a kis létszámú kollégium megszüntetését?
A kérdések tisztázásáig a Magyar Nemzet ezúton közli annak a csaknem nyolcszáz politikai elítéltnek a névsorát, akiknek bírósági semmisségi határozatát még nem tudta kézbesíteni a kárpótlási társadalmi kollégium. Ezért az a hozzátartozó, aki felismeri a névsorban rokonát, a határozat átvétele miatt forduljon az intézmény még hivatalban lévő elnökéhez, Menczer Gusztávhoz.



Azoknak a magyaroknak a névsora, akiket a szovjet hatóságok letartóztattak, majd hadbíróságuk politikai okokból halálra ítélt és kivégeztetett; akik a rabságban, illetve később hazatérve elhunytak; akiknek az ítéletét semmissé nyilvánító hivatalos okmányt eddig sikertelenül kíséreltük meg átadni igazolt hozzátartozójuknak. Aki a névsorban szereplő személyre mint eltűnt rokonára ráismer, kérjük, jelentkezzen a 371-8995-ös telefonszámon vagy írásban a KKI kárpótlási társadalmi kollégium 1519 Budapest, Pf. 463 címen.

Név Születési év, hely

Ábrahám János 1908, Szarvas
Ács László 1926, Lesenceistvánd
Ádám Kálmán 1898, Budapest
Adonyi Antal 1910, Veszprém
Ágoston István 1891, Simaság
Ágoston Iván Zoltán 1926, Nagykanizsa
Almáshegyi Irén 1921, Nagybajom
Ambrus Géza 1917, Kapuvár
Amma József 1927, Tevel
Andrássy Gyula 1923, Kolozsvár
Antalovics József 1925, Tés
Ányos János 1926, Garnás
Aradszki András 1912, Békéscsaba
Árva Miklós 1927, Mezőtúr
Aszódi Ferenc 1926, Budapest
Auer József 1887, Salzburg

B. Nagy Károly 1926, Szentetornya
Bachmann János 1926, Kecskemét
Bácsik Mihály 1921, Eger
Bacskai Károly 1898, Kozmadombja
Bagó János 1888, Saród
Bajzik Lajos 1907, Pacsa
Bakos Sándor 1908, Igrici
Balaskó Erzsébet 1923, Kisgyalán
Balaskó János 1895, Andocs
Balatoni József 1897, Sátoraljaújhely
Balázs József 1923, Nyíregyháza
Balázs Mihály 1926, Békés
Balogh Gábor 1919, Büdszentmihály
Bálók Gyula 1925, Budapest
Banda Zoltán 1928, Budapest
Baranyai Ferenc 1911, Alsószolnok
Baráth István 1893, Doba
Bársonyos József 1917, Encs
Bartha András 1901, Kaba
Bartók József 1927, Csongrád
Bartos Dezső 1901, Budapest
Básti József 1910, Feldebrő
Bászler Jakab 1886, Villány
Bata Ferenc 1920, Csepel
Bató Balázs 1922, Jászberény
Bauer Emil 1925, Budapest
Bauer Jenő 1906, Debrecen
Baumgartner János 1907, Gyulafirátót
Beck Egon 1927, Kopács
Beke András 1907, Apátfalva
Bencze Károly 1928, Tura
Benda Gergely 1881, Kecskemét
Bendekovics Ferenc 1925, Badacsonytomaj
Bodnár László 1927, Gyöngyös
Bodré István 1923, Hódmezővásárhely
Boka Jenő 1910, Izsák
Bokor Antal 1887, Szeged
Bokor József 1902, Bakháza
Bokor Kálmán 1918, Mikófalva
Bokros Sándor 1906, Monor
Bóna? (Bana?) Gábor 1882, Kecskemét
Boncz Ferenc 1924, Nagykanizsa
Boncsir Bertalan 1897, Börcs
Bondor? József 1898, Tornyosnémeti
Bónis János 1919
Borbély Zoltánné 1904, Szöllős
Bors József 1925, Csetény
Borsi Antal 1921, Hajdúdorog
Botfalvi György 1926, Szeged
Boza István 1923, Noszlop
Bozi János 1902, Rempehollós
Bozóki Mihály 1909, Szeged
Bökényi Antal 1896, Dunabökény
Bruner Rudolf 1927, Biharkeresztes
Budanovics Lajos 1925, Baja
Bukó Károly 1924, Sajókaza
Bulla Ferenc 1924, Epöl
Bulla László 1922, Salgótarján
Busó György 1924, Kassa
Búza János 1920, Ostffyasszonyfa
Búzás László 1928, Tapolca
Büjti András 1925, Becsehely

Czakó Imre 1919, Kiskunfélegyháza
Czapáry László Endre 1901, Pacsa
Czebe István 1879, Mezőtúr
Cziráki Gyula 1917, Gyulafirátót
Cziráki József 1887, Gyulafirátót
Czirer Ákos 1919, Budapest

Csaba Szilárd János 1920, Békéscsaba
Csabai Mátyás 1926, Kiskunfélegyháza
Csányi József 1924, Jászjákóhalma
Csapó Lajos István 1893, Szolnok
Csatári Sándor 1903, Jászkisér
Cséfalvy István 1895,
29 éves a letartóztatáskor
Csercsics Béla 1928, Keszthely
Csikós Jenő 1897, Zalaegerszeg
Csillag Károly 1925, Kisújszállás
Csimó János 1913, Kisgyalán
Csizmár Imre 1925, Jászov
Csorba Béla 1914, Miskolc
Csorbó Albert 1926, Budapest
Csörgő Imre 1921, Úrhida
Csővári György 1905, Kiskőrös
Csucs György 1921, Szeged
Csulai László 1916, Puly

Dankó János 1927, Zsámbék
Daróczi György 1923, Gyulavár
Dávid István 1908, Verestó
Deák Kálmán 1923, Tapolca
Debreczeni Mihály 1924, Mezőtúr
Demeter József 1912, Szuhafő
Derdák Ferenc 1897, Lövő
Dermáti Lajos 1920, Csorvás
Dévaványai János 1913, Varasd
Devecseri László 1922, Kisvejke
Dévényi Ferenc 1926, Salgótarján
Dézsi Gyula 1904, Bálványos
Dikai Pál 1907, Kecskemét
Domján László 1918, Debrecen
Dorogi István 1921, Mezőkövesd
Döme Lajos 1914, Nemesgulács
Dubi Sándor 1894, Győr

Ecsedi Ferenc 1927, Antalfi
Eisenacker János 1923, Veszprémfajsz
Ejle István 1908, Libickozma
Elek András 1926, Diósgyőr
Elek Emil Péter 1913, Nagyzsám (Ro)
Ember Ferenc 1927, Érdliget
Enyedi János 1919, Felsőgalla
Erdei Dezső 1892, Tard
Erdei? (Erdélyi?) János 1911, Kisdombegyháza
Erdei József 1915, Nyírtét
Erdélyi Gyula 1925, Felsőgalla
Erős József 1895, Tasnád
Evétovics János 1923, Magyarkanizsa
Evicza György 1926, Érd

Fábián Ferenc 1922, Varsád
Fábián György 1923, Nyírvasvári
Fábián Lajos 1913, Dömsöd
Fábián Mátyás 1924, Békés
Fang Károly 1913, Budapest
Farkas István 1915, Kőhídgyarmat
Farkas János 1902, Orgovány
Farkas Károly 1914, Zalaegerszeg
Farkas Lajos 1924, Ada
Fauló Farkas János 1921, Budapest
Fazekas Mátyás 1887,
37 éves a letartóztatáskor
Fedornyák János 1926, Szobránc
Fehér Ferenc 1913, Kreselovác
Fekete Lajos 1922, Zalahaláp
Fekete Nándor 1921, Szatmárnémeti
Fekete Sándor 1917, Hajdúnánás
Ferenczi Jenő 1896, Temesvár
Ferentál Frigyes 1894, Szilágy
Figura Lajos 1915, Kiskunhalas
Fillér László dr. 1915, Gotovány
Fillér Sándor 1897, Losonc
Filó Gusztáv 1895,
29 éves a letartóztatáskor
Filus Gábor 1887, Géderlak
Finta Endre 1897, Gyalu
Fixel József 1899, Vaskeresztes
Fon Béla 1893
Fortuna János 1891, Gesztely
Földes Miklós 1926, Budapest
Fritz Gyula 1911, Kereknye
Frizer István 1918, Szentjobb
Fux András 1889, Beremend
Füle Zsigmond 1878, Cegléd
Fülöp József 1923, Mosony
Fűrész Ferenc 1926, Dég

Gaál Kornél 1913, Párkány
Gabos László 1899, Budapest
Gábriel Viktor 1930, Sopron
Gajdickij Miklós 1884, Tokaj
Gál István 1912, Székesfehérvár
Gál János 1923, Nagykanizsa
Gál József 1915, Bödeháza
Galba Miklós 1921, Szombathely
Galicza Géza 1919, Sepsidebrő
Gángó László 1927, Tapolca
Ganyu Pál 1921, Ópályi
Gasparik Árpád 1902, Korompa
Gasztonyi Dénes 1910, Kisbajcs
Gazsi Ferenc 1914, Debrecen
Geller Lajos 1918
Gemcsák Gusztáv 1925, Kassa
Gemeindeschütz József 1927, Bánhida
Gerencsér István 1920, Zalabesnyő
Gergely József 1908, Zenta
Gerő Sándor 1925, Budapest
Giesz Endre 1924, Pesterzsébet
Glaihauf? József 1892, Nagykovácsi
Glazó? (Glozó?) István 1925, Budapest
Gombos? (Gombis?) András 1908, Budapest
Gornacsek? (Hornacsek?) István 1925, Budapest
Gönczöl Ferenc 1925, Szolnok
Gróf György 1920, Szolnok
Grudman Viktor 1899, Budapest
Gudvári István 1892, Budapest
Gutha? István 1923, Nagykanizsa

Gyimesi János 1924, Kaposvár
Győrfy Mór 1885,
39 éves a letartóztatáskor
Gyulai Gyula 1889, Budapest,
35 éves a letartóztatáskor
Gyuny Ferenc 1907, Almás
Gyuris Béla 1922, Újpest

Hack József 1914, Győr
Haiszt? (Gaiszt?) János 1924, Veszprém
Hajdú? (Gajda?) István 1909, Mezőcsát
Hajszák József 1924, Szerencs
Halász Ferenc 1903, Kaposvár
Halász György 1918, Budapest
Halász Tihamér 1922, Lajosmizse
Halmos József 1899, Miskolc
Hamerle László 1896,
28 éves a letartóztatáskor
Hammer Imre 1912
Hampel József 1886, Budapest
Harasta István 1920, Bánhida
Hargitai Zoltán 1927, Kecskemét
Haris Ervin dr. 1892, Budapest
Harta Ferenc 1923, Lajoskomárom
Havas Gyula 1903, Kecskemét
Havasfalvi Lajos 1920, Ajka
Hegedűs Ferenc 1911, Kecskemét
Heincz István 1913, Budapest
Heinrich Zoltán 1908, Budapest
Henkel György 1904, Kerecsény
Hercegfalvi János 1912, Veszprém
Herényi Béla 1919, Simontornya
Hernádi Károly 1921, Budaörs
Hernesz Antal 1893, Villány
Hernesz János 1889, Ófalu
Herr Márton 1923, Kozármisleny
Hess Andor 1918, Tata
Hidek? (Hideg?) Vince 1917, Budapest
Hír Lajos 1924, Szilas
Hóbor János 1924, Zalacsány
Hóbor József 1928, Tornyiszentmiklós
Hódossy Barnabás 1928, Körmend
Hoffmann József 1924, Nagykanizsa
Holecz József 1926, Nagykanizsa
Holló? (Holli?) Antal 1902, Budapest
Hollósi Pál 1912, Tolnanémedi
Holub János 1926, Salgótarján
Holzbauer Kálmán 1927, Tapolca
Homola Béla 1900, Miskolc
Horkai Lajos 1918, Fajsz
Horváth András 1901, Surd
Horváth Béla 1925, Felsőgalla
Horváth Gábor 1920, Bakonycsernye
Horváth Gergely Béla 1897, Bükkaranyos
Horváth István 1923, Tyukod
Horváth István 1904, Libickozma
Horváth István 1926, Kispest
Horváth István 1926, Polgárdi
Horváth János 1924, Libickozma
Horváth Jenő 1913, Budapest
Horváth József 1921, Pusztamogyoród
Horváth József 1906, Rakamaz
Horváth József 1922, Tés
Horváth Károly 1912, Budafa
Horváth Lajos 1892, Látrány
Horváth Sándor 1927, Magyarlupafa
Horváth Tivadar 1920, Celldömölk
Horváth Zoltán 1926, Bakonycsernye
Houk Ferenc 1927, Levél
Huber József 1893, Szulok
Hugyecz György 1901, Békéscsaba
Huszár József 1920, Tata-Tóváros
Hűvösvölgyi László 1913, Kiskunfélegyháza

Illés József 1927, Nagykanizsa
Inceffi József 1898, Budapest
Inotai István 1926, Hédervár
Ivancsics József 1893, Fertőrákos

Jakab Mihály 1921, Hosszú
Jakabfi István 1926, Balatonmáriafürdő
Jaklin József 1926, Kútfej
Jánosi Gyula 1901, Szentkirály
Janovics János 1925, Dömösd
Joó Kálmán 1891, Tard
Juhász Jenő 1925, Csanád
Juhász Lajos 1926, Boldogkő
Juhász Nándor 1875, Tokaj

Kádár Bálint 1924, Szentes
Kádár Gyula 1898, Debrecen
Kaizer János 1926, Zsámbék
Kalmár Károly 1925, Debrecen
Kaltenecker László 1928, Budapest
Kanoi Lajos 1923, Újpest
Kanoi? (K. Nagy?) Péter 1920, Mezőtúr
Kaposi Pál 1907, Tarany
Kapovics József 1908, Budapest
Karádi Ferenc 1910, Nagymágocs
Kardos Ádám 1902, Barcs
Karker Ferenc 1912, Tés
Karsai Oszkár 1926, Budapest
Kásádi Pál 1903, Drávapalkonya
Kaszás János 1925, Ipolydamásd
Kehl Henrik 1928, Kistormás
Kelbert Miklós 1886, Villány
Kelemen Andor 1897, Túrkeve
Kelemen András 1906, Zsámbok
Kellner Géza 1895, Budapest
Kepecs Jenő 1890,
34 éves a letartóztatáskor
Kepes János 1921, Hatvan
Kerekes Gyula 1920, Budapest
Keresztesi Elemér 1898, Sóslak
Kereszthegyi Egon 1924, Budapest
Kéri Ferenc 1906, Orgovány
Kéri János 1922, Csór
Kertész Ernő 1900, Miskolc
Kertész József 1923, Enying
Kirics János –
Kirmer Ferenc 1898, Barcs
Kis Lajos 1902, Alattyán
Kis Sándor 1925, Veszprém
Kiss Árpád Ferenc 1927, Budapest
Kiss István 1921, Budapest
Kiss József 1925, Székesfehérvár
Kiss Lajos 1919, Pécs
Kiszelcsok Pál 1901, Szarvas
Kizák László 1909, Mucsony
Kizman Ottó 1927, Gyöngyös
Klinger József 1923, Perbál
Klinger Lajos 1905, Nemesrádó
Klinger László 1902, Nemesrádó
Klopfer Ferenc 1905, Kaposvár
Klopstock Hugó 1892, Budapest
Kóbor János Zoltán 1916, Cinkota
Kohut Ferenc 1926, Szeghalom
Kokas Antal 1921, Ráckeve
Kokulya Sándor –
Kolarics László 1925, Nagykanizsa
Kóló Mihály –
Komáromi József 1919, Pacsa
Komáromi József 1917, Kaposvár
Konrád Alajos 1926, Budapest
Konrád György 1896, Hrasztovác
Köböli László 1924, Komárom
Korenyik Ferenc 1913, Kassa
Kovács Bene György 1920, Somogykarád
Kovács Géza 1893, Budapest,
31 éves a letartóztatáskor
Kovács Imre 1923, Csongrád
Kovács Imre 1921, Kemeneshőgyész
Kovács István 1922, Dombóvár
Kovács István 1903, Kecskemét
Kovács István 1916, Mezőtúr
Kovács János 1913, Esztergom
Kovács János 1913, Tata
Kovács József 1902, Újudvar
Kovács József 1920, Esztergom-Tábor
Kovács Máté? Mátyás? 1891, Kecskemét
Kovács Pál 1908, Iklódbördöce
Kovács Sándor 1914, Mesztegnyő
Kovács Sándor 1895, Kecskemét
Kovács Sándor 1897, Kiscsehi
Kozma István 1920, Polgárdi
Kozma János 1924, Heténypuszta
Kozma Sándor 1920, Budapest
Kozma Zoltán 1919, Bocska
Köböli László 1924, Komárom
Kővári János 1885, Iváncsa
Krakovecz Béla 1923, Szuhafő
Krampol János 1910, Keszeg
Krasznai Lajos 1913, Budapest
Kreisz István 1926, Budapest
Kraicz János 1920, Felsőgalla
Kríger Ferenc 1928, Budapest
Krizsa Gyula 1923, Csepel
Krucso Mihály 1907, Gyoma
Krumpach József 1886, Ráckeve
Kucser József 1925, Várpalota
Kukolya Ferenc 1929, Nagykanizsa
Kukonya Antal 1925, Budapest
Kulcsár Ferenc 1926, Buj
Kulis Nándor 1900, Villány
Kun Ferenc 1923, Bicske
Kuts Mihály 1886,
38 éves a letartóztatáskor

Laboda András 1895, Diósgyőr
Lakos László 1918
Landberger Dezső 1895, Kunágota
László György 1896, Budapest
László Tibor 1925, Salgótarján
Lazics Pál 1889,
35 éves a letartóztatáskor
Lehoczky Vilmos 1887,
37 éves a letartóztatáskor
Leitner József 1898, Lövő
Lempel Simon 1908, Szulok
Lendvai Sándor 1926, Szolnok
Lengyel Ferenc 1898, Csömend
Lengyel József 1911, Dömös
Lenner György 1910, Hosszúvíz
Leopold József 1925, Budapest
Licédi? (Ledeczky?) Benő 1920, Cegléd
Lithvay József 1893, Budapest
Litter György 1889, Kisjakabfalva
Lovas László 1904, Baja
Lukács Ede 1926, Lovászi
Lukács István 1924, Fáj
Lukács László 1922, Veszprém
Lutring Andor 1925, Tata

Major Gyula 1903, Abapuszta
Major István 1905, Kisgyalán
Makar László 1910, Sátoraljaújhely
Makk Ruppert 1907, Budakeszi
Makra István 1926, Szeged
Malogurszkij Ferenc 1914, Baja
Márfi Sándor 1923, Budapest
Markó János 1924, Mélykút
Markovics Tibor 1928, Budapest
Marosi Jenő László 1913, Kispest
Marton Géza 1928, Keszthely
Marton József 1927, Budapest
Matikó István 1927, Sátoraljaújhely
Mátrai Lajos 1892,
32 éves a letartóztatáskor
Mayer György 1924, Tapolca
Megyesi Rudolf 1927, Tatabánya
Meller Zsuzsanna 1917, Budapest
Mercz György 1898, Barcs
Mercz István 1893, Szulok
Mernyei Imre 1925, Szekszárd
Mészáros Gábor 1923, Eger
Mészáros Károly 1925, Budapest
Mészáros Sándor 1925, Szarvas
Miklós József 1919, Kistokaj
Mikófalvi István 1916, Mezőkövesd
Milter Henrik 1901, Villány
Molnár József 1927, Tormafölde
Molnár Lajos 1912, Sajópüspöki
Molnár Ottó Tamás 1918, Budapest
Molnár Sándor 1894, Hajdúböszörmény
Molnár Vince 1920, Lenti
Móricz Loránd 1920, Budapest
Muga József 1903, Budapest
Muzsai István 1906, Budapest
Müller Gábor 1909, Vaskeresztes

Nadhof (Nádai) István 1923, Madaras
Nagy András 1901, Ócsa
Nagy Andrásné 1908, Ócsa
Nagy Antal 1923, Bejcgyertyános
Nagy Ernő 1925, Baglyasalja
Nagy Ferenc 1919, Borosjenő
Nagy Ferenc 1926, Budapest
Nagy János 1886, Abaújszántó
Nagy János 1925, Körösladány
Nagy József 1918, Balatonalmádi
Nagy József 1925, Budapest
Nagy László 1897, Ungvár
Nagy Szeder Sándor 1921, Budapest
Nagy Vince János 1905, Görgeteg
Nagyberegi Sándor 1912, Baglyasalja
Nárai István 1924, Bánhida
Nebreg Károly 1912, Somogygeszti
Nedeczki Károly 1905, Miskolc
Nemes Szabó József 1901, Jászkisér
Német Antal 1928, Nagykanizsa
Németh András 1903, Borsodszirák
Németh Ferenc 1905, Iklódbördöce
Németh Ferenc 1897, Csömend
Németh György 1913, Budapest
Németh Imre 1928, Kemenesmihályfa
Németh János 1923, Nova
Németh János 1914, Mesztegnyő
Németh János 1896, Babót
Németh Jenő 1926, Tapolca
Németh József 1927, Aranymezőkeszi
Németh József 1926, Nagykanizsa
Németh Sándor 1903, Budapest
Németh Sándor 1918, Vác
Németh Sándor 1925, Budapest
Neuwirth Sándor 1886, Sámod
Nikli Gyula 1875

Nyári Pál 1925, Izsák

Oláh András 1908, Debrecen
Oláh Ferenc 1917, Kecskemét
Ollé István 1921, Karcag
Opermann? (Obermann?) István 1924, Tárnok
Opoczki Ferenc 1925, Inárcskakucs
Ordzsi János (Aradi Viktor) 1884
Orsós István 1927, Kaposvár
Oskó István 1899, Szeged
Ovardics János 1900, Rábacsanak

Ötvös Géza 1924, Bánhida
Ötvös Kornél 1922, Budapest
Őze Imre 1906, Cegléd

Pádár László 1902, Jászapáti
Páhy Tibor 1924, Keszthely
Pálffy Géza 1900, Dunakiliti
Palkovics István 1923, Pilisvörösvár
Pallai Sándor 1897, Beregszász
Pap János 1898, Kadarkút
Pap József 1928, Szeged
Pápista Péter 1917, Hajdú
Papp András 1913, Törökbecse
Papp Ferenc 1913, Nagykanizsa
Papp József 1898, Tiszaföldvár
Papp Károly 1899, Pacsa
Pásztor László 1926, Miskolc
Pataki József 1927, Szolnok
Paulusz Mihály 1903, Mesztegnyő
Payer István 1923, Ötvöskónyi
Pellérdi-Vrabel János 1915, Székesfehérvár
Pencz András 1930, Gora
Penczer József 1903, Sárosd
Péntek Antal 1921, Háromfa
Péntek János 1925, Felsőgalla
Perger Jakab 1896, Barcs
Perlaki László 1900, Rákospalota
Pethő József 1914, Komárom
Pető István 1927, Tokajpuszta
Petrovics Béla 1913, Nyíregyháza
Pilcz Gusztáv 1923, Budapest
Pinke Ferenc 1905, Budapest
Piri József 1884, Nagykovácsi
Poják János 1926, Jakabszállás
Pók Imre 1908, Tata-Tóváros
Polán Ernő 1906, Lövő
Polgár István 1924, Nagykanizsa
Pomázi József 1893, Kelevíz
Pomázi Lajos 1925, Lesencetomaj
Pongrácz István 1901, Aszód
Pozsonyi Sándor 1913, Dombóvár
Preisz Leo 1900, Budapest
Pretsch Erzsébet
alias Takvorján Erzsébet 1922, Budapest
Prónay Pál 1874, Romhány
Propper Miklós 1914, Nyíregyháza
Puha (Puga?) József 1914, Nemestördemic
Pungor Aladár 1906, Rum

Rabó Ottó 1928, Budapest
Raboly János 1919, Mezőberény
Rácz András 1889, Németpalkonya
Rácz Elek 1911, Budapest
Rácz József 1925, Debrőd
Rácz Miklós 1924, Kunmadaras
Radvánszki József 1917, Sárközújlak
Ragaskó György 1926, Soltvadkert
Raikovics Ferenc 1892, Budapest
Rajna Péter 1919, Mórágy
Ramos István 1921, Túrkeszi
Rebe? Sándor 1926, Celldömölk
Rédei István 1920, Celldömölk
Régeni Péter 1923, Budapest
Regensperger Imre 1898, Pacsa-Újmajor
Reggel Sándor 1926, Nagykőrös
Reifenstein András 1920, Gyönk
Ribarics Károly 1932, Und
Riesz Dezső 1928, Budapest
Román János 1928, Budapest
Rompos József 1925, Budapest
Róth Ferenc 1919, Budapest
Róth János 1897, Barcs
Róth Mátyás 1897, Szulok
Róth Miklós 1890, Németpalkonya
Rotter Ernő 1920, Pécs
Rózsa Tibor 1929, Budapest
Ruga Ferenc 1926, Budapest

Sajtos Kálmán 1902, Törökszentmiklós
Sallai József 1901, Tiszaszentmárton
Sándor Lehel 1927, Zombor
Sántai József 1923, Titel
Sárai Imre 1927, Felsőgalla
Sári Károly 1925, Nagyalásony
Sarkad József 1925
Sas? (Sós?) János 1922, Jászberény
Schmidt Viktor 1885, Magyartelek
Schrammel Károly 1925, Budapest
Schuller József 1902, Kecskemét
Schwáb Péter 1923, Mecsekszabolcs
Sebők Istvánné 1923, Rákospalota
Sebők István 1921, Hatvan
Séfer? (Schäffer?) János 1911, Kisbudmér
Sillay Béla 1891, Pécs
Simon József 1911, Vindornyalak
Simon Károly 1925, Veszprém
Sinek Mátyás 1891, Piliscsaba
Sinkó József 1921, Pápa
Siri János 1911, Szolnok
Skerlán Ferenc 1916, Sopron
Smelczer Mihály 1906, Lajoskomárom
Somogyi János 1923, Bulinyec
Sperling László 1927, Csepel
Spitzer Márton 1894, Duka
Srancz József 1925, Kup
Steigmann Henrik 1930, Kistormás
Stekker József 1900, Szulok
Suga Lajos 1924, Heves
Sulyok Antal 1928, Zalahaláp
Suszter Géza 1922, Budapest
Suszter György 1907, Mesztegnyő
Susztrik Jenő 1918, Szihalom
Süle István 1924, Nagyalásony
Süle István 1925, Jásd
Süle Istvánné 1895, Kiscsehi

Szabady János 1921, Kalocsa
Szabatkó János 1924, Gombospuszta
Szabó Ferenc 1909, Hódmezővásárhely
Szabó István 1922, Eger
Szabó István 1918, Tatabánya
Szabó János 1898, Jászberény
Szabó János 1926, Nagykanizsa
Szabó József 1926, Hidastengelic
Szabó József 1923, Borszörcsök
Szabó József 1912, Nagymaros
Szabó József 1906, Jászberény
Szabó Lajos 1927, Iharosberény
Szabó Menyhért 1915, Kecskemét
Szabó Mihály 1927, Érd
Szabó Mihály 1926, Buj
Szabolcs Ferenc 1914, Budapest
Szabolcs? (Szablics?) Antal 1907, Csurgó
Szailer József 1924, Csurgó
Szalai János 1912, Döbrököz
Szalai László 1925, Budapest
Szalay Péter 1905, Budapest
Szám Sándor 1925, Tatabánya
Szántó János 1927, Dég
Szarka István 1922, Komárom
Szávics Sztyepán (István) 1902, Szeged
Szegedi Ernő 1885, Valkó
Szegedi Gyula 1894, Kecskemét
Szekeres Antal 1909, Etyek
Szekeres Béla 1925, Nagykáta
Szeles Sándor 1901, Hódmezővásárhely
Széles Sándor 1902, Kisgyalán
Szélesi Kálmán 1907, Vaszar
Szente László 1924, Kisfakos
Szentes József 1898, Táska
Szerdahelyi Imre 1888, Sátoraljaújhely
Szigeti László 1924, Budapest
Szilágyi János 1922, Szelevény
Sziráki Mihály 1926, Szolnok
Szirbek Sándor 1896, Zirc
Szkotovics István 1918, Sopron
Szmutko Elek 1923, Fábiánháza
Szolik István 1924, Csánytelek
Szollár László 1924, Badacsonytomaj
Szontágh Ferenc 1928, Szalaszend
Szőke János 1898, Székesfehérvár
Szőlősi? Szélesi? Pál 1900, Veszprém
Szundi Géza 1884, Makó
Szunyogh József 1888, Nagybózsva
Szűcs Dénes 1928, Komádi
Szűcs László 1922, Szombathely
Szűcs Péter 1922, Debrecen

Taibel Ferenc 1886, Újpéter
Takács Ferenc 1908, Mezőtúr
Tálos Imre 1899, Csömend
Tamás György 1926, Pécs
Tamás Pál 1929, Gyöngyös
Tar Antal 1891, Kiskunhalas
Tarnai István 1917, Budapest
Tarr Aladár 1888,
35 éves a letartóztatáskor
Telek Ferenc 1916, Jászkarajenő
Tempfl György 1923, Sümeg
Teperics István 1928, Letenye
Teveli József 1912, Budapest
Thomson-Telegdi Pál 1901, Budapest
Tímár István 1918
Tokai József 1913, Budapest
Tomasics Ferenc 1920, Nagykanizsa
Tomcsányi István 1923, Erk
Tóth Ernő 1926, Nagykanizsa
Tóth István 1921, Inke
Tóth János 1925, Budapest
Tóth János 1882, Apostag
Tóth József 1924, Alsóheténypuszta
Tóth Károly 1924, Győr
Tóth Lajos 1879, Kerkabarabás
Tóth László 1924, Mesztegnyő
Tóth Sándor 1915, Békéscsaba
Tőke László 1909, Budapest
Töltési Sándor 1925, Felsőgalla
Török István 1928, Debrecen
Turczer László 1926, Budapest
Túróczi István 1926, Gyöngyös
Túróczi Mihály 1887, Tiszaeszlár

Ugal? Károly 1924, Budapest
Urbán Imre 1893, Jászkisér
Urbán József 1924, Csenyéte
Utasi Elek 1907, Budapest

Vadász József 1927, Dobri
Vági József 1914, Vág
Vajda Sándor 1922, Őrszentkirály
Varga Gyula 1925, Gutorfölde
Varga József 1925, Pécs
Varga Kálmán 1916, Gelse
Varga László 1924, Bánhida
Varga Tibor 1922, Felsőpakony
Varga Vilma 1913, Pagony
Várkonyi Ferenc 1920, Szeged
Vass József 1926, Győrsövényháza
Vasvári Lajos 1889, Kislak
Vatton? (Vatai?) András 1911, Budapest
Vázsonyi József 1926, Budapest
Véber Lajos 1898, Budapest
Végh József 1927, Gutorfölde
Vekker Simon 1908, Szulok
Verdóczy József 1885, Tata-Tóváros
Veres György 1883
Vezner Ferenc 1896, Cegléd
Vida Béla 1920, Budapest
Vígh? Végh? József 1893, Mezőgyőrmihály
Vígh Ferenc 1925, Magyarcsanád
Vikete László 1925, Mohács
Vincze Mihály 1912, Szentes
Virág Ferenc 1920, Büdszentmihály
Viza István 1906, Veszprém
Vörös József 1899, Szentpéterúr

Wagner Ferenc 1897, Barcs

Zahareczki László 1925, Budapest
Zay Antal 1923, Mór
Zala Tibor 1926, Pityer
Zalavári Ernő 1919, Sátoraljaújhely
Zámbó József 1922, Kiskundorozsma
Zsömbölyi János 1905, Csepreg
Zélics? Antal 1927, Baja
Zerecsnyik János 1888, Szeged
Zrinyi István 1905, Taksony
Zupkó Mihály 1924, Büttös
Zsobrák Rudolf 1928, Felsőgalla
Zsuppán László 1926, Veszprém

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.