Jenkik, haza?

2005. 07. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig, és ne tovább! Sőt ha lehetne kérni, talán tessenek hazafáradni, mielőtt még nagyon megmelegednének nálunk! Valahogy így lehetne lefordítani a mindennapok nyelvére a Sanghaji Együttműködés Szervezetének asztanai csúcsértekezletén régen tapasztalt egyöntetűséggel elfogadott határozatot. Hogy még érthetőbb legyen, a diplomáciai nyelven megfogalmazott állásfoglalás (határozzák meg a Közép-Ázsiában állomásozó, az afganisztáni terrorellenes hadműveletekben részt vevő külföldi csapatok kivonásának menetrendjét) azt jelenti: „Jenkik haza!”. A „hatok”, Kína, Oroszország, Kazahsztán, Üzbegisztán, Tádzsikisztán és Kirgizisztán mindezt még azzal is nyomatékosították, hogy megfigyelői státust kapott a régió további három nagyhatalma, India, Pakisztán és Irán, míg az Egyesült Államok hasonló irányú informális kérése nem talált meghallgatásra.
A Közép-Ázsiában egyre markánsabb amerikai befolyás visszaszorítására irányuló szándék tehát egyértelmű, mint ahogy az is, hogy a „hatokat” a posztszovjet térségben végbement drámai folyamatok, az úgynevezett „narancssárga forradalmak” vírusa sarkallta az eddiginél nagyobb határozottságra. Mindez persze még nem jelenti azt, hogy Amerika nevét leírták volna a nyilatkozatban, a szándék azonban nyilvánvaló. Washington is értett e szóból, s azonnal reagált a jól körülírt felszólításra, mégpedig ügyesen igyekezve megbontani a hirtelen támadt egységet. Az 1997-ben Sanghajban elsősorban a gazdasági és biztonságpolitikai együttműködés céljával megalakult (innen a név) szervezetet egyébként sem szabad félvállról venni, hiszen súlyát eleve megadja a demográfiai és a területi potenciál mellett eme térség kaszpi olaj miatt kiemelt geopolitikai helyzete. Ahogy a házigazda Nurszultan Nazarbajev kazah elnök a sajtóértekezleten fogalmazott, „önök előtt most a világ népességének felét képviselő politikusok ülnek”. Érdemes azonban odafigyelni Vlagyimir Putyin ehhez fűzött megjegyzésére is, miszerint ezt a potenciált ezeknek a vezetőknek valahogy befolyássá kell konvertálniuk. Kérdés, hogyan?
Valahol ez lehet a jövő kulcsa, hiszen semmilyen összefogás sem ér sokat, ha csak valami ellenében képes közös platformot találni. Így a „sanghajiak” is úgy képesek felvenni a harcot a térségben egyébként valóban erőszakosan befolyásra törekvő Amerikával, ha a társadalmi fejlődés exportjának elutasítása mellett vonzó, a kínzó szociális feszültségeket mindenképpen kezelni tudó alternatívákat képesek felmutatni a nyugati típusú társadalmi modellekkel szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.