Drámai helyzetbe került a hazai cukoripar, köszönhetően az unió ágazati reformjának, amelynek értelmében 2006-tól három év alatt harminc százalékkal kell mérsékelni a cukor árát, a termelésnél pedig – az EU egészét tekintve – hárommillió tonnás csökkentésre kerülne sor. A Fidesz agrárpolitikusa elmondta: a tagállamok többsége elismerte, hogy szükség van reformra, de a konkrét tervezetet az agrárminiszterek tanácsa tavaly mégis elutasította. Ennek ellenére a magyar kormány nem tiltakozott egyértelműen a javaslat ellen, csupán a mértéket és az időzítést találta drasztikusnak.
– Az Európai Bizottság elképzeléseinek következtében Magyarországon számos helyen fel kell hagyni a cukorrépa termesztésével. Gyárbezárások is lehetségesek, mintegy tízezer család megélhetése kerülhet veszélybe – állapította meg az ellenzéki képviselő, aki emlékeztetett arra, hogy Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter az elmúlt héten egy konferencián úgy fogalmazott: belátható időn belül csak két-három cukorgyár maradhat talpon.
Mindez Lengyel Zoltán szerint azért is sajnálatos, mert az Európai Parlament kijelölte azt az utat, ami mentén jobban lehetne védeni a magyar érdekeket. Ez Glattfelder Béla néppárti képviselő javaslatára született meg. Az európai cukorágazat reformjáról a következő hónapokban a tagállamok mezőgazdasági miniszterei is tárgyalnak – állapította meg a Fidesz kabinetvezetője, aki felkérte a magyar kormányt, hogy a leghatározottabban képviselje az ország érdekeit, és lehetőség szerint akadályozza meg a brazil és más tengerentúli cukor beáramlását az unióba.
*****
Aratási vészhelyzet. Azonnali intézkedéseket sürget az aratással kapcsolatban a gazdakörök országos szövetségének elnöke. Jakab István a közszolgálati rádióban felvetette, hogy a romániai árvízkárosultak támogatására kellene felhasználni gabonafeleslegeinket.
Borulások, viharos szél, elemi izgalmak a Kékszalagon
