Hulladékudvar a Szinva patak partján

Megépül a miskolci Kilián-lakótelep szomszédságában a hulladékudvar. „Be kellene már látnia a lakosságnak, hogy értük és nekik létesül a nélkülük kijelölt helyen az objektum: dupla falú konténerekkel, szelektív tárolással, őrzötten és védve” – ez volt a konklúziója a helyszínre szervezett nemrégiben tartott lakossági fórumnak. A lakosság döntő része azonban úgy gondolja, hogy megfelelő tájékoztatás nélkül döntöttek helyettük.

2005. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miskolci lakossági fórumon megjelent hivatali emberektől – Papp Tamás önkormányzati biztostól, Ladányi Rolandtól, az AVE Miskolc Hulladékgazdálkodási Kft. műszaki vezetőjétől és Czakó Istvántól, a kivitelezést végző cég képviselőjétől – újra és újra azt kérdezték az ott lakók: „Minket már csak azért hívtak ide, hogy a döntésüket lenyomják a torkunkon? Miért nem akkor tájékoztattak bennünket, amikor még volt tétje a dolognak?!”
Papp Tamás elmagyarázta az értetlenkedőknek, hogy még 1999-ben megszületett a döntés a miskolci hulladékudvar létesítéséről, amit az érvényes jogszabályoknak megfelelően akkor ki is függesztettek a városházán. Akkor kellett volna fellebbezni! – világosította fel az embereket a jogaikról. Az ily módon felvilágosulttá vált lakók közül többen viszont azt jegyezték meg: azt igényelték volna, hogy helyben és előre értesítsék őket az ilyen változásokról, ugyanis a sokszor példaként előcitált Nyugat-Európában nemcsak a szelektív hulladékgyűjtésnek van divatja, hanem a polgárok döntés-előkészítésbe való bevonásának is. Állítólag szórólapot is nyomtattak, ám arra nem volt magyarázat, hogy miért nem jutott egy sem e tájékoztatóból a lakótelepre, a közvetlen érdekeltek postaládáiba. Bartha György, a terület önkormányzati képviselője, a fórum megszervezője magyarázatként vagy tán védekezésül gyorsan elmondta, hogy ő is csak ebben az évben tudta meg, mit is terveznek ide. Szólt arról is, hogy közvetlen közelben lakik ő is, és egyáltalán nem ellenzi és nem zavarja, hogy itt legyen egy szelektív hulladékgyűjtő telep. Még az idén októberben fákkal, cserjékkel takarják majd el az akkorra már működő, körbekerített udvart – magyarázta. A hivatal emberei megpróbálták afelől is megnyugtatni az embereket, hogy nem kell tartani a begyűjtendő szárazelemektől, kimerült akkumulátoroktól sem. Veszélyes hulladékoknak minősülnek ugyan, de dupla falú, zárt konténerbe gyűjtik ezeket, s egyébként is csak ideiglenesen tárolják itt. Az őrzött, zárt helyen még építési törmeléket, fű- és egyéb zöldhulladékokat, és a szelektív hulladékgyűjtésnél már megszokott anyagféleségeket – papírt, műanyagot, üveget – vesznek majd át a lakosoktól. Amint megtelik egy konténer, már szállítják is el a feldolgozóba. Azt is bizonygatták, hogy a hulladékudvar annyira veszélytelen, hogy vízügyi és környezetvédelmi hatósági engedéllyel épülhet a ma már gyakorlatilag tiszta, élő vizű Szinva patak partjára. Egy fiatal férfi csendben megjegyezte: lehet, hogy hatnának az érvek, ha nem állították volna kész helyzet elé az embereket. A helyi sajtóorgánumokban is csak akkor került szóba, hogy pontosan hol létesül a három hulladékudvar Miskolcon, amikor már az utolsó pecsét is rákerült a tervekre, s kiadták az építési engedélyeket is, előkészítették a terepet is. Így az sem csoda, hogy előtte a mendemondák, félinformációk alapján még az is elterjedt, hogy szárazelemgyárat építenek a környékükön. Ezt a felvetést Papp Tamás határozottan cáfolta a fórumon.
A Bálint utca lakói nem először érzik úgy, hogy kizárják őket környezetük jövőjének alakításából. „Ez a lakótelep – magyarázza a fórumról hazafelé menet Bartus Elemér – még 1960 és ’65 között épült, akkor már kimúlt az építészetben a szocreál divatja. Miskolcon a Kilián-lakótelepnek a mai napig jó a híre. A négyemeletes, nem vedlett falú épületek nincsenek kis helyre összezsúfolva, a lakók virágot ültetnek a házak elé, sok itt a szemnek kellemes zöld, cserje és fa. A Bálint utcának annak idején csak a páratlan oldala épült fel – magyarázza beszélgetőpartnerem, aki „őslakos” a lakótelepen, s mellettük gyártotta a megyei építőipari vállalat a betonelemeket. A lakók meg voltak arról győződve – hiszen hivatalos fórumokon is elhangzott –, hogy ha már nem lesz szükség a betonelemek gyártására, lebontják az ott lévő felvonulási épületet, s felépülhet a Bálint utca páratlan számsorú oldala. Ehelyett egészen más történt a rendszerváltás környékén: először gazdát cserélt a mintegy másfél hektáros telephely, majd 2000-ben magántulajdonba is került. Azóta itt tevékenykedik a Rozmaring–Szaló Hűtő és Klímatechnikai Kft. Pár évvel később a Szinva túlpartján egy volt munkásszállót lakóparkká alakított át az önkormányzat és az OTP Rt. Így jelenleg a Szaló-féle telephely – a készülő hulladékudvarral együtt – a két lakónegyed közé van beékelődve. A kétféle funkció együttélése törvényszerűen nem felhőtlen. A Bálint utcaiak elmondása szerint napközben esetenként fémmegmunkálás zaja zavarja a lakókat. Három épületből gyűjtött aláírásokkal panaszlevélben fordultak a miniszterelnöki hivatalhoz, a polgármesterhez, és különféle hivatalokhoz, hatóságokhoz. A levelek nyomán hatósági vizsgálatok indultak. Szaló Józsefné ügyvezető igazgató elmondása szerint cégük betartja a működésükre vonatkozó hatósági és egyéb előírásokat, jegyzőkönyvvel is tudja igazolni, hogy a környezetvédelmi hivatal nem mért a megengedettnél magasabb zajszintet. A csarnokot, amelyben esetenként fémmegmunkálást is végeznek, modern, zajszigetelő héjazattal kívánják ellátni.
A lakók a mai napig úgy vélik, hogy amikor eladóvá vált a nyolcvanas évek végén és 2000-ben a mellettük levő terület, akkor kellett volna azt az önkormányzatnak megvásárolnia és lakóövezetté átminősítenie. Hetey Tibor, a polgármesteri hivatal főépítési osztályának főtanácsosa viszont arról tájékoztatta lapunkat, hogy annak idején még ötlet szintjén sem merült fel a terület átminősítése, hiszen ez esetben talajvizsgálatra és esetleg drága talajcserére is szükség lett volna.
A telephelyből egyébként a lakóházakhoz közel eső sávot útépítéshez ki akarta sajátítani az önkormányzat. E területre jelenleg is építési tilalom van bejegyezve. Mi lenne – veti fel ennek kapcsán egy asszony a harmadik emeletről, – ha azt a sávot valóban kisajátítaná az önkormányzat, de nem utat építenének rá, hanem parkot létesítenének ott?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.