Tegnap 1,19 dollár alatt volt az euró, több mint egyéves árfolyami mélységi rekordját tartósítva. A közös európai pénz erejének nem használt az EKB igazgatótanácsa egyik tagjának, Christian Noyernek a kijelentése, miszerint „szuverén államként” bármelyik tagország otthagyhatja az euróövezetet. Az MTI–Eco közlése szerint Noyer ugyanakkor hozzátette, hogy egy ország kilépése az eurózónából nem nélkülözi a kockázatot.
Tény, hogy meglehetősen nagy feladat a dollár árfolyam-erősödési folyamatának megfordítása. Az euró–dollár árfolyamot főként a várható kamatdöntésekkel kapcsolatos spekuláció mozgatja. Ennek eredménye, hogy az euró árfolyama tegnap még 1,1891 dolláron is volt, és nem tudott érdemben 1,19 dollár felett maradni.
A piacok ugyanis elsősorban a dollár erősödését érzékelik, s akarják érzékelni, főként a Fed 25 százalékos múlt heti kamatemelése után, aminek következtében most már 3,25 százalék az amerikai irányadó kamatszint. Ez még távolabbra vitte a dollárkamatot a kétszázalékos eurózónás alapkamattól. Az InFinAd kiemeli, hogy emellett az amerikai gazdaságra vonatkozó makroadatok az utóbbi időben inkább javulásról, az euróövezetre s más korábbi uniós tagországokra vonatkozó adatok pedig szinte az ellenkezőjéről szóltak. Az első negyedéves gazdasági növekedés a tengerentúlon 3,8 százalékos lett a korábban kalkulált 3,7 százalék helyett. A brit GDP-növekedés viszont csak 2,1 százalék lett a várt 2,7 százalék helyett. A dollár minden más devizával szemben is erősödik. Csupán a svájci frankkal szemben nem tudta még átvinni az 1,30-as lélektani szintet, ám ha azt nézzük, hogy „más már nem nagyon maradt hátra”, ez is megtörténhet még a héten.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
